Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TEHLİKE YATAK ODALARINDA
İnegöl Belediyesi´nin İshakpaşa İlkokulu işbirliği ile düzenlediği “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu seminerde, teknoloji bağımlılığı ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin dijital dünyadaki tuzaklardan nasıl korunacakları anlatıldı.
Tarih: 9.1.2019 13:03:55

İshakpaşa İlkokulu, teknoloji bağımlılığı konusunda ailelerin bilinçlenmesi adına “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında; İshakpaşa İlkokulu´nda 500 veli, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu ve Cansel Poyraz Akyol´un yazdığı “Kapat! Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu” adlı kitabı okudu. Daha sonra İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile çocukları sanal dünyadan uzaklaştırmak ve teknolojiyi bilinçli kullanmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında veliler ile kitabın yazarı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular.

 

“DİJİTAL DÜNYADA İNSAN OLMAK” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Proje kapsamında Pazartesi akşamı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İshakpaşa İlkokulu işbirliği ile “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu seminer düzenledi. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu´nun konuşmacı olarak katıldığı seminer, 20.00´da Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. Okul Müdürü Ömer Ankıt´ın açılış konuşmasıyla başlayan seminere, velilerin ilgisi de yoğun oldu. Daha sonra bir öğrenci, konuşmacı Şakiroğlu´nun kitabının kapağı şeklinde hazırlanmış kostümüyle sahneye gelerek hem kitabın içeriği konusunda bilgi verdi hem de salonu dolduran ailelere önerilerde bulundu.

 

EN BÜYÜK HATA TELEFONLARIN YATAK ODASINA GİRMESİ

Daha sonra Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu sahneye çıkarak “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu semineri gerçekleştirdi. Şakiroğlu, teknoloji bağımlılığı konusunda yapılan ilk ve en büyük hatanın aslında ailelerin çok fazla farkına varmadıkları bir husus olduğunu ifade etti. Tehlikenin çocukların dijital dünyayı yatak odalarına sokmasıyla başladığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu; “En büyük hata çocukların telefonu yatak odalarına sokmasıdır. Bunu pek çok aile önemsemez aslında. Ancak sorunun başlangıcı burada. Çocukların telefonlarını yatak odalarına sokmasındaki en büyük bahane de alarm kurmak. Alarm kurma bahanesiyle yatak odasına alınan telefonlar, ailelerin kontrolünden çıkarak çocukların hayatlarını karartacak sonuçlara yol açabiliyor. Bunun en büyük sebebi de oyunlar. Çocuk, alarm bahanesiyle odasına aldığı telefonu arada kontrol edecek. Ve telefonun ışığı görüldüğü anda, gözde oluşan etkileşimler sonucunda çocuğun uykuya dalma süresi 34 dakikaya kadar gecikecek. Bu süre zarfında çocuk oyuna, WhatsaApp´dan gelen mesaja, sosyal medyaya bakacak. Yapılan araştırmalarda her 4 çocuktan birinin bu şekilde olduğu görülmekte. Ve neticede gece çocuğun uyku saati gecikti, uyku düzeni bozuldu. Eğitimde başarının bir numaralı kuralı düzenli uykudur. Gece uyumayan çocuk sabah uyanmak istemez, uyanmak istemeyen çocuk okula gitmek istemez, okuma gitmek istemeyen çocuk, öğretmeni ne kadar iyi olursa olsun başarılı olamaz” dedi.

 

“GECE YARISI İNTERNETE GİRMEK, GECE YARISI SOKAĞA ÇIKMAKTAN FARKLI DEĞİL”

Gece geç saatte girilen oyunun, sosyal medya hesaplarının sağlıklı bir durum olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, gece yarısı internete girmenin gece yarısı sokağa çıkmaktan farklı olmadığını vurguladı. Şakiroğlu, çocukları intihara sürükleyen oyunların ve uygulamaların tuzaklarını da velilere anlattı. Şakiroğlu, özellikle ergenlik dönemindeki çocukları dijital dünyanın zararlarından korumak için atılması gereken adımları sıralayarak şöyle konuştu: “Birincisi, cep telefonu ve tablet gibi dijital dünyaya açılan pencereler yatak odalarına girmeyecek. İkinci önemli nokta ise çocukları intiharlara sürükleyen oyun ve uygulamaların tuzaklarının başında yer alan telefon numarası ve e-mail ile ev adreslerinin tanınmayan kişilere verilmemesi. Çocuklarınızı tembihleyin, özellikle internet ortamında kimseye telefon numarası veya adres vermesinler.”

 

RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Dijital dünyanın tuzağına düşme konusunda risk altında olan çocukların özelliklerinden söz eden Şakiroğlu, “11-19 yaş arası ergenlik dönemi başlıca risk altındaki grup. Bunun yanı sıra bu yaş aralığındaki çekingen ve sosyalleşme sorunu olan çocuklar da ciddi risk altında. Yine çocukluk döneminde olumsuz deneyimlere sahip olan ergenlik dönemindeki gençler, ihmal ve istismar edilmiş çocuklar risk altında. Örneğin çocuğu 1 yaşına geldiğinde anne çalışmaya başlıyor. Çocuk bakıcıya veriliyor. Gelen bakıcıyla çocuk arasında tam bir iletişim oluşuyor, bağ kuruluyor ve bu bakıcıyla yollar ayrılmak durumunda kalıyor. Sonra yeni bir bakıcı geliyor, çocuk bu bakıcıya alışmak, bağ kurmak adına yeterli zamanı bulamadan o da değişiyor. Bu da bir ihmal ve istismardır” diye konuştu.

 

SANAL DÜNYANIN KARŞISINA ONUNLA BAŞ EDECEK KADAR GÜZEL BİR DÜNYA KOYMALIYIZ

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, çocukları sanal dünyanın tuzaklarından korumanın yollarını da anlattığı seminerini şöyle sürdürdü: “Yasam şartları da bağımlılığı etkiliyor. Kötü yaşam şartları bağımlılığı artırır. Bu durum bilimsel deneylerle de kanıtlanmış. Eğer biz sanal dünyanın karşısına onunla baş edebilecek kadar güzel bir dünya koyabilirsek, bağımlılık kalmayacak. Çocuklar sosyal medyadaki beni mükemmelleştirirken gerçek hayattaki benden uzaklaşıyor. Ve sonunda gerçek hayattaki benden memnun kalmamaya başlıyor. Sanal dünyada kendisine başka bir kişilik, olmak istediği kişiliği oluşturuyor. Bu da zamanda gerçek hayatından mutlu olmama sorununu ortaya çıkarıyor. Olmak istediğim ben ile olduğum ben ne kadar farklıysa, bir çocuğun geleceği de o kadar sorunlu olacaktır.”

 

Seminer sonunda Belediye Başkanı Alper Taban da sahneye davet dildi. Burada kısa bir konuşma yapan Taban; “Milletvekilimizle olan başka bir programımız nedeniyle geç katılmak durumunda kaldım. Ancak katıldığım bölüm kadarıyla inanılmaz keyif aldım ve mutlu oldum. Hayat boyu öğrenmeye devam etmek lazım. Bu böyle olmak zorunda. Çünkü şartlar değişiyor, uygulamalar değişiyor. Dünyada sürekli olarak bir üretim var. Zihinler boş durmuyor, sürekli üretiyor, ticaret yapıyor, kazanç sağlıyor. Tabi bizler de faydalı olanları kullanalım ama beraberinde faydasız olanları da hayatımızdan çıkarmak lazım diye düşünüyorum. Kıymetli hocamızın anlattıklarını hayatımızda pek çoğumuz yaşıyoruz. Bu proje İshakpaşa okulumuzun başlattığı, velilerimizin kitaplarını okuyarak katkı koyduğu ve kendini geliştirdiği, beraberinde de tabi çocuklarımız ve kendi adımıza ciddi kazanç sağlayacağımız bir proje olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

Konuşma sonrası Taban, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu´na İnegöl´ü simgeleyen bir çini takdim etti. Programın hazırlanmasında emeği geçen İshakpaşa İlkokulu öğretmenlerine de belge verildi. Ayrıca Milli Eğitim Şube Müdürü Halil İbrahim Zengin, Başkan Taban ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu´na okul adına çiçek takdim etti.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEHLİKE YATAK ODALARINDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) ara dönem sertifika töreninde 64 ayrı branşta eğitim gören 691 kursiyer sertifikasını aldı.
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İnegöl Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 104. Yılı nedeniyle “İnegöl Şehitlerini Anıyor” ismiyle Sarıkamış Şehitlerini anma programı düzenledi.
Barış Manço´yu unutmadılar
Barış Manço´yu unutmadılar
Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 1 Şubat 1999 tarihinde vefat eden Barış Manço´yu anma programı düzenledi.
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, sıra dışı müzik enstrümanı “Kontrafagot” ile İnegöllü sanatseverlerin karşısına çıktı.
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
Gemlik Belediyesi ve Gemlik İnegöllüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliği ile birlikte Uğultu Tiyatro Topluluğu´nun organize ettiği “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyunu Gemlik´te büyük ilgi gördü.
İnegöl´de Manavlar federasyonu kurulacak
İnegöl´de Manavlar federasyonu kurulacak
İnegöl Manav Yörük Muhacir Türkmen Boyları Federasyonunun kurulması için İnegöl´ün bazı köylerinden vatandaşlar İnegöl´de buluşarak istişare yemeğinde bir araya geldi.
EDEBİYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR
EDEBİYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek Edebiyat Yarışması başlıyor.
“YEDİ MESELE” PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR
“YEDİ MESELE” PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR
Yedi Hilal Derneği geçtiğimiz ay içerisinde startını verdiği Yedi Mesele programlarının ikincisini dernek merkezinde gerçekleştirdi.
Ali Toprak Güven Tazeledi
Ali Toprak Güven Tazeledi
İnegöl Erzurumlular Kültüre ve Dayanışma Derneği olağan kongresi geçtiğimiz gün dernek binasında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Kongreye yoğun katılım olurken, tek liste ile gidilen seçimlerde başkanlığa tekrar Ali Toprak seçildi.
İnegöllülere özel konser
İnegöllülere özel konser
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği konserde ilçe halkıyla buluşan Türk Halk Müziği sanatçısı Ünal Zorer, İnegöllülere müzik ziyafeti sundu. Belediye THM Gençlik Korosunun da sahne aldığı gecede hem gençler hem de Ünal Zorer, seslendirdikleri eserlerle kulakların pasını sildi.
Mahalleli Birlik Platformu Kurdu
Mahalleli Birlik Platformu Kurdu
Orhaniye Mahallesi sakinleri tarafından kurulan ‘Orhaniye Mahallesi Birlik Platformu´ yemekte bir araya geldiler.
Mevlana 745. Vuslat yıl dönümünde anıldı
Mevlana 745. Vuslat yıl dönümünde anıldı
Mevlana Celaleddin Rumi, 745´inci vuslat yıl dönümünde düzenlenen programla anıldı. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay´ın ifadeleriyle Hz. Mevlana´nın anlatıldığı ve İnegöl Belediyesi Tasavvuf Korosunun konseriyle gönüllerin okşandığı gece, unutulmaz anlara sahne oldu.
Bu Serginin Gelirler Yemenlilerin Olacak
Bu Serginin Gelirler Yemenlilerin Olacak
İnegöl Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında İFSAD işbirliği ile “İnegöl´den Yemen´e” konulu fotoğraf sergisi düzenledi. İnsan hakları gününde Yemen´e dikkat çeken bu etkinlikte satışı yapılacak fotoğrafların geliri ise Kızılay aracılığıyla Yemen´e gönderilecek.
TABAN, ENGELLİLER GÜNÜNÜN KAHRAMANLARINI AĞIRLADI
TABAN, ENGELLİLER GÜNÜNÜN KAHRAMANLARINI AĞIRLADI
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl´de Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptıkları sosyal deney medyada ve sosyal medya büyük yankı uyandıran İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Gençlik Komitesini konuk etti.
Kürşat Ve Thm Korosu Kulakların Pasını Sildi
Kürşat Ve Thm Korosu Kulakların Pasını Sildi
İnegöl Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, dün akşam düzenlediği konserle İnegöllüleri Anadolu´nun farklı yörelerine ait türkülerle diyar diyar gezdirdi. THM´nin güçlü sesi Kürşat´ın da sahne aldığı konserde, adeta kulakların pası silindi.
HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI BAŞLIYOR
HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışması başlıyor.
HEDEFİMİZ İNEGÖL´Ü EN GÜZEL YERE GETİRMEK
HEDEFİMİZ İNEGÖL´Ü EN GÜZEL YERE GETİRMEK
İnegöl Kütahyalılar ve Domaniçliler Derneği´nin gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, şehirdeki tüm STK´ların baş tacı olduğunu ifade ederek; “Bu şehri hep birlikte el birliği ile en güzel yere getirmek hedefimizdir.” dedi.
Ertuğrulgazi Derneği Yönetiminden  Başkan  Alper Taban´a Ziyaret
Ertuğrulgazi Derneği Yönetiminden Başkan Alper Taban´a Ziyaret
Kısa bir süre önce olağan genel kurulunu gerçekleştirerek yeni yönetimini belirleyen İnegöl Ertuğrulgazi Derneği, protokol ziyaretleri kapsamında Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
“Yemediğin bir şeyi cildinize sürmeyin”
“Yemediğin bir şeyi cildinize sürmeyin”
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında İnegöllülerle buluşan Dr. Ahmet Saçu, “Helal ve Doğal Beslenmenin Ailede Yeri ve Önemi” konulu seminer verdi.
Sefa Doğanay İnegöllüleri Kahkahaya Boğdu
Sefa Doğanay İnegöllüleri Kahkahaya Boğdu
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği kültür sanat etkinlikleri kapsamında ilçe halkıyla buluşan ünlü komedyen Sefa Doğanay, taklitleri ve esprileri ile kahkaha tufanı estirdi.
“Ziyafet Sofrası” Tam Not Aldı
“Ziyafet Sofrası” Tam Not Aldı
İnegöl Belediyesi Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Tiyatro Külliyenin sahnelediği ‘Ziyafet Sofrası´ isimli tiyatro oyununu İnegöllü tiyatro severler ile buluşturdu.