Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
TABAN´A İSTİFA ÇAĞRISI
İnegöl Belediye başkanı Alper Taban´ın belediye çalışanlarının siyasi propaganda yaptığını ispat etsinler istifa ederim sözü üzerine, belediyenin memur kadrosunda bulunan Eşref Yiğit´in AK Parti seçim çalışmalarına katıldığı fotoğrafları paylaşarak ‘Alper Taban´ı istifaya davet etti.
Tarih: 22.3.2019 18:38:48

İnegöl Belediyesi memurlarından Eşref Yiğit´in kırsal mahallelerde yaptığı çalışmalarda AK Parti İnegöl Belediye Başkan Adayı Alper Taban´ın propagandasını yaptığının fotoğraflarını paylaşan İYİ Parti İnegöl Belediye Başkan Adayı Hakan Özdemir, Başkan Alper Taban´ı istifaya davet etti.

Sözünün Arkasında Dur Dedi
Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Başkan Taban´ın ispatlasınlar istifa ederim sözlerini hatırlatan Özdemir “Bu konunun artık tartışılacak bir tarafı kalmamıştır. Yasa hükümleri de son derece açıktır, Alper Taban´ın ifadeleri de son derece açıktır. Bu halkın ödediği vergilerle maaş alan insanların, Sayın Alper Taban´ın kişisel siyasi girişimine hizmet ediyor olmasını, İnegöl halkı ne kabul eder, ne de bu durumu içine sindirebilir. Sayın Alper Taban´ın kaybedeceği seçim dışında, toplumsal algısında da kayıplar yaşamaması adına, en kısa sürede verdiği sözün arkasında durmasını, İnegöl Belediye Başkanlığı görevinden, seçime 10 gün bile kalsa ayrılarak kamuoyu vicdanını rahatlatmasını bekliyoruz. Ayrıca hukukçu arkadaşlarımızın yüksek seçim kurulu nezrinde gerekli başvuru ve girişimleri de başlatmış olduklarını belirtmek isteriz. Sayın Alper Taban´ı İnegöl adına son görevine çağırıyor ve istifaya davet ediyoruz” dedi.

---------------------------

İnegöl´de siyaset gündemi ısınmaya devam ediyor. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ın belediye çalışanlarının siyasi propaganda yaptıklarını ispat etsinler sözü üzerine İYİ Parti İnegöl Belediye Başkan Adayı Hakan Özdemir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Görüntüleri İzletti

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ın yaptığı açıklamayı basın mensuplarına izleten Özdemir “Tüm kamuoyunun malumu olduğu üzere, parti teşkilatlarımız ve kampanya ekibimizle birlikte, son derece müspet, halkla iç içe ve gerginliklere yer vermeyen bir seçim kampanyasını, sizlerle koordinasyon halinde yürütmeye, büyük gayret gösteriyoruz. Bundan iki gün önce, tarafımıza ulaşan yoğun mesaj ve şikâyetler nedeniyle, sizlere bir açıklamada bulunma ihtiyacı hissettik. Açıklamamızda, bize gelen mesajlarda, İnegöl Belediyesi tarafından görevlendirilmiş personellerin, kapı kapı dolaşarak, Sayın Alper Taban´a yönelik siyasi propaganda yürüttüklerine dair şikâyetlerin olduğunu, eğer verilen bilgiler doğruysa, bu durumun hukuk kurallarına ve siyasi etiğe aykırı olduğunu ifade etmiştik. Bu açıklamamızın üzerine, Sayın Belediye Başkanı, gerek basına verdiği mülakatta, gerekse dün gerçekleştirdiğimiz canlı yayında, son derece üst perdeden bir çıkış yaparak, bu iddianın ispatlanması halinde görevinden ayrılacağını belirtti. Şimdi söylenenleri hatırlatmak adına, müsaadenizle dün geceki yayından ilgili bölümü sizlere izletmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya Fotoğraflarını Paylaştı

Dün gece Kanal 16 ekranlarında yayınlanan seçim özel programında Alper Taban´ın sözlerini izleten Hakan Özdemir; “Gördüğünüz gibi Sayın Alper Taban, son derece net ifadelerle, bu durumun kanıtlanması halinde, görevinden istifa etmeye hazır olduğunu söylemektedir. Yayının devamında, İnegöl Belediyesinde Sağlık Memuru Kadrosunda görevli olan, ancak topluma Başkan Yardımcısı olarak lanse edilen Eşref Yiğit´in, ne iş yaptığı ve köylerdeki propaganda faaliyetlerine ne sıfatla katıldığı sorusu Sayın Alper Taban´a yöneltildiğinde, adı geçen Eşref Yiğit´in, kırsal mahallelerdeki Belediye faaliyetlerinden sorumlu olduğunu söyleyerek, herhangi bir siyasi faaliyetin içinde bulunmadığını ifade etmiştir. Şimdi sizlere Ak Parti İnegöl İlçe Başkanlığının, Facebook sayfasından alınan görselleri göstermek istiyorum. Bu resimlerin çoğu, seçim sürecinin tam ortasında, Şubat ayı ortaları ve sonlarında çekilmiş ve partinin resmi sosyal medya hesabında yayınlanmış fotoğraflardır. Gördüğünüz gibi resimlerde, adı geçen Eşref Yiğit köylülere hitap etmektedir. Paylaşımların açıklamalarında ise, partinin sloganı olan “Memleket İşi Gönül İşi” ifadeleri yer almaktadır. Ayrıca karşılama ve ağırlamalarından dolayı mahalle halkına teşekkür edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Kanun Propaganda Yapamaz Diyor
Devlet memurları kanunlarından örnekler veren Özdemir “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 7. Maddesinin 1.Fıkrası Derki, Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar. 198 sayılı, seçimlerin temel hükümleri hakkında kanun ise şunu emreder;
MADDE 62 – Devlet katma bütçeli, idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerinde memur ve hizmetli olarak çalışanlar ilan dağıtamazlar.
MADDE 63 – Yukarıda yazılı olanları, 5830 sayılı kanunda yazılı yasak hükümleri saklı kalmak üzere seçim süresince; a. Siyasi partilere veya adaylara her nam ile olursa olsun bağış ve yardımlarda bulunmaları; b. Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç ve gereç ve imkânlarını, siyasi bir partinin veya adayın emrinde veya herhangi bir siyasi faaliyette çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırmaları  yasaktır.” Dedi

Sözünün Arkasında Dur Dedi

Alper Taban´ın verdiği sözün arkasında durarak başkanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini ifade eden Özdemir “Bu konunun artık tartışılacak bir tarafı kalmamıştır. Yasa hükümleri de son derece açıktır, Alper Taban´ın ifadeleri de son derece açıktır. Bu halkın ödediği vergilerle maaş alan insanların, Sayın Alper Taban´ın kişisel siyasi girişimine hizmet ediyor olmasını, İnegöl halkı ne kabul eder, ne de bu durumu içine sindirebilir. Sayın Alper Taban´ın kaybedeceği seçim dışında, toplumsal algısında da kayıplar yaşamaması adına, en kısa sürede verdiği sözün arkasında durmasını, İnegöl Belediye Başkanlığı görevinden, seçime 10 gün bile kalsa ayrılarak kamuoyu vicdanını rahatlatmasını bekliyoruz. Ayrıca hukukçu arkadaşlarımızın yüksek seçim kurulu nezrinde gerekli başvuru ve girişimleri de başlatmış olduklarını belirtmek isteriz. Sayın Alper Taban´ı İnegöl adına son görevine çağırıyor ve istifaya davet ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TABAN İSTİFA ÇAĞRISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Taban´a Tebrik Ziyaretleri Sürüyor
Başkan Taban´a Tebrik Ziyaretleri Sürüyor
31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonucunda yeniden İnegöl Belediye Başkanlığı görevine seçilen Alper Taban´a tebrik ziyaretleri sürüyor.
Hasan Eroğlu görevi devraldı
Hasan Eroğlu görevi devraldı
31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adayı gösterilmesinden dolayı Saadet Partisi İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Hasan Eroğlu, seçimlerin ardından ilçe başkanlığı görevini tekrar devraldı.
Elimizi taşın altına koymaya hazırız
Elimizi taşın altına koymaya hazırız
Millet İttifakı´nın İnegöl Belediye Meclis Üyeleri; Erkan Dönmez(CHP), İsmail Karaman(İYİ PARTİ), Regaip Korkmaz(İYİ PARTİ), Fahrettin Baykan(İYİ PARTİ) ve Dursun Öztürkoğlu(İYİ PARTİ) Saadet Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı´nı ziyaret etti.
Bilim festivaline rekor başvuru
Bilim festivaline rekor başvuru
Türkiye´nin en büyük bilim festivali 8. THY Science Expo için geri sayım başladı. 2- 5 Mayıs tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi´nde bu yıl 8.´si düzenlenecek festivalin proje yarışmalarına Edirne´den Kars´a bine yakın başvuru geldi.
Başkan Taban´a Tebrik Ziyaretleri Sürüyor
Başkan Taban´a Tebrik Ziyaretleri Sürüyor
31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonucunda yeniden İnegöl Belediye Başkanlığı görevine seçilen Alper Taban´a tebrik ziyaretleri sürüyor.
Kayar´a yeni görev
Kayar´a yeni görev
Kayar´a yeni görev
Belediyede büyük değişim
Belediyede büyük değişim
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, seçim sonrası radikal kararlar alarak, daire müdürlerinin birçoğunda değişikliğe gitti.
Büyükşehir´de denge sağlandı
Büyükşehir´de denge sağlandı
BURSA -Büyükşehir Belediyesi ile BUSKİ´de görev yapan memur ve sözleşmeli 2 bin 490 personelin maaşlarına tavan ücret üzerinden iyileştirme yapılmasını öngören sosyal denge sözleşmesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile BEM-BİR-SEN Genel Başkanı Levent Uslu arasında imzalandı.
Şahin, Başkan Aktaş´ın Vekili Oldu
Şahin, Başkan Aktaş´ın Vekili Oldu
AK Parti İnegöl Belediye Meclis Üyesi Halide Serpil Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın 5 yardımcısından biri oldu.
İNESMEK´ten Çağa Ayak Uyduran Kurslar
İNESMEK´ten Çağa Ayak Uyduran Kurslar
Düzenlediği kurslarla ilçe halkının kişisel gelişimine katkı sağlayan İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İNESMEK), Türkiye´nin yazılım alanındaki gelişimine katkı sunmak adına Nesne Tabanlı Programlama kursu düzenledi.
Saha ekibi görevinin başında
Saha ekibi görevinin başında
İnegöl Belediyesi tarafından oluşturulan Saha ekibi, gün boyu şehrin sokaklarına inerek vatandaşlarla buluşup ilçe halkının fikir, görüş ve önerileri ile eleştirilerini dinliyor.
Belediyede kapsamlı revizyon
Belediyede kapsamlı revizyon
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, başkan yardımcılarının ardından daire müdürlüklerinde de ciddi değişikliğe gidiyor.
Başkan Taban Tebrikleri Kabul Etti
Başkan Taban Tebrikleri Kabul Etti
31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde İnegöl Belediye Başkanlığı´na seçilen Alper Taban´a tebrik ziyaretleri sürüyor.
Mecliste yoğun trafik
Mecliste yoğun trafik
Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi´nin yeni dönem ilk toplantısında Meclis Başkanvekillikleri, Divan Katipliği, Encümen ve 11 komisyon üyeleri ile farklı birliklerde Bursa Büyükşehir Belediyesi´ni temsil edecek üyelerin seçimi yapıldı.
Milletin hali ortada
Milletin hali ortada
31 Mart Yerel seçimleriyle ilgili bir değerlendirme yapan Bağımsız Türkiye Partisi İlçe Başkanı Adnan Ordu, “İktidar sağa sola saldıracağına, milletin refah durumuna baksın.”dedi.
Başkan Taban´a ziyaretler sürüyor
Başkan Taban´a ziyaretler sürüyor
Belediye Başkanı Alper Taban, tebrik ziyaretleri kapsamında Aile Hayatı İyileştirme Derneği (AHİD) yönetimi ile İnegöl AVM İşletmecisi Fiba Holding´in yöneticilerini kabul etti.
Eski ve yeni muhtarlar bir araya geldi
Eski ve yeni muhtarlar bir araya geldi
2019 Mahalli İdari Genel seçimleri sonrasında İnegöl´de toplam 51 yeni muhtar göreve başlarken, 65 muhtar ise görevine devam etmişti. Eski muhtarlar ve yeni muhtarlar, İnegöl Muhtarlar Derneği´nin düzenlediği tanışma yemeğinde bir araya geldi.
Somali´den Bursa´ya teşekkür
Somali´den Bursa´ya teşekkür
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi´nin Somali´deki kardeş şehri Galkayo´dan gelen kanaat önderi Islaan Bashir ile bir araya geldi.
İŞTE TABAN´IN YARDIMCILARI
İŞTE TABAN´IN YARDIMCILARI
31 Mart seçimleri sonrası İnegöl Belediyesi´nin başkan yardımcıları belli oldu. Görevlerine başlayan başkan yardımcıları Rıdvan Kocaağa, Fevzi Dülger ve Oğuzhan Uslu Oldu
Eski muhtardan yeni muhtara eşya cevabı
Eski muhtardan yeni muhtara eşya cevabı
Burhaniye Mahalle muhtarlığı binasının boşaltıldığı iddialarıyla gündeme gelen eski muhtar Harun Yıldız açıklama yaptı. Yıldız açıklamasında, kendi eşyalarını aldığını ifade etti.
Başkan Taban Tebrikleri Kabul Etti
Başkan Taban Tebrikleri Kabul Etti
31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonucunda yeniden İnegöl Belediye Başkanlığı görevine seçilen Alper Taban´a tebrik ziyaretleri sürüyor.