Sıtkı Aslanhan İnegöllülerle Buluştu
İnegöl Belediyesi ve AHİD (Aile Hayatını İyileştirme Derneği) işbirliğiyle başlatılan evlilik okulu projesinin ilk seminerinde Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan İnegöllülerle buluştu.
Tarih: 1.10.2018 11:30:51

Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Gelin Yuvamızı Koruyalım” konulu eğitim seminerine Belediye Başkanı Alper Taban, AHİD Başkanı Naci Köseoğlu, AKParti İlçe Teşkilatı üyeleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilk söz alan AHİD Başkanı Naci Köseoğlu´nun misafirlere hitaben yaptığı selamlama konuşmasının ardından Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan söz aldı.

SANAL ALEM YÜZÜNDEN YUVALAR DAĞILIYOR

İnternet kullanımının aile kurumunda yapmış olduğu hasarı anlatarak konuşmasına başlayan Aslanhan, “Evinde interneti olan aileler, sürekli bilgisayar başında ise o evliliklere Allah rahmet eylesin. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre boşanmak isteyen 10 çiftten 7´sinin sebebi maalesef sanal alem. İnsanlar sanal alemde ne olduğu belirsiz ilişkiler yüzünden yuvasını dağıtıyor” diye konuştu.

AİLE HAYATININ YOK EDİLMESİ İÇİN BİN BİR TÜRLÜ TUZAK KURULUYOR

Aslanhan, “Ailemizle bir araya geldiğimizde konuşmak, sohbet etmek yerine elimizdeki telefonlara gömülüyoruz. Artık küçücük bebeklerimizi avutmak için bile eline telefon ya da tablet veriyoruz. Giderek yalnızlaşıyoruz. Akrabalarımızla ilişkilerimizi kestik. Kısacası yabancılaşıyoruz ama artık buna dur demek lazım. Aile bir araya geldiğinde zaman zaman telefonları, bilgisayarları, televizyonları kapatalım. Ailenizle sık sık yürüyüşlere çıkın, yemek yerken konuşun. Bu milletin aile hayatının yok edilmesi için bin bir türlü tuzak kuruluyor. Gıda ve yiyeceklerde halkın aldatıldığı gibi çocuk yetiştiriciliğinde de ‘çocuklarınızla arkadaş gibi olun´, ‘hayır demeyin´ mesajları bilinçaltına işleniyor. Maalesef çocuklarımız mutfaktan bir bardak suyu getirmeye, evdeki çöpü atmaya aciz hale geldiler. Eve gelen misafirimize hoş geldiniz demeyi beceremeyen çocuklar büyütüyoruz” dedi.

 

ANNELER, BABALAR LÜTFEN UYANIN

Çocuklarımızın dersleri ve okulu ile ilgilendiğimiz kadar onların ahlak ve vicdan, terbiye, kimlik, karakter, kültür, örf, adet ve inancıyla da ilgilenmemiz gerekir. Anneler, babalar uyutuluyoruz, lütfen uyanın. Çocuklarımıza dini ve kültürel ritüellerimizin pek çoğunu aktaramıyoruz. Özellikle son yıllarda bayramlarımız tatile çıkmak için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Akraba, eş, dost ziyaretleri unutuldu. Komşuluk ilişkileri diye bir şey kalmadı. İnsanlar aynı apartmanda oturduğu komşularını tanımıyor. Dinimizden, kültürel değerlerimizden, örf ve adetlerimizden giderek uzaklaşıyoruz. Öz benliğimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Çocuklarımızla oturup konuşalım, dertleşelim, sohbet edelim, değerlerimizi anlatalım” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLARINIZA MUTLAKA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Aslanhan´ın değindiği bir diğer konu ise kitap okuma alışkanlığı oldu. Toplum olarak yeteri kadar okumadığımızı belirten Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan; “Kitap okumak stresi azaltıyor, beyni çalıştırıyor, zihindeki yorgunluğu alarak insanı dinlendiriyor. Yeni sınav sisteminde önümüzdeki yıldan itibaren kitap okumayan hiçbir öğrenci sınavda başarılı olamayacak. Artık okuduğunu anlayan, anladığını yorumlayan öğrencilerin başarılı olduğu bir sınav sistemi geliyor. Çocuklarınıza mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazandırın” şeklinde konuştu.

 

30 KASIM´A KADAR DEVAM EDECEK

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan´ın konuşmasını bitirmesinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alper Taban; “Mutlu ve huzurlu bir aile yapısının inşa edilmesi amacıyla AHİD Derneğimizle birlikte başlatmış olduğumuz “Evlilik Okulu” projemizin bu akşam ilk seminerini kıymetli hocamız Sıtkı Aslanhan´ın katılımıyla gerçekleştirdik. Ben kendi adıma bu akşamın oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim. Gerçekten günümüzde giderek güç kaybeden aile kurumunu ayakta tutacak çok güzel ve özel bilgileri hocamız bizimle paylaştı. 05 Ekim Cuma gecesi ise Araştırmacı Yazar Halil Atalay´ın Ailede Manevi Eğitim semineriyle bizlerle olacak. 30 Kasım´a kadar devam edecek olan “Evlilik Okulu” projemizin sonunda bir de sınav yapılacak. Bu sınavın sonuçlarına göre başarılı olan katılımcılarımıza hediyeler takdim edeceğiz. Ben bir kez daha Sıtkı Aslanhan hocamıza ve siz değerli İnegöllü hemşerilerime katılımınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Programın ardından Başkan Taban Sıtkı Aslanhan´a İnegöl´ü hatırlatacak bir çini takdiminde bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kosova Koleji´nde Dünya Diyabet Günü
Kosova Koleji´nde Dünya Diyabet Günü
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Kosova Eğitim Kurumlarında seminer düzenlendi. Kosova Eğitim Kurumları 8.sınıf öğrencilerinden Tip 1 Diyabetli olan Nisanur Kaya´nın uzman desteğinde hazırladığı sunumöğrencilerin ilgisini çekti.
Okyonus´ta satranç turnuvası
Okyonus´ta satranç turnuvası
Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği, “Atatürk´ü Anma Satranç Turnuvası”geçtiğimiz hafta sonu İnegöl Okyanus Kolejinin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.
Öğrencilerden örnek davranış
Öğrencilerden örnek davranış
Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak katıldıkları etkinlikte Yeniceköy Mahallesinde bulunan DOSTUM merkezinde çevre temizliği yaptı.
Kosovalı Öğrencilerinden Annelere Mektup
Kosovalı Öğrencilerinden Annelere Mektup
Kosova Eğitim Kurumları 4. sınıf öğrencileri, İngilizce yazdıkları mektuplarını annelerine gönderdiler.
İnegöl İlkokulu´ndan Örnek Davranış
İnegöl İlkokulu´ndan Örnek Davranış
İnegöl İlkokulu 3-A sınıfı öğrencileri, sınıf öğretmenleri Elif Gümüş eşliğinde, Kitap ve Kırtasiye Malzemesi Toplama kampanyası gerçekleştirdiler.
“Benimle Okur Musun İnegöl?”
“Benimle Okur Musun İnegöl?”
Vehbi Koç İlkokulu, okullarında uygulanan ‘Benimle Okur Musun?´ projesi gereği 2. kez Atatürk Heykeli önünde toplanarak okuma seansı gerçekleştirdi. Okuma seansına tüm okul velileri ve öğrenciler ile idareciler ve öğretmenler katılım gösterdiler.
Koşarer´den Geri Dönüşüme Destek
Koşarer´den Geri Dönüşüme Destek
Fikriye Koşarer Anaokulu, Sıfır Atık Projeleri çalışması kapsamında geri dönüşümle hazırlanan en güzel alışveriş çantaları yarışmasında ödüllerini dağıttı.
Gökmen Dede İnegöl´ün Başkanı Oldu
Gökmen Dede İnegöl´ün Başkanı Oldu
Hacı Sevim Yıldız-5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gökmen Dede, 139 okul temsilcisinin oy kullandığı seçiminde 38 oyla İnegöl Öğrenci Temsilcisi Başkanı seçildi.
Kosovalı Öğrenciler Kızılay´ı Tanıdı
Kosovalı Öğrenciler Kızılay´ı Tanıdı
Özel Devrim Kosova İlkokulu, her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledi.
Altın Nesil Öğrencileri Üniversite Gezisinde
Altın Nesil Öğrencileri Üniversite Gezisinde
Özel Altın Nesil Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencileri, Cumartesi günü İstanbul´a üniversite gezisi düzenlediler.
Kocatepe´den farkındalık çağrısı
Kocatepe´den farkındalık çağrısı
Alanyurt Kocatepe Ortaokulu´nda eğitim gören1500 öğrenci,“Maskeni Giy, Lösemili Çocuklara Sahip Çık” sloganı kapsamında 2-8 Kasım Lösemi Haftası münasebetiyle maske giyerek okula geldiler.
Karadağlı öğrenciler memnun kaldı
Karadağlı öğrenciler memnun kaldı
30 Ekim-02 Kasım 2018 tarihleri arasında Kardeş Okul Projesi kapsamında Prof. Dr. Selçuk Yahşi Ortaokulu´nun misafiri olan Karadağlı öğrenci grubu, İnegöl´den memnun bir şekilde ülkelerine döndüler.
Kosovalı Öğrencilerin Tiyatro Heyecanı
Kosovalı Öğrencilerin Tiyatro Heyecanı
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi öğrencileri, Uğultu Sanat Derneği etkinlikleri kapsamında sahnelenen “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyununa yoğun ilgi gösterdiler.
Karadağlı Öğrencilerden İnegöl´e Ziyaret
Karadağlı Öğrencilerden İnegöl´e Ziyaret
Prof. Dr. Selçuk Yakşi Ortaokulu,“Kardeş Okul” projesi kapsamında Karadağ ülkesinin Rozaje Kenti 25 Mayıs Ortaokulu öğrencilerini ağırlıyor. İnegöl´de çeşitli protokol ziyaretleri gerçekleştiren heyet, akabinde şehrin tarihi bölgelerine ziyaretlerde bulunacak.
HEM Kurslarına Yoğun İlgi
HEM Kurslarına Yoğun İlgi
2018-2019 eğitim öğretim sezonunda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde şuana kadar açılan 246 kursa 4 bin 566 vatandaş katılım gösterdi.
Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında ‘Çocuk Eğitimi´ konusunda “Terbiyeli Çocuğum” ismiyle düzenlenen konferansta konuşan Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz, “Bugün çocuk yetiştirmek var olmak ya da teslim olmak arasında yapacağımız tercihtir” dedi.
Yapıcı bir rol üstlenmeliyiz
Yapıcı bir rol üstlenmeliyiz
Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi´ni değerlendiren Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şube Başkanı Sinan Aktaş, “Geleceğimiz açısından hep birlikte başarmak zorunda olduğumuz eğitim konusundaki ödevimiz, hepimizden paylaşma, dayanışma ve yapıcı rol üstlenmeyi beklemektedir” dedi.
Kosova´dan Liderlik ve Girişimcilik Semineri
Kosova´dan Liderlik ve Girişimcilik Semineri
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi tarafından öğrencilere yönelik gerçekleştirilen Liderlik ve Girişimcilik Seminerlerinin bu ayki konuğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Esra Özçakır oldu.
Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e Davet Ettiler
Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e Davet Ettiler
Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği, Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e davet etti.
Kaymakam Görücü´ye ziyaret
Kaymakam Görücü´ye ziyaret
Özel İnegöl Doğa Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Leyla Durmuş, İnegöl´e atanan Kaymakamı Şükrü Görücü´yü makamında ziyaret etti.
      Kırcalı MTAL´in başarısı ödüllendirildi
Kırcalı MTAL´in başarısı ödüllendirildi
Kitap Okuma Etkinliği Yarışması´nda başarılı olan Kırcalı MTAL´i öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican tarafından ödüllendirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi