Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Timur Han´dan olay sözler
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, 06-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Furniture İstanbul Mobilya Fuarı reklamlarının Mobiliyum AVM´de yapılmasına ilişkin MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ´ın yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Tarih: 20.10.2018 09:04:49

Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Talha Timur Han, İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ve Yardımcısı Kenan Kender´e sert sözlerle yüklendi.

Uğurdağ´ın açıklamaları talihsizlikti

Talha Timur Han, “MODEF EXPO ve Furniture İstanbul Mobilya Fuarına katılan İnegöllü firmalarımıza hayırlı bereketli fuarlar diliyorum. Türkiye´mizin ve mobilyayla yatıp mobilyayla kalkan şehrimizin onca dertleri varken özellikle son günlerde yaşanan ham madde artışlarındaki fiyatlar, son 3 yıldır mobilya sektörümüzün izlemiş olduğu yanlış politikalar, fiyat endeksli rekabet ortamı ve benzer dertlerimiz varken, bunları konuşmamız gerekirken ne yazı ki, çok sevdiğimiz saydığımız arkadaşlığımızın üst düzeyde olduğu Ticaret ve Sanayi Odası ve MODEF Başkanımız Yavuz Uğurdağ arkadaşımızın talihsiz açıklamalarına şahit olduk ve dinledik. Bu dertleri konuşmak varken, İnegöl mobilya sanayisini nasıl ileriye götürebilme derdimiz varken, o açıklamaya cevap vermek için burada bulunmaktan mutlu olmadığımı, üzün duyduğumu belirtmek istiyorum. Biz göreve geldiğimiz ilk günden bugüne ‘Mobilya İnegöl´de üretilir, mobilya İnegöl´den alınır´ diye sloganımız vardı. Bu nu demeye devam ediyoruz. Her yerde bu sloganı kullandık. Mobilya İnegöl´de üretilir, mobilya Mobiliyum´dan alınır demedik. İnegöl´den ayrışmayalım dedik. Bunun için mücadele gösteriyoruz. İstanbul fuarlarına İnegöl esnafı müthiş derecede para harcıyor. Yazıktır günahtır. İstanbul fuarını bırakalım, Mobiliyum AVM´miz, Ertuğrulgazi Caddemiz, Osmanbey Caddemiz ve Ankara-Bursa yol güzergâhındaki mağazalarımız var. Gelin bir olalım, diri olalım dedik. Mobilya Festival günleri yapalım dedik. Birleşelim, güç olalım, arkadaşlarımızı İstanbul fuarlarından kurtaralım dedik. Ama bu yaklaşımımıza kendi üyelerimizin dışında hiçbir kimseden olumlu bir dönüş yada cevap almadık.”

İTSO VE Modef başkanına yakıştıramadım

B etabında bulunan reklam panolarının 7 aydır boş durduğunu aktaran Talha Timur Han, “B etabında bulunan reklam panolarımız ne kadar kıymetli ve özelmiş. Bunu bize hissettirdikleri için Yavuz Uğurdağ arkadaşıma teşekkür ediyorum. Biz orayı inşa ederken, Mobiliyum AVM´ye gelir olması için bunu düşünmüştük. Bunu da başardık. Orası 7 aydan beri boştu. MODEF yönetimi, beni ya da yönetim kurulundaki arkadaşları arayarak, ‘Biz burayı tutmak istiyoruz. MODEF´in tanıtımında katkıda bulunmak istiyoruz´ dediler de biz hayır mı dedik. Veya biz ücret mi talep ettik. Nisan fuarında gelmediler. Ekim fuarı geldi, hiçbir MODEF yöneticisi ya da Ticaret ve Sanayi Odasından bizi arayıp da biz kullanalım dediler de biz hayır mı dedik. Buyursunlar gelsinler burayı kullansınlar hiçbir ücret talep etmeden. 4 tane reklam panomuz yine boş. Bize diyorlar ki ‘İnegöl mobilyası varken, İstanbul fuarının burada tanıtımı neden olsun.´ Bizler İnegöl mobilyası, Mobiliyum, İMOS, MODEF, Ticaret ve Sanayi Odası olarak gidip İstanbul Fuarında CNR´da tanıtabiliyoruz. Stantlar açabiliyoruz. Buna hiç kimsenin ses çıkardığı yok. CNR´da bize yardımcı oluyor. Bize yapılan güzellikler burada onlara yapılmasın. Talihsiz bir açıklama. Korsan fuar diyor. Ticaret ve Sanayi Odası ve MODEF Başkanına yakıştıramadım.”

 

“Korsan dediği fuar, başında başkan olduğu İnegöl Ticaret ve Sanayi Odasının bağlı bulunduğu, üst çatı olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin onayıyla fuar takvimine alınan bir fuar. Türkiye İhracatçılar Meclisi ile MOSFED´in desteklediği bir fuar. Madem irade koyduk, sesimizi yükseltmek istiyoruz İMOS, MODEF ve İnegöl olarak ne yaptık? 06-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Furniture İstanbul Mobilya Fuarına benim firmam katılmıyor. Fuar bizim organize ettiğimiz yâda desteklediğimiz bir fuar değil. Korsan fuar deniliyor 50´ye yakın firma İnegöl firması. Bunların 15-16 tanesi Mobiliyum üyesi, 13-14 tanesi İMOS üyesi. İrade koyduk diyoruz ya bu firmaları ben mi davet ettim? Bu firmalara korsan firmalar mı diyeceğiz? Bu reklamı astığımızda teşekkür ettiler. İnegöl´ün marka değeri olan firmalar katılıyor. Korsan diye tabir ettiğiniz fuara korsan firmalarımız mı katılıyor? Bu irade sadece Mobiliyum AVM´ye olmasın, kendi üyelerine de olsun.”

Biz işimizi yapıyoruz

“Yavuz arkadaşımız doğru kelime söylemiş, ‘Herkes işine baksın, biz işimizi yapıyoruz´. diyor. Neyin kafasını yaşıyorsunuz sorusunu Yavuz Uğurdağ bize yöneltme hakkına sahip değil. Yavuz Uğurdağ arkadaşımız hangi sıfatla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak mı MODEF Yönetim Kurulu Başkanı olara mı bizlere hitap etti bilemiyorum. Ben Yavuz Uğurdağ´a, ‘Sen neyin kafasını yaşıyorsun´ diyorum. Biz hangi gün hangi platformda İstanbul fuarını destekledik. Açıklasın, bir tane demecimizi çıkarsın ben bugün bu görevimi bırakırım. Ama kapılar ardında yanındaki Kenan Kender de dâhil olmak üzere İstanbul Fuarlarında mobilya imalatı yapmadığı günlerde bile ismini Kenan Kender yazdırıp kendi fuar yerini başkalarına maddiyat karşılığında peşkeş çeken arkadaşlar bugün bize İstanbul Fuarının tanıtımı için söz söyleme hakkı buluyorlar.”

100 milyon dolarlık bir tesis kazandırdık

“Üzülerek söylüyorum. Birleşeceğimiz, bir olacağımız, diri olacağımız yerde ayrışıyoruz. Problem yok. Kurumlara bir zeval gelmesin istiyoruz. Herkes işini yapsın, biz işimizi yapıyoruz. 3 yıl önce bir fuar sözü vermişti. ‘Olmazsa olmazım fuar´ demişti. ‘Fuarı 2019 yılında yeni fuar yerimizde İnegöllü firmalarla buluşturmak istiyoruz´ dediler. Onlar laf üretti, biz iş ürettik. Onlar halen fuar yerine bir kazma yâda çivi çakamadılar. Biz buraya yaklaşık 100 milyon dolarlık bir tesis kazandırdık. Bunları basın önünde konuşmak istemezdim ama bu yolu arkadaşlar tercih etti. Biz de bu yolu tercih etme durumunda bırakıldık” diye konuştu. 

Konuşmasında İTSO başkan yardımcısı Kenan Kender´i de eleştiren Han, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maalesef ne aileler ne de büyükler sosyal medyayı kullanmayı bilmiyor. İnterneti ve her akıllı telefonu olan arkadaşımız yazı yazıyor. Hâlbuki telefonu direk kullanıp beni arasalar çok daha güzel günleri görürüz. Sosyal medyadan yazılar yazmak çok kolay. 30 yıldır o partiden o partiye, o güçten o güce geçtin. Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde koşturdun. İnegöl mobilyası adına ne yaptın? Bir tane çaktığın çivi vardı da biz göremedik mi? Bir tane yaptığın bir yatırım vardı da biz göremedik mi? Biz taşın altına elimizi soktuk. Hep birlikte güç olursak, daha güzel yerlere getirebileceğimiz kanaatindeyim.” dedi.

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Timur olay sözler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç piyasada daralma olduğunu, ancak ihracat yönelerek hedeflenen başarının yakalandığını belirtti.
Nakliye sorununa çözüm
Nakliye sorununa çözüm
İnegöl´de kurulan Murat Transporter taşımacılık şirketi, İnegöl´den Avrupa´ya ürün göndermekte zorluk çeken mobilyacıların nakliye sorununu çözüyor.
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulamasının AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı olduğunu savundu.
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Alış Veriş Merkezlerinin 3. Şubesi, geçtiğimiz Cuma günü Mesudiye mahallesi Birlik Sokak Numara 1 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa İnegöl Belediye Başkan yardımcısı Eşref Yiğit ve İlçe Halkı katıldı.
Okan Güler Güven Tazeledi
Okan Güler Güven Tazeledi
5. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği´nde Başkan Okan Güler güven tazeledi.
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında başlatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle uzatılması özellikle mobilya sektörünü sevindirdi.
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
Mobil Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin 3 ay daha uzatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Türkiye´nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM´si ünvanını sahip Mobiliyum AVM´nin 3. istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomiye odaklanmalıyız
Ekonomiye odaklanmalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek İnegöllü sanayici ve işadamlarıyla istişarelerde bulundu.
   Asgari ücret artışına tam destek
Asgari ücret artışına tam destek
MOSFED Başkanı Ahmet Güleç Mobilya sektörü olarak asgari ücret artışını olumlu bulduklarının belirtti.
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesiİnegöl İşletme Topluluğu(İNİT) öğrencileri, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası´na teknik gezi düzenledi. Gezi sırasında Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir tarafından öğrencilere bilgiler verildi.
Krizler bir imtihandır
Krizler bir imtihandır
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından dost meclisi toplantıları kapsamında ´MÜSİAD Misyonu, dünyadaki yeri ve 2019 ekonomik beklentiler´ konulu konferansta konuşan Uluslararası İş Forumu (İBF) Genel Başkanı Erol Yarar, "Rızkımızı Allah veriyor. Her kriz bir imtihandır. Allah sizleri bizleri imtihan ediyor" dedi.
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD İnegöl Şubesi Yönetim Kurulu ve MÜSİAD İnegöl Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Üyeleri, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği´niziyaret etti. Ziyarette Avarlar Kavşağı´nda yaşanan sorunlar ele alındı.
   Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
İnegöllü mobilyacılara yönelik, Mobilyacılar Odası tarafından geçtiğimiz günlerde KOSGEB 2019 yılı desteklemeleri ile ilgili eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere mobilyacıların ilgi göstermediği görüldü.
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
Organize ettiği etkinlikler ile adından sıkça söz ettiren İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) üyeleri ve aileleri yılın son etkinliğinde bir araya geldi.
LİMAK Enerji´ye ödül
LİMAK Enerji´ye ödül
Sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji´nin, faturalarda kullanılan kağıtları doğaya yeniden kazandırmak amacıyla başlattığı “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi, 10. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi´nde ödüle layık görüldü.
Mobiliyum´da kutlama
Mobiliyum´da kutlama
12 Aralık Mağazacılar günü nedeniyle Mobiliyum AVM´de mağaza pazarlamacıları tarafından bir program düzenlendi.
Yeni başkan Erdin Topal
Yeni başkan Erdin Topal
Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği 2. Olağan genel kurulunu gerçekleşti. Devrin düğün salonunda tek liste ile gerçekleşen kongrede Erdin Topal başkanlığa getirildi.
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Genç MÜSİAD İnegöl Şubesi 13. Olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Coşkun´un yerine Başkanlığa Fatih Arıcı seçildi.
İnşaat sektöründe daralma var
İnşaat sektöründe daralma var
İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Türkiye genelinde inşaat sektörümüzde yüzde 70 civarında bir daralma var. Ancak İnegöl´de sektörümüz Türkiye ortalamasına göre biraz daha iyi”.
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirimi ile iç piyasanın yüzde 30 büyüdüğünü belirtti.