Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Süle´de eğitim semineri
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği çiftçi eğitim seminerleri, Süle Mahallesi´nde düzenlenen toplantı ile devam etti.
Tarih: 7.2.2019 12:21:59

İlçe Tarım Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen ve Aralık ayında startı verilen Çiftçi Eğitim Seminerleri, meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele konularının işlendiği eğitimler ile devam etti. İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ekren ve Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik´in de katıldığı eğitime, mahalle sakinlerinin ilgisi yoğun oldu.

2018 Tarımsal Açıdan Enteresan Bir Yıl Oldu

Eğitim öncesi mahalle sakinlerine hitaben bir konuşma yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren; “İlçe Tarım Müdürlüğü, İnegöl Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile birlikte kış dönemlerinde bu tarz eğitimler veriyoruz. Kimi yerlerde uzun soluklu eğitimler, kimi yerlerde de gecelik seminerlerle kış sezonunu değerlendiriyoruz. 2018 yılı tarımsal açıdan çok enteresan bir yılda bizim açımızdan ve sizin açınızdan. Geçen yıl kış sezonunda kış şartlarını yaşamamamız, yani sıcaklıkların kış değerlerinin üzerinde seyretmesiyle birçok zararlı telef olmadı. Haliyle bunun zararlarını üretim sezonunda yaşadık. Bu sebeple geçen yıl zararlılar açısından çok sakıncalı bir süreç yaşadık. Özellikle kiraz, ahududu, erik, çilek grupları üzerinde, armutlarda bu tarz şeylerle mücadele etmekte zorlandınız. Temennimiz inşallah bu 1 aylık süreçte güzel bir kış yaşadık. Ama şuan havaların gidişatı çok iç açıcı değil. İnşallah soğuklar devam eder ve bu yıl geçen seneki zorlukları yaşamayı diye ümit ediyoruz. Mühendis arkadaşlarımız sizlere özellikle geçen yıl çok büyük sıkıntılar yaşatan zararlılarla ilgili bilgiler verecekler” dedi.

Çiftçi Eğitim Seminerleri 4 Yıldır Devam Ediyor

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise; “4 yıl önce başlatmış olduğumuz çiftçilerimizi bilgilendirme eğitim çalışmalarımız sürüyor. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda tarımsal zararlılardan sürü yöneticiliğine, meyveciliğe her türlü eğitimi çiftçilerimizle buluşturuyoruz. İnegöl´ün güzel tarafı bu. Tarım tüm paydaşlarıyla birlikte, hatta diğer sektörlerden de destekler alarak gelişiyoruz. Sizler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyorsunuz öğrenmenin sonu yok. Sizler birçok şeyi biliyorsunuz ama yeni yeni böcekler çıkıyor, ilaçlar çıkıyor, teknikler değişiyor ve gelişiyor. Bizde bunları sizlere aktarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Eksiklerimizi Gidermek İçin Eğitimlerimiz Sürüyor

Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit de İlçe Tarım Müdürlüğü mühendislerinin faydalı bilgiler paylaştıklarına dikkat çekerek; “Mühendislerimiz çok güzel sunumlar ve açıklamalar yaptı. Burada anlatılanlara göre geçen yıl özellikle bir tane sinekle karşılaştık. Yeni tanıştık bu sinekle. Bu eğitimlerin amacı da bu zaten. Böceklerle ya da ilaçlarla ilgili yeni popülasyonlar olabiliyor, yeni bir teknoloji olabiliyor. Bunları sizlere aktarmak, sizleri bunlarla mücadele eder duruma getirmek. Sizler zaten kadimden bu yana bu işi yapıyorsunuz. Ancak sizler de yeni durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu eksikleri gidermek için İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezimizle beraber eğitimlerimizi yapıyoruz. Bu yıl 10´uncu mahallemizdeyiz. Bundan sonra da ihtiyacı olan tüm bölgelere ulaşmaya çalışacağız. Çiftçilerimiz kışın daha müsait oluyor. Bu zamanı daha verimli kullanmak adına kış mevsimini tercih ediyoruz” dedi.

Gençlerin Çiftçilikten Uzaklaşmaması Güzel

Birçok kırsal mahallede gençlerin çiftçilikten uzaklaştığına dikkat çeken Yiğit, “Gençlerimiz artık tarımdan uzaklaşmaya başladı. Ama Süle Mahallemizde bu akşam 10-15 genç çiftçimizi görüyoruz. Çiftçilikle alakalı babadan gelen mesleklerini devam ettiriyorlar. Bu gerçekten çok güzel. Bazı mahallelerimizde eğitimlere 45 yaşın altında kimseyi göremiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

Kendimizin Farkında Değiliz

Yiğit, İnegöl´de bir tarım gerçeği olduğunu ve bunun mobilyada olduğu gibi bir başarı hikayesine dönüşebileceğini dile getirerek şöyle devam etti: “İnegöl olarak bizim mobilyamız olduğu gibi, sanayimiz olduğu gibi tarımımız olduğunun da farkına varmamız gerekiyor. Biz kendimizin farkında değiliz. Çiftçilikle ilgili eksik olduğumuzu düşünüyoruz. Eksik olduğumuz yerler var ama örneğin; Bursa´nın deveci armudu meşhur. Bursa´nın deveci armudunun yüzde 45´i İnegöl´de yetişiyor. Bundan kimsenin haberi yok. Bursa Şeftalisi diyoruz, bunun da yüzde 50´si İnegöl´de yetişiyor. Güzel meyve yapıyoruz, güzel işler üretiyoruz. 25 yıl önceki mobilyayı hatırlayın. 70-80 m2 dükkanlarda herkes tık tık bir şeyler yapıyordu. Gelen olursa mobilyamızı satıyorduk. Fuarlar yapıldı, mobilyacı yurt dışındaki fuarlara bile katılmaya başladı. Şimdi tutuyor bir pazarlamacı, ürettiği ürünü git kardeşim bunu pazarla diyor. Müşterinin ayağına kendisi gidiyor. Mobilyanın geldiği nokta ortada. Biz bunu mobilyada başardık. Aslında tecrübemiz var. Bunu geliştirmemiz lazım. Biz de belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz. Bunlar 3-5 ayda olacak işler de değil. sabretmek, dayanmak lazım.”Dedi.

Haber ve Fotoğraf :Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Süle eğitim semineri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gözler YÖK´te
Gözler YÖK´te
İnegöl´e 3 yeni fakültenin kurulması için alınan karar Uludağ Üniversitesi senatosundan geçti. İnegöl´e 3 yeni fakülte kurulması için gözler YÖK´e çevrildi.
Öğrencilerden örnek çalışma
Öğrencilerden örnek çalışma
TOKİ Mehmet Akif Ersoy ilkokul öğrencileri tarafından ´aynı gökyüzünü paylaşıyoruz´ sloganıyla yaptıkları kuş yuvaları, aileleri ve öğretmenleri nezaretinde ağaçlara asıldı.
DERS BAŞLADI
DERS BAŞLADI
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yarı yıl tatilinin bitmesi ile ders zili yeniden çaldı. İnegöl´de 60 bin öğrenci, dün itibari ile ders başı yaptı.
ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ
ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ
İnegöl Belediyesi´nin yarıyıl tatilinde öğrencilerin zamanlarını daha doğru değerlendirebilmesi için başlattığı 15 Tatil Çocuk Sanat Atölyesinin ilk dönemi sona erdi. Kukla yapımı, kilden obje yapımı ve boyama ile origami sanatının öğretildiği kursa katılan öğrenciler, sertifikalarını Belediye Başkanı Alper Taban´dan aldı.
HEM´den yeni kurs
HEM´den yeni kurs
İnegöl Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Motorlu Taşıtlar Direksiyon Eğitici Kursu, 28.01.2019 tarihinde başlayacak.
Limak karne sevincine ortak oldu
Limak karne sevincine ortak oldu
Hayata geçirdiği pek çok sosyal sorumluluk projesiyle hizmet verdiği bölgede katma değer üreten Limak Enerji, yarıyıl tatilinde de öğrencileri unutmadı.
ALANYURTTA OKUL SIKINTISI VAR
ALANYURTTA OKUL SIKINTISI VAR
Eğitim Bir-Sen İnegöl ilçe Başkanı Sinan Aktaş, Alanyurt bölgesinde ciddi anlamda okul sıkıntısı çekildiğini ve bir an önce bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Gümüş MEB´İ BOMBALADI
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Gümüş MEB´İ BOMBALADI
Eğitim öğretim yılının 1. Dönemini değerlendiren Türk Eğitim Sen İnegöl Şubesi Başkanı Özgür Gümüş, “MEB artık hak ve ahlak anlayışının katledildiği inisiyatiflerle değil, eğitim çalışanlarını huzurlu kılacak liyakat ve adaletin esas alındığı icraatlarla anılmalıdır.”
BEŞİNCİ MEVSİMDE KARNE HEYECANI YAŞANDI
BEŞİNCİ MEVSİMDE KARNE HEYECANI YAŞANDI
İnegöl Belediyesi´nin sosyal belediyecilik adına hayata geçirdiği en güzel örnek projelerden biri olan İnegöl Belediyesi Beşinci Mevsim Kreşinde karne heyecanı yaşandı.
İşe ilk adım projesi başladı
İşe ilk adım projesi başladı
Ülkemizde okuldan işe geçiş sisteminin güçlendirilmesi; genç işsizlik oranının düşürülmesi amacıyla ön lisans ve lisans mezunu 18-29 yaş aralığındaki genç iş arayanların istihdamına yönelik “İşe İlk Adım Projesi” başladı.
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. İnegöl´de 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşarken, İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Hamamlı İlkokulunda öğrencilerin karne heyecanına protokol üyeleri de ortak oldu.
Miniklerin karne heyecanı
Miniklerin karne heyecanı
İnegöl´de 60 bin öğrenci karnelerini alırken, en büyük heyecanı ise ilkokul birinci sınıf öğrencileri yaşadı.
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Vehbi Koç İlkokulu öğrencileri, “Bir avuç dostluk” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında İnegöl Belediyesi işbirliği ile soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla doğaya yiyecek bıraktı.
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
İnegöl Sezai Karakoç Ortaokulu, Okul Sporları Kros Türkiye Şampiyonasında yıldız erkek ve kız takımı Türkiye derecesi yaptı.
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde İnegöl´de faaliyet gösteren fırın personellerine “Ekmek Hijyen Eğitimi” düzenledi. Eğitim sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan katılımcılar Ekmek Hijyen Belgesi almaya hak kazandı.
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
MEB ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) arasında imzalanan "Türkiye´deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar için Mesleki ve Teknik Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi" kapsamında Suriyeli kız öğrencileri mesleki eğitime kazandırmak amacıyla Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde tanıtım toplantısı düzenlendi.
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
İnegöl Belediyesi, Şubat ayında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günleri etkinliği öncesi ilçemizde bulunan tüm ilkokul öğrencilerine yaklaşık 30 bin kumbara dağıttı. Fuar öncesi kitap almak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem kitap okumaya, hem de birikim yapmaya teşvik ediliyor.
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Bireysel olarak katıldığı bir çok satranç yarışmasında derece alan Hayrulnisa Şahin, 19/26 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´nın Serik İlçesinde düzenlenecek olan Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında yarışacak.
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
Bursa Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu” protokolü imzalandı.
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Özel Kosova Koleji öğrencileri, öğretmenleri Megrican Çalış ile birlikte 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle gazetemizi ziyaret etti.