AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
TEMİZ HAVA İÇİN TOPYEKÜN MÜCADELE
Belediye Başkanı Alper Taban, hava kirliliğine çözüm bulmak adına yaptıkları çalışmalar neticesinde öncelikle kirliliğe sebep olan unsurların tespit edildiğini ifade ederek, kirliliğin temel sebebinin kullanılan yakıtlar olduğunu söyledi.
Tarih: 5.11.2019 18:59:49

Belediye Başkanı Alper Taban, belediye encümen salonunda gerçekleştirilen encümen toplantısı öncesi hava kirliliği ve endüstriyel atıkların toplanması konularında açıklamalarda bulundu. Taban, açıklamasında “Bugün encümen toplantımız öncesinde hava kirliliği hususunda bir bilgilendirme yapmak istedik. Hem hava kirliliği konusunda hem de endüstriyel atıkların toplanması konusunda bilgilendirme yapacağız” dedi.

NDER RASTLANAN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ

Kasım ayı ile birlikte artık kış mevsimine girildiğini ifade eden Başkan Taban, “Tabi şehrimiz de güçlü bir sanayi şehri. Beraberinde de aynı zamanda tarım ve turizm şehri. Bu anlamda ender rastlanan şeylerden biridir bu. Genelde sanayinin olduğu alanlarda çok fazla tarıma rastlanmaz. Çünkü sanayi çok hakimdir bölgeye, yayılmacıdır. Tarıma yer kalmaz. Ama Allah´a hamdolsun biz 3´te 1´lik oranda tarım ve beraberinde sanayi gerçekleştiriyoruz. Bu şehrimize de bereket olarak yansıyor” diye konuştu.

KIŞ AYLARINDA HAVA KALİTESİ DÜŞÜYOR

Hava kirliliği ile ilgili daha ziyade kış mevsiminde, kullanılan yakıtlardan kaynaklı hava kalitemizin değiştiğini gördüklerini dile getiren Taban, şöyle devam etti: “Bununla ilgili yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana Uludağ Üniversitesi ile irtibata geçerek Prof. Sıddık Cindoruk hocamızla birlikte bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışma içerisinde öncelikli olarak bilmemiz gereken; hava kirliliğinin kaynağı, bunun sebepleri nedir? Sadece hava kirli demekle geçiştirmek yerine hava kirliliğini oluşturan unsurlar nelerdir bunları çalışmak istedik. Daha sonra da kirleten unsurlar üzerinden yapılabilecek çalışmalar nelerdir bunu hayata geçirmek istedik. Bu çalışmamızla ilgili Burak isimli bir öğrencimiz İnegöl´de doktora tezi hazırlıyor. Bu kapsamda bir dizi ölçümler de gerçekleştirdi. Şehrimizde Marmara Ölçüm İstasyonuna ait ölçüm istasyonları da var. Şu kararı aldık; hem bu istasyonların daha etkili ölçüm yapabilmesi için istasyonların yerlerinin değiştirilmesi talebimizi ilettik hem de İnegöl Belediyesi eliyle de bizim de bir ölçüm istasyonu oluşturma talebimizi yineledik. Kıymetli hocamız da bu konuda bizlere danışmanlık anlamında çalışmaları toparlıyor. İnşallah bunların detaylarını ve maddi boyutlarını da önümüze getirecek ve bu konuda çalışacağız.”

KİRLİLİĞİN TEMEL SEBEBİ YAKITLAR

“Bildiğiniz gibi Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz, Büyükşehir Çevre Dairemiz, İnegöl Belediyemizin de zabıta eliyle yürüttüğü kontrol ve denetim çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız özellikle kışın daha da yoğunlaşıyor. Çünkü kirliliğin temel sebebi, kullanılan yakıtlar. Başta Valiliğimizin almış olduğu bir karar var kömür yakımı ile alakalı. Kömür aslında kullanılabilir özellikle kaliteli yakıt olarak kullanılabilir. Coğrafya olarak ve sanayinin yoğun olduğu bölgede dezavantaj oluşturuyor. Bu tip bölgelerde çevreci diye isimlendirilen doğalgaz gibi yakıtların daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Şehrimizde merkezde doğalgaz yüzde 100 yayılım tamamlanmış durumda ancak kullanım oranları yüzde 100 değil. Bununla alakalı vatandaşlarımızın kullanımı ile alakalı doğalgaz şirketinin özendirici çalışmaları devam ediyor.”

AĞIR CEZALAR VAR

“Biz bu süreç içerisinde tutkal, boya, petrol türevleri olan yanık yağ gibi yakıtların kesinlikle şehrimizde bir hava kirliliği oluşturduğunu biliyoruz. Bunların artık haline dönüştürülen işletmelerin kesinlikle yakmamalarını istiyoruz. Bununla alakalı yapılan denetimlerde şahsi ve kişisel işletmelerde 72 bin TL´den 180 bin TL´ye, firmalar açısından da 300 bin TL ile 3 milyon TL´ye kadar ciddi çevre cezaları kesiliyor. Bunların önüne geçilebilmesi adına işletmelerimizin daha dikkatli davranmalarını istiyorum. Hava kirliliğimizin sürdürülebilir seviyede iyi olması için bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu havayı hep birlikte teneffüs ediyoruz. Bugün havamız iyi ancak yarın da iyi olabilmesi, hava kirliliğinin hiç konuşulmaması için bunlara dikkat etmeliyiz.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEMİZ HAVA İÇİN TOPYEKÜN MÜCADELE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey mahallesi muhtarı Sadullah Arda´nın girişimleri ile atıl vaziyette olan sağlık evi hayırseverlerin destekleriyle yenilenerek kısa bir süre sonra mahalle halkının hizmetine açılacak. Sağlık Evine kadrolu hemşire ataması yapıldı.
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Türkiye´nin çeşitli noktalarında ıspanağın içerisinde bulunan yabancı otların tüketilmesi ile çok sayıda vatandaşın zehirlenmesi üzerine çıkan haberlere tepki gösteren üreticiler ile ziraat odası başkanı Sezai Çelik, “Ben kendimi bildim bileli çiftçilikle uğraşıyorum ilk kez böyle bir olayla karşı karşıyayız ama bence bunların tek sebebi var para yapan ıspanağın fiyatlarını düşürmek.” diye konuştu.
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Bursa Maliyeciler Derneği tarafından düzenlenen Bursa Vergi Dairesi Sonbahar Turnuvası´nda şampiyon İnegöl Vergi Dairesi oldu.
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Türkiye´nin en büyük ve küresel ölçekte en yaygın sermaye platformu MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla 27 Kasım 2019 tarihinde 3.kez kapılarını aralıyor.
Vergi dairesi müdürü uyardı
Vergi dairesi müdürü uyardı
Verdi Dairesi Müdiresi Beyhan Balta, “Birikmiş vergi borçlarınız varsa dairemize gelip ödeyebilecekleri şekilde taksitlendirme yapsınlar, biriken borçlar sebebi ile yasal işleme düşmesinler.”dedi.
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Resmi Gazete´de yayımlanan “İhracatçıya Yeşil Pasaport limit indirimi” kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan AYHAN ve yönetim kurulu üyeleri İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer GÖKTÜRK´ü makamında ziyaret etti.
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
İnegöl Belediyesi, şehirde deprem başta olmak üzere doğal afetlerle daha etkin mücadele için Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi´nin de destekleriyle akademik isimlerin de yer aldığı Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu´nu kurdu. Komisyon bugün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesi kapsamda, Huzurevi sakinleri, lise öğrencileri ve engelli öğrenciler Müftülük ev sahipliğinde öğlen namazı ve ardından düzenlenen yemekte bir araya geldi.
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´e bağlı kırsal Gündüzlü Mahallesinde yaşayan Ali Turhan namı diğer Dijital Ali İnegöl´e bağlı 100 Mahallenin tamamını karadan ve havadan fotoğraf, video çekerek İnegöl´de bir ilki başardı.
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Anadolu Gençlik Derneği´nin (AGD) düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması´nda, başvuru süresinin 2 Aralık´a kadar uzatıldığı açıklandı.
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
İnegöl Belediyesi, vize haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri adına 2 hafta boyunca kampüs alanında çorba ikramı yapacak.
Vergi dilimi sabitlenmeli
Vergi dilimi sabitlenmeli
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen ilçe başkanı Sinan Aktaş, “Devletin, gelir vergisinde hem matrah oyunu, hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu artık değişmelidir” dedi.
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Kızılay İnegöl Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Genç Kızılay 29 Ekim haftası kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu´nda “İstiklal Harbinde Hilal-i Ahmer” temalı fotoğraf sergisi düzenledi.
İDH´de diyabete dikkat çekildi
İDH´de diyabete dikkat çekildi
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesi´nde düzenlenen programda, tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Uygunsuz yapılara af yok
Uygunsuz yapılara af yok
İnegöl Belediyesi, kural dışı imar uygulamalarına karşı denetimlerini sürdürüyor. İmar planına aykırı yapılar tek tek kaldırılıyor.
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
İnegöl Belediyesi, Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı´yı İnegöllülerle buluşturdu. Şiir dolu gecede, Erzincanlı anlatımlarıyla da gönülleri okşadı.
Köylünün pişmanlığı!
Köylünün pişmanlığı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri´nin çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
Türk mobilya sektörü, 179 ülkeye 2019´un ilk 10 ayında yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, gerçekleşen mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 64´ünün Marmara Bölgesi´nden karşılandığını söyledi.
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Bursa-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen kazada PTT´de görevli motosiklet sürücüsü yaralandı. Yaralıya ilk müdahaleyi ise nöbetten çıkan ve evine kendi aracıyla giden bir 112 çalışanı yaparken, 112 ambulansının olay yerine geç gelmesi tepkilere neden oldu.
İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
Uzmanlar tarafından çağın vebası olarak adlandırılan diyabet pek çok kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesinde program düzenlenerek tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ