Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sıtkı Aslanhan İnegöllülerle Buluştu
İnegöl Belediyesi ve AHİD (Aile Hayatını İyileştirme Derneği) işbirliğiyle başlatılan evlilik okulu projesinin ilk seminerinde Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan İnegöllülerle buluştu.
Tarih: 1.10.2018 11:30:51

Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Gelin Yuvamızı Koruyalım” konulu eğitim seminerine Belediye Başkanı Alper Taban, AHİD Başkanı Naci Köseoğlu, AKParti İlçe Teşkilatı üyeleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilk söz alan AHİD Başkanı Naci Köseoğlu´nun misafirlere hitaben yaptığı selamlama konuşmasının ardından Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan söz aldı.

SANAL ALEM YÜZÜNDEN YUVALAR DAĞILIYOR

İnternet kullanımının aile kurumunda yapmış olduğu hasarı anlatarak konuşmasına başlayan Aslanhan, “Evinde interneti olan aileler, sürekli bilgisayar başında ise o evliliklere Allah rahmet eylesin. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre boşanmak isteyen 10 çiftten 7´sinin sebebi maalesef sanal alem. İnsanlar sanal alemde ne olduğu belirsiz ilişkiler yüzünden yuvasını dağıtıyor” diye konuştu.

AİLE HAYATININ YOK EDİLMESİ İÇİN BİN BİR TÜRLÜ TUZAK KURULUYOR

Aslanhan, “Ailemizle bir araya geldiğimizde konuşmak, sohbet etmek yerine elimizdeki telefonlara gömülüyoruz. Artık küçücük bebeklerimizi avutmak için bile eline telefon ya da tablet veriyoruz. Giderek yalnızlaşıyoruz. Akrabalarımızla ilişkilerimizi kestik. Kısacası yabancılaşıyoruz ama artık buna dur demek lazım. Aile bir araya geldiğinde zaman zaman telefonları, bilgisayarları, televizyonları kapatalım. Ailenizle sık sık yürüyüşlere çıkın, yemek yerken konuşun. Bu milletin aile hayatının yok edilmesi için bin bir türlü tuzak kuruluyor. Gıda ve yiyeceklerde halkın aldatıldığı gibi çocuk yetiştiriciliğinde de ‘çocuklarınızla arkadaş gibi olun´, ‘hayır demeyin´ mesajları bilinçaltına işleniyor. Maalesef çocuklarımız mutfaktan bir bardak suyu getirmeye, evdeki çöpü atmaya aciz hale geldiler. Eve gelen misafirimize hoş geldiniz demeyi beceremeyen çocuklar büyütüyoruz” dedi.

 

ANNELER, BABALAR LÜTFEN UYANIN

Çocuklarımızın dersleri ve okulu ile ilgilendiğimiz kadar onların ahlak ve vicdan, terbiye, kimlik, karakter, kültür, örf, adet ve inancıyla da ilgilenmemiz gerekir. Anneler, babalar uyutuluyoruz, lütfen uyanın. Çocuklarımıza dini ve kültürel ritüellerimizin pek çoğunu aktaramıyoruz. Özellikle son yıllarda bayramlarımız tatile çıkmak için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Akraba, eş, dost ziyaretleri unutuldu. Komşuluk ilişkileri diye bir şey kalmadı. İnsanlar aynı apartmanda oturduğu komşularını tanımıyor. Dinimizden, kültürel değerlerimizden, örf ve adetlerimizden giderek uzaklaşıyoruz. Öz benliğimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Çocuklarımızla oturup konuşalım, dertleşelim, sohbet edelim, değerlerimizi anlatalım” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLARINIZA MUTLAKA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Aslanhan´ın değindiği bir diğer konu ise kitap okuma alışkanlığı oldu. Toplum olarak yeteri kadar okumadığımızı belirten Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan; “Kitap okumak stresi azaltıyor, beyni çalıştırıyor, zihindeki yorgunluğu alarak insanı dinlendiriyor. Yeni sınav sisteminde önümüzdeki yıldan itibaren kitap okumayan hiçbir öğrenci sınavda başarılı olamayacak. Artık okuduğunu anlayan, anladığını yorumlayan öğrencilerin başarılı olduğu bir sınav sistemi geliyor. Çocuklarınıza mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazandırın” şeklinde konuştu.

 

30 KASIM´A KADAR DEVAM EDECEK

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Sıtkı Aslanhan´ın konuşmasını bitirmesinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alper Taban; “Mutlu ve huzurlu bir aile yapısının inşa edilmesi amacıyla AHİD Derneğimizle birlikte başlatmış olduğumuz “Evlilik Okulu” projemizin bu akşam ilk seminerini kıymetli hocamız Sıtkı Aslanhan´ın katılımıyla gerçekleştirdik. Ben kendi adıma bu akşamın oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim. Gerçekten günümüzde giderek güç kaybeden aile kurumunu ayakta tutacak çok güzel ve özel bilgileri hocamız bizimle paylaştı. 05 Ekim Cuma gecesi ise Araştırmacı Yazar Halil Atalay´ın Ailede Manevi Eğitim semineriyle bizlerle olacak. 30 Kasım´a kadar devam edecek olan “Evlilik Okulu” projemizin sonunda bir de sınav yapılacak. Bu sınavın sonuçlarına göre başarılı olan katılımcılarımıza hediyeler takdim edeceğiz. Ben bir kez daha Sıtkı Aslanhan hocamıza ve siz değerli İnegöllü hemşerilerime katılımınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Programın ardından Başkan Taban Sıtkı Aslanhan´a İnegöl´ü hatırlatacak bir çini takdiminde bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Limak karne sevincine ortak oldu
Limak karne sevincine ortak oldu
Hayata geçirdiği pek çok sosyal sorumluluk projesiyle hizmet verdiği bölgede katma değer üreten Limak Enerji, yarıyıl tatilinde de öğrencileri unutmadı.
ALANYURTTA OKUL SIKINTISI VAR
ALANYURTTA OKUL SIKINTISI VAR
Eğitim Bir-Sen İnegöl ilçe Başkanı Sinan Aktaş, Alanyurt bölgesinde ciddi anlamda okul sıkıntısı çekildiğini ve bir an önce bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Gümüş MEB´İ BOMBALADI
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Gümüş MEB´İ BOMBALADI
Eğitim öğretim yılının 1. Dönemini değerlendiren Türk Eğitim Sen İnegöl Şubesi Başkanı Özgür Gümüş, “MEB artık hak ve ahlak anlayışının katledildiği inisiyatiflerle değil, eğitim çalışanlarını huzurlu kılacak liyakat ve adaletin esas alındığı icraatlarla anılmalıdır.”
BEŞİNCİ MEVSİMDE KARNE HEYECANI YAŞANDI
BEŞİNCİ MEVSİMDE KARNE HEYECANI YAŞANDI
İnegöl Belediyesi´nin sosyal belediyecilik adına hayata geçirdiği en güzel örnek projelerden biri olan İnegöl Belediyesi Beşinci Mevsim Kreşinde karne heyecanı yaşandı.
İşe ilk adım projesi başladı
İşe ilk adım projesi başladı
Ülkemizde okuldan işe geçiş sisteminin güçlendirilmesi; genç işsizlik oranının düşürülmesi amacıyla ön lisans ve lisans mezunu 18-29 yaş aralığındaki genç iş arayanların istihdamına yönelik “İşe İlk Adım Projesi” başladı.
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. İnegöl´de 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşarken, İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Hamamlı İlkokulunda öğrencilerin karne heyecanına protokol üyeleri de ortak oldu.
Miniklerin karne heyecanı
Miniklerin karne heyecanı
İnegöl´de 60 bin öğrenci karnelerini alırken, en büyük heyecanı ise ilkokul birinci sınıf öğrencileri yaşadı.
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Vehbi Koç İlkokulu öğrencileri, “Bir avuç dostluk” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında İnegöl Belediyesi işbirliği ile soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla doğaya yiyecek bıraktı.
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
İnegöl Sezai Karakoç Ortaokulu, Okul Sporları Kros Türkiye Şampiyonasında yıldız erkek ve kız takımı Türkiye derecesi yaptı.
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde İnegöl´de faaliyet gösteren fırın personellerine “Ekmek Hijyen Eğitimi” düzenledi. Eğitim sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan katılımcılar Ekmek Hijyen Belgesi almaya hak kazandı.
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
MEB ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) arasında imzalanan "Türkiye´deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar için Mesleki ve Teknik Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi" kapsamında Suriyeli kız öğrencileri mesleki eğitime kazandırmak amacıyla Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde tanıtım toplantısı düzenlendi.
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
İnegöl Belediyesi, Şubat ayında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günleri etkinliği öncesi ilçemizde bulunan tüm ilkokul öğrencilerine yaklaşık 30 bin kumbara dağıttı. Fuar öncesi kitap almak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem kitap okumaya, hem de birikim yapmaya teşvik ediliyor.
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Bireysel olarak katıldığı bir çok satranç yarışmasında derece alan Hayrulnisa Şahin, 19/26 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´nın Serik İlçesinde düzenlenecek olan Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında yarışacak.
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
Bursa Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu” protokolü imzalandı.
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Özel Kosova Koleji öğrencileri, öğretmenleri Megrican Çalış ile birlikte 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle gazetemizi ziyaret etti.
Girişimci kadınlar yarışmaya hazırlanıyor
Girişimci kadınlar yarışmaya hazırlanıyor
İnegöl Halk Eğitim Merkezi, Vadofon Türkiye Bilişim Vakfı ve Hayat Boyu Öğrenme işbirliği ile yürütülen ´Girişimcilikte Önce Kadın´ proje yarışması için kadınlara bilişim çalışmaları yapıldı.
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ SÜRÜYOR
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ SÜRÜYOR
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerleri, Hocaköy Mahallesinde ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ konulu eğitim ile devam etti.
BURSA EĞİTİMİNDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ
BURSA EĞİTİMİNDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Bursa 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı tüm paydaşların katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger Başkanlığında Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde gerçekleştirildi.
Eğitim Bir Sen´den tanışma kahvaltısı
Eğitim Bir Sen´den tanışma kahvaltısı
Eğitim Bir-Sen İnegöl Kadın Kolları tarafından kahvaltılı tanışma programı düzenlendi.
 “TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK, SOSYAL YALNIZLIKTIR”
“TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK, SOSYAL YALNIZLIKTIR”
Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında rehber öğretmenlerden oluşan TBM formatörleri ile bilgi paylaşım toplantısında bir araya geldi.