Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TEHLİKE YATAK ODALARINDA
İnegöl Belediyesi´nin İshakpaşa İlkokulu işbirliği ile düzenlediği “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu seminerde, teknoloji bağımlılığı ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin dijital dünyadaki tuzaklardan nasıl korunacakları anlatıldı.
Tarih: 9.1.2019 13:03:55

İshakpaşa İlkokulu, teknoloji bağımlılığı konusunda ailelerin bilinçlenmesi adına “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında; İshakpaşa İlkokulu´nda 500 veli, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu ve Cansel Poyraz Akyol´un yazdığı “Kapat! Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu” adlı kitabı okudu. Daha sonra İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile çocukları sanal dünyadan uzaklaştırmak ve teknolojiyi bilinçli kullanmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında veliler ile kitabın yazarı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular.

 

“DİJİTAL DÜNYADA İNSAN OLMAK” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Proje kapsamında Pazartesi akşamı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İshakpaşa İlkokulu işbirliği ile “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu seminer düzenledi. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu´nun konuşmacı olarak katıldığı seminer, 20.00´da Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. Okul Müdürü Ömer Ankıt´ın açılış konuşmasıyla başlayan seminere, velilerin ilgisi de yoğun oldu. Daha sonra bir öğrenci, konuşmacı Şakiroğlu´nun kitabının kapağı şeklinde hazırlanmış kostümüyle sahneye gelerek hem kitabın içeriği konusunda bilgi verdi hem de salonu dolduran ailelere önerilerde bulundu.

 

EN BÜYÜK HATA TELEFONLARIN YATAK ODASINA GİRMESİ

Daha sonra Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu sahneye çıkarak “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu semineri gerçekleştirdi. Şakiroğlu, teknoloji bağımlılığı konusunda yapılan ilk ve en büyük hatanın aslında ailelerin çok fazla farkına varmadıkları bir husus olduğunu ifade etti. Tehlikenin çocukların dijital dünyayı yatak odalarına sokmasıyla başladığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu; “En büyük hata çocukların telefonu yatak odalarına sokmasıdır. Bunu pek çok aile önemsemez aslında. Ancak sorunun başlangıcı burada. Çocukların telefonlarını yatak odalarına sokmasındaki en büyük bahane de alarm kurmak. Alarm kurma bahanesiyle yatak odasına alınan telefonlar, ailelerin kontrolünden çıkarak çocukların hayatlarını karartacak sonuçlara yol açabiliyor. Bunun en büyük sebebi de oyunlar. Çocuk, alarm bahanesiyle odasına aldığı telefonu arada kontrol edecek. Ve telefonun ışığı görüldüğü anda, gözde oluşan etkileşimler sonucunda çocuğun uykuya dalma süresi 34 dakikaya kadar gecikecek. Bu süre zarfında çocuk oyuna, WhatsaApp´dan gelen mesaja, sosyal medyaya bakacak. Yapılan araştırmalarda her 4 çocuktan birinin bu şekilde olduğu görülmekte. Ve neticede gece çocuğun uyku saati gecikti, uyku düzeni bozuldu. Eğitimde başarının bir numaralı kuralı düzenli uykudur. Gece uyumayan çocuk sabah uyanmak istemez, uyanmak istemeyen çocuk okula gitmek istemez, okuma gitmek istemeyen çocuk, öğretmeni ne kadar iyi olursa olsun başarılı olamaz” dedi.

 

“GECE YARISI İNTERNETE GİRMEK, GECE YARISI SOKAĞA ÇIKMAKTAN FARKLI DEĞİL”

Gece geç saatte girilen oyunun, sosyal medya hesaplarının sağlıklı bir durum olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, gece yarısı internete girmenin gece yarısı sokağa çıkmaktan farklı olmadığını vurguladı. Şakiroğlu, çocukları intihara sürükleyen oyunların ve uygulamaların tuzaklarını da velilere anlattı. Şakiroğlu, özellikle ergenlik dönemindeki çocukları dijital dünyanın zararlarından korumak için atılması gereken adımları sıralayarak şöyle konuştu: “Birincisi, cep telefonu ve tablet gibi dijital dünyaya açılan pencereler yatak odalarına girmeyecek. İkinci önemli nokta ise çocukları intiharlara sürükleyen oyun ve uygulamaların tuzaklarının başında yer alan telefon numarası ve e-mail ile ev adreslerinin tanınmayan kişilere verilmemesi. Çocuklarınızı tembihleyin, özellikle internet ortamında kimseye telefon numarası veya adres vermesinler.”

 

RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Dijital dünyanın tuzağına düşme konusunda risk altında olan çocukların özelliklerinden söz eden Şakiroğlu, “11-19 yaş arası ergenlik dönemi başlıca risk altındaki grup. Bunun yanı sıra bu yaş aralığındaki çekingen ve sosyalleşme sorunu olan çocuklar da ciddi risk altında. Yine çocukluk döneminde olumsuz deneyimlere sahip olan ergenlik dönemindeki gençler, ihmal ve istismar edilmiş çocuklar risk altında. Örneğin çocuğu 1 yaşına geldiğinde anne çalışmaya başlıyor. Çocuk bakıcıya veriliyor. Gelen bakıcıyla çocuk arasında tam bir iletişim oluşuyor, bağ kuruluyor ve bu bakıcıyla yollar ayrılmak durumunda kalıyor. Sonra yeni bir bakıcı geliyor, çocuk bu bakıcıya alışmak, bağ kurmak adına yeterli zamanı bulamadan o da değişiyor. Bu da bir ihmal ve istismardır” diye konuştu.

 

SANAL DÜNYANIN KARŞISINA ONUNLA BAŞ EDECEK KADAR GÜZEL BİR DÜNYA KOYMALIYIZ

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, çocukları sanal dünyanın tuzaklarından korumanın yollarını da anlattığı seminerini şöyle sürdürdü: “Yasam şartları da bağımlılığı etkiliyor. Kötü yaşam şartları bağımlılığı artırır. Bu durum bilimsel deneylerle de kanıtlanmış. Eğer biz sanal dünyanın karşısına onunla baş edebilecek kadar güzel bir dünya koyabilirsek, bağımlılık kalmayacak. Çocuklar sosyal medyadaki beni mükemmelleştirirken gerçek hayattaki benden uzaklaşıyor. Ve sonunda gerçek hayattaki benden memnun kalmamaya başlıyor. Sanal dünyada kendisine başka bir kişilik, olmak istediği kişiliği oluşturuyor. Bu da zamanda gerçek hayatından mutlu olmama sorununu ortaya çıkarıyor. Olmak istediğim ben ile olduğum ben ne kadar farklıysa, bir çocuğun geleceği de o kadar sorunlu olacaktır.”

 

Seminer sonunda Belediye Başkanı Alper Taban da sahneye davet dildi. Burada kısa bir konuşma yapan Taban; “Milletvekilimizle olan başka bir programımız nedeniyle geç katılmak durumunda kaldım. Ancak katıldığım bölüm kadarıyla inanılmaz keyif aldım ve mutlu oldum. Hayat boyu öğrenmeye devam etmek lazım. Bu böyle olmak zorunda. Çünkü şartlar değişiyor, uygulamalar değişiyor. Dünyada sürekli olarak bir üretim var. Zihinler boş durmuyor, sürekli üretiyor, ticaret yapıyor, kazanç sağlıyor. Tabi bizler de faydalı olanları kullanalım ama beraberinde faydasız olanları da hayatımızdan çıkarmak lazım diye düşünüyorum. Kıymetli hocamızın anlattıklarını hayatımızda pek çoğumuz yaşıyoruz. Bu proje İshakpaşa okulumuzun başlattığı, velilerimizin kitaplarını okuyarak katkı koyduğu ve kendini geliştirdiği, beraberinde de tabi çocuklarımız ve kendi adımıza ciddi kazanç sağlayacağımız bir proje olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

Konuşma sonrası Taban, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu´na İnegöl´ü simgeleyen bir çini takdim etti. Programın hazırlanmasında emeği geçen İshakpaşa İlkokulu öğretmenlerine de belge verildi. Ayrıca Milli Eğitim Şube Müdürü Halil İbrahim Zengin, Başkan Taban ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu´na okul adına çiçek takdim etti.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEHLİKE YATAK ODALARINDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kafkas yeni yüzüne kavuştu
Kafkas yeni yüzüne kavuştu
İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği restorasyon çalışmalarının ardından yenilenen yüzüyle bugün yapılan görkemli açılışla eski yerinde hizmete girdi. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta Kafkas Dansları Folklor ekibinin sunmuş olduğu gösteri büyük alkış aldı.
Türkü ve Halaylar ile Açıldı
Türkü ve Halaylar ile Açıldı
İnegöl Bitlisliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, türküler ve halaylar eşliğinde coşkulu bir kalabalık ile açıldı.
‘Yalan Dolan´ Sanatseverlerle Buluştu
‘Yalan Dolan´ Sanatseverlerle Buluştu
İnegöl Belediyesi, Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosunun sahnelediği “Yalan Dolan” adlı 2 perdelik komedi oyununu kültür etkinlikleri kapsamında İnegöllü sanatseverlerle buluşturdu.
Gece yolcuları bu akşam İnegöllüler ile buluşacak
Gece yolcuları bu akşam İnegöllüler ile buluşacak
Ünlü müzik grubu gece yolcuları bugün saat 17:00 da İnegöl kapalı spor salonunda İnegöllüler ile bir araya gelecek ve ücretsiz konser verecek.
Okyanus Koleji Çanakkale Destanını Yaşattı
Okyanus Koleji Çanakkale Destanını Yaşattı
Özel İnegöl Okyanus Koleji öğrencileri ve Sinema, Dizi ve Tiyatro Oyuncusu Ahmet Yenilmez´in katılımıyla Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümünde görkemli bir programla velilerin gönlünü fethetti.
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin her yıl farklı şehirlere düzenlediği kültür ve tarih gezileri kapsamında bu yıl ‘Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi´ sloganıyla İstanbul gezisi düzenlenecek. Yarın (20 Mart) kayıtları alınmaya başlayacak gezilerin son kayıt tarihi ise 30 Mart olarak açıklandı.
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
İnegöl Belediyesi Erkekler Tasavvuf Korosu, 3 ayların başlangıcına özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıktı. Bestekar Amir Ateş´in eserlerinden oluşan konserde, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar da yapıldı.
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez´in “İstiklal Şairi” Mehmet Akif Ersoy´un hayatından kesitleri ve Çanakkale Destanı´nı anlattığı tek kişilik oyunu “Korkma” İnegöl´de izleyiciyle buluştu.
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar gününü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu tiyatro oyunu izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
Artvin´in düşman işgalinden kurtuluşunun 98´inci yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Kadınlar gününe özel konser
Kadınlar gününe özel konser
İnegöl Belediyesi TSM ve THM korolarının bayan üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sahne aldı. “Şarkılar Seni Söyler” isimli konsere ilgi yoğun oldu.
Uludağ´da kış gelişim eğitimleri verildi
Uludağ´da kış gelişim eğitimleri verildi
İnegöl Belediyespor dağcılık branşı, kış gelişim eğitimleri kapsamında Uludağ´da 2 gün süren bir eğitim programı gerçekleştirdi.
Osmanlı´nın ilk şehidi 735. Yılında anıldı
Osmanlı´nın ilk şehidi 735. Yılında anıldı
Osmangazi´nin yeğeni, Savcı Beyin oğlu Baykoca, 735´inci ölüm yıldönümünde İnegöl´de adının verildiği Baykoca Mahallesinde düzenlenen törenle anıldı.
Her daim kadınlarımızın yanındayız
Her daim kadınlarımızın yanındayız
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadın girişimcilere ve girişimci adaylarına yönelik olarak “Sosyal Girişimcilik ve Fark Yaratan Kadınlar” konulu seminer gerçekleştirdi.
Ödüller sahiplerini buldu
Ödüller sahiplerini buldu
İnegöl Belediyesi´nin Ocak ayında duyurusunu yaptığı “Emekçi Kadınlar” konulu fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı.
Kitap fuarına rekor ziyaretçi
Kitap fuarına rekor ziyaretçi
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Belediyesi´nin bu yıl 3´üncüsünü düzenlediği İnegöl Kitap Günleri etkinliğini 110 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.
Uzaklaşmış kültürleri yakınlaştıracağız
Uzaklaşmış kültürleri yakınlaştıracağız
‘biz birlikte İnegöl´üz´ sloganıyla çıkılan yolda İnegöl Ertuğrulgazi Kültür, Yaşatma Derneği ve İnegöl Kafkas Folklor, Kültür Dernekleri ilk buluşmayı Çeltikçi Mahallesinde gerçekleştirdi.
“Özgür Kanatlar” Sergisi İzlenime Açıldı
“Özgür Kanatlar” Sergisi İzlenime Açıldı
Genç ressam Aslıhan Tiryaki´nin büyük emekler ile hazırlamış olduğu “Özgür Kanatlar” isimli sergi, İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda İnegöllülerin izlenimine açıldı.
İnegöl´ün Sesi, Nazlıcan Atan Oldu
İnegöl´ün Sesi, Nazlıcan Atan Oldu
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışmasının final gecesi muhteşem bir performans ile gerçekleştirildi.
24 Yazar İnegöllülerle Buluştu
24 Yazar İnegöllülerle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 3. Kitap Günleri etkinliği Pazar günü sona erdi. 10 gün süren kitap günlerinde, 12´si yerel yazar olmak üzere toplam 24 yazar İnegöllülerle buluştu.
İnsanca çalışan nesiller yetiştirmeliyiz
İnsanca çalışan nesiller yetiştirmeliyiz
İnegöl Belediyesi´nin 3. Kitap Günleri Kapsamında konuk ettiği Aile Danışmanı ve yazar Hatice Kübra Tongar, BMKSM´nde İnegöllü annelerle buluştu.