AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Temiz hava çağrısı
Tunçbilek´ten İnegöl´e kükürt oranı yüksek kömür satıldığını kaydeden Kömürcüler Derneği Başkanı Ziya Turan, temiz hava için yetkilileri göreve çağırdı.
Tarih: 5.11.2019 12:28:27

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış aylarının gelmesi ile hava kirliliklerinin artabileceğini belirten İnegöl Kömürcüler Derneği Başkanı Ziya Turan, bu olayların önüne geçebilmek ve azalmasını sağlayabilmek için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

 “Temiz hava için el birliği yapalım”

İnegöl Kömürcüler Derneği Başkanı Ziya Turan, “Bu sene kış sezonu erken başladı. Kömürcü arkadaşlarımızın hiçbiri yıllardan beri kaçak kömür satmamaktadırlar fakat maalesef Tunçbilek kömürleri köylerimize veya mahallelerimize gelmektedir. Bunları önlemeleri için Belediyemizin, Jandarmamızın, Polisimizin el birliği ile çalışma yapması gerekiyor. Bu kömürlerin kükürt oranı çok yüksektir. Bu oranların İnegöl´de hava kirliliği yapmaması için el birliği yapmamız lazım.” dedi.

 “Hava kirliliği yalnız kömürle olmuyor”

Hava kirliliğinin sadece kömürle olmadığına değinen Turan, “Tabi ki hava kirliliği yalnız kömürle olmuyor. Çukurda olan bir ilçeyiz, hava kirliliğini yıllardan beri çekiyoruz. Diğer yanıcı maddeler çok olduğu için bu durumları yaşıyoruz. OSB´deki diğer fabrikalarımızın ve sanayideki firmalarımızın çıkardıkları atıklar artık toplanacakmış. Bundan dolayı da memnuniyet duyuyoruz. Sunta artıkları kanserojen maddeleri taşıyordu ve kokusu çok pisti. Artık bunların toplanacak olmasından dolayı memnunuz” şeklinde konuştu.

 Denetimler artırılmalı

Fiyatlara değinen Turan, “Dolar yükseldiğinden dolayı fiyatlarda biraz artışlar oldu. Vatandaşlarımız markaya dikkat etmeliler. Her ithal denilen kömür ithal değildir. Bunların içerisinde değişik katkı maddeleri barındıranlar oluyor. Bunlar belediyemiz tarafından denetleniyor. Bu denetimlerin biraz daha sıklaştırılması lazım. Firmaların Çevre Sağlık Bakanlığı´ndan yetki belgeleri almaları gerekir. O yetki belgelerine özen gösterilmeli. Halkımız kışı sağlık ve mutlulukla bitirsin” diye konuştu.

 Devlet Eliyle Zehirleniyoruz

Karar ile gelen kömür yasaklarına değinen kömürcüler odası başkanı Ziya Turan yetkililerin gayesi zorla vatandaşa doğalgaz sattırmak olduğunu belirterek; “Kararda gelen kömür yasakları ilgili yazı gerçekten hava kirliliği ile alakası yok yetkililerin amacı ve gayesi zorla doğalgaz sattırmak. 4. Murat devrinde olduğu gibi yasak bu insanlara kömür dağıtacaksın vakıf adı altında onlara serbest kalan diğer vatandaşlara yasak yıllardır bağırsakta önlem alınmıyor. Tunçbilek kömürü İnegöl´e rahat rahat girebiliyor. Devlet eliyle zehirleniyoruz diye bağırdık ta ne oldu? Yine fakire Tunçbilek kömürü dağıttılar. Yeter gariban halkın odun kömürü ile uğraşmayın sayın yetkililer. Şehrin içinde kalmış organize ve ağaç işleri sanayi yıllardır şehrin içinde kalmasına rağmen istedikleri gibi odun ve kömür yakmaktadırlar ve bu durum havayı kirletiyor. Bu kararın Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan´a ilettim. Buradan gelecek haberi bekliyoruz.” Dedi

Kömürcüler sitesi hayal oldu

Geçmişte Kömürcüler Sitesi isteklerinin olduğunu belirten Turan, “Kömürcüleri bir yere toplayalım demişti. Yıllardan beri bunu çok istedik. Yer konusunda Belediyemizin sorunları vardı. Bir daha da konu gündeme gelemedi. Tek yerde toplansak denetimler daha kolay olur. Bunu yıllardan beri çok istemiştik, olmadı. Yer tahsisi yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Kömür fiyatlarına da değinen Turan; Yerli kömürün 1100 TL, Soma kısrak kömürü ile ithal kömürlerinin ise fiyatlarının kalitesine göre değiştiğini ve 1250 TL ile 1400 TL fiyat aralığında satıldığını belirtti.

Haber Merkezi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Temiz hava çağrısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey mahallesi muhtarı Sadullah Arda´nın girişimleri ile atıl vaziyette olan sağlık evi hayırseverlerin destekleriyle yenilenerek kısa bir süre sonra mahalle halkının hizmetine açılacak. Sağlık Evine kadrolu hemşire ataması yapıldı.
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Türkiye´nin çeşitli noktalarında ıspanağın içerisinde bulunan yabancı otların tüketilmesi ile çok sayıda vatandaşın zehirlenmesi üzerine çıkan haberlere tepki gösteren üreticiler ile ziraat odası başkanı Sezai Çelik, “Ben kendimi bildim bileli çiftçilikle uğraşıyorum ilk kez böyle bir olayla karşı karşıyayız ama bence bunların tek sebebi var para yapan ıspanağın fiyatlarını düşürmek.” diye konuştu.
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Bursa Maliyeciler Derneği tarafından düzenlenen Bursa Vergi Dairesi Sonbahar Turnuvası´nda şampiyon İnegöl Vergi Dairesi oldu.
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Türkiye´nin en büyük ve küresel ölçekte en yaygın sermaye platformu MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla 27 Kasım 2019 tarihinde 3.kez kapılarını aralıyor.
Vergi dairesi müdürü uyardı
Vergi dairesi müdürü uyardı
Verdi Dairesi Müdiresi Beyhan Balta, “Birikmiş vergi borçlarınız varsa dairemize gelip ödeyebilecekleri şekilde taksitlendirme yapsınlar, biriken borçlar sebebi ile yasal işleme düşmesinler.”dedi.
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Resmi Gazete´de yayımlanan “İhracatçıya Yeşil Pasaport limit indirimi” kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan AYHAN ve yönetim kurulu üyeleri İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer GÖKTÜRK´ü makamında ziyaret etti.
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
İnegöl Belediyesi, şehirde deprem başta olmak üzere doğal afetlerle daha etkin mücadele için Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi´nin de destekleriyle akademik isimlerin de yer aldığı Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu´nu kurdu. Komisyon bugün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesi kapsamda, Huzurevi sakinleri, lise öğrencileri ve engelli öğrenciler Müftülük ev sahipliğinde öğlen namazı ve ardından düzenlenen yemekte bir araya geldi.
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´e bağlı kırsal Gündüzlü Mahallesinde yaşayan Ali Turhan namı diğer Dijital Ali İnegöl´e bağlı 100 Mahallenin tamamını karadan ve havadan fotoğraf, video çekerek İnegöl´de bir ilki başardı.
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Anadolu Gençlik Derneği´nin (AGD) düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması´nda, başvuru süresinin 2 Aralık´a kadar uzatıldığı açıklandı.
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
İnegöl Belediyesi, vize haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri adına 2 hafta boyunca kampüs alanında çorba ikramı yapacak.
Vergi dilimi sabitlenmeli
Vergi dilimi sabitlenmeli
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen ilçe başkanı Sinan Aktaş, “Devletin, gelir vergisinde hem matrah oyunu, hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu artık değişmelidir” dedi.
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Kızılay İnegöl Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Genç Kızılay 29 Ekim haftası kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu´nda “İstiklal Harbinde Hilal-i Ahmer” temalı fotoğraf sergisi düzenledi.
İDH´de diyabete dikkat çekildi
İDH´de diyabete dikkat çekildi
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesi´nde düzenlenen programda, tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Uygunsuz yapılara af yok
Uygunsuz yapılara af yok
İnegöl Belediyesi, kural dışı imar uygulamalarına karşı denetimlerini sürdürüyor. İmar planına aykırı yapılar tek tek kaldırılıyor.
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
İnegöl Belediyesi, Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı´yı İnegöllülerle buluşturdu. Şiir dolu gecede, Erzincanlı anlatımlarıyla da gönülleri okşadı.
Köylünün pişmanlığı!
Köylünün pişmanlığı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri´nin çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
Türk mobilya sektörü, 179 ülkeye 2019´un ilk 10 ayında yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, gerçekleşen mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 64´ünün Marmara Bölgesi´nden karşılandığını söyledi.
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Bursa-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen kazada PTT´de görevli motosiklet sürücüsü yaralandı. Yaralıya ilk müdahaleyi ise nöbetten çıkan ve evine kendi aracıyla giden bir 112 çalışanı yaparken, 112 ambulansının olay yerine geç gelmesi tepkilere neden oldu.
İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
Uzmanlar tarafından çağın vebası olarak adlandırılan diyabet pek çok kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesinde program düzenlenerek tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ