Timur Han´dan olay sözler
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, 06-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Furniture İstanbul Mobilya Fuarı reklamlarının Mobiliyum AVM´de yapılmasına ilişkin MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ´ın yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Tarih: 20.10.2018 09:04:49

Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Talha Timur Han, İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ve Yardımcısı Kenan Kender´e sert sözlerle yüklendi.

Uğurdağ´ın açıklamaları talihsizlikti

Talha Timur Han, “MODEF EXPO ve Furniture İstanbul Mobilya Fuarına katılan İnegöllü firmalarımıza hayırlı bereketli fuarlar diliyorum. Türkiye´mizin ve mobilyayla yatıp mobilyayla kalkan şehrimizin onca dertleri varken özellikle son günlerde yaşanan ham madde artışlarındaki fiyatlar, son 3 yıldır mobilya sektörümüzün izlemiş olduğu yanlış politikalar, fiyat endeksli rekabet ortamı ve benzer dertlerimiz varken, bunları konuşmamız gerekirken ne yazı ki, çok sevdiğimiz saydığımız arkadaşlığımızın üst düzeyde olduğu Ticaret ve Sanayi Odası ve MODEF Başkanımız Yavuz Uğurdağ arkadaşımızın talihsiz açıklamalarına şahit olduk ve dinledik. Bu dertleri konuşmak varken, İnegöl mobilya sanayisini nasıl ileriye götürebilme derdimiz varken, o açıklamaya cevap vermek için burada bulunmaktan mutlu olmadığımı, üzün duyduğumu belirtmek istiyorum. Biz göreve geldiğimiz ilk günden bugüne ‘Mobilya İnegöl´de üretilir, mobilya İnegöl´den alınır´ diye sloganımız vardı. Bu nu demeye devam ediyoruz. Her yerde bu sloganı kullandık. Mobilya İnegöl´de üretilir, mobilya Mobiliyum´dan alınır demedik. İnegöl´den ayrışmayalım dedik. Bunun için mücadele gösteriyoruz. İstanbul fuarlarına İnegöl esnafı müthiş derecede para harcıyor. Yazıktır günahtır. İstanbul fuarını bırakalım, Mobiliyum AVM´miz, Ertuğrulgazi Caddemiz, Osmanbey Caddemiz ve Ankara-Bursa yol güzergâhındaki mağazalarımız var. Gelin bir olalım, diri olalım dedik. Mobilya Festival günleri yapalım dedik. Birleşelim, güç olalım, arkadaşlarımızı İstanbul fuarlarından kurtaralım dedik. Ama bu yaklaşımımıza kendi üyelerimizin dışında hiçbir kimseden olumlu bir dönüş yada cevap almadık.”

İTSO VE Modef başkanına yakıştıramadım

B etabında bulunan reklam panolarının 7 aydır boş durduğunu aktaran Talha Timur Han, “B etabında bulunan reklam panolarımız ne kadar kıymetli ve özelmiş. Bunu bize hissettirdikleri için Yavuz Uğurdağ arkadaşıma teşekkür ediyorum. Biz orayı inşa ederken, Mobiliyum AVM´ye gelir olması için bunu düşünmüştük. Bunu da başardık. Orası 7 aydan beri boştu. MODEF yönetimi, beni ya da yönetim kurulundaki arkadaşları arayarak, ‘Biz burayı tutmak istiyoruz. MODEF´in tanıtımında katkıda bulunmak istiyoruz´ dediler de biz hayır mı dedik. Veya biz ücret mi talep ettik. Nisan fuarında gelmediler. Ekim fuarı geldi, hiçbir MODEF yöneticisi ya da Ticaret ve Sanayi Odasından bizi arayıp da biz kullanalım dediler de biz hayır mı dedik. Buyursunlar gelsinler burayı kullansınlar hiçbir ücret talep etmeden. 4 tane reklam panomuz yine boş. Bize diyorlar ki ‘İnegöl mobilyası varken, İstanbul fuarının burada tanıtımı neden olsun.´ Bizler İnegöl mobilyası, Mobiliyum, İMOS, MODEF, Ticaret ve Sanayi Odası olarak gidip İstanbul Fuarında CNR´da tanıtabiliyoruz. Stantlar açabiliyoruz. Buna hiç kimsenin ses çıkardığı yok. CNR´da bize yardımcı oluyor. Bize yapılan güzellikler burada onlara yapılmasın. Talihsiz bir açıklama. Korsan fuar diyor. Ticaret ve Sanayi Odası ve MODEF Başkanına yakıştıramadım.”

 

“Korsan dediği fuar, başında başkan olduğu İnegöl Ticaret ve Sanayi Odasının bağlı bulunduğu, üst çatı olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin onayıyla fuar takvimine alınan bir fuar. Türkiye İhracatçılar Meclisi ile MOSFED´in desteklediği bir fuar. Madem irade koyduk, sesimizi yükseltmek istiyoruz İMOS, MODEF ve İnegöl olarak ne yaptık? 06-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Furniture İstanbul Mobilya Fuarına benim firmam katılmıyor. Fuar bizim organize ettiğimiz yâda desteklediğimiz bir fuar değil. Korsan fuar deniliyor 50´ye yakın firma İnegöl firması. Bunların 15-16 tanesi Mobiliyum üyesi, 13-14 tanesi İMOS üyesi. İrade koyduk diyoruz ya bu firmaları ben mi davet ettim? Bu firmalara korsan firmalar mı diyeceğiz? Bu reklamı astığımızda teşekkür ettiler. İnegöl´ün marka değeri olan firmalar katılıyor. Korsan diye tabir ettiğiniz fuara korsan firmalarımız mı katılıyor? Bu irade sadece Mobiliyum AVM´ye olmasın, kendi üyelerine de olsun.”

Biz işimizi yapıyoruz

“Yavuz arkadaşımız doğru kelime söylemiş, ‘Herkes işine baksın, biz işimizi yapıyoruz´. diyor. Neyin kafasını yaşıyorsunuz sorusunu Yavuz Uğurdağ bize yöneltme hakkına sahip değil. Yavuz Uğurdağ arkadaşımız hangi sıfatla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak mı MODEF Yönetim Kurulu Başkanı olara mı bizlere hitap etti bilemiyorum. Ben Yavuz Uğurdağ´a, ‘Sen neyin kafasını yaşıyorsun´ diyorum. Biz hangi gün hangi platformda İstanbul fuarını destekledik. Açıklasın, bir tane demecimizi çıkarsın ben bugün bu görevimi bırakırım. Ama kapılar ardında yanındaki Kenan Kender de dâhil olmak üzere İstanbul Fuarlarında mobilya imalatı yapmadığı günlerde bile ismini Kenan Kender yazdırıp kendi fuar yerini başkalarına maddiyat karşılığında peşkeş çeken arkadaşlar bugün bize İstanbul Fuarının tanıtımı için söz söyleme hakkı buluyorlar.”

100 milyon dolarlık bir tesis kazandırdık

“Üzülerek söylüyorum. Birleşeceğimiz, bir olacağımız, diri olacağımız yerde ayrışıyoruz. Problem yok. Kurumlara bir zeval gelmesin istiyoruz. Herkes işini yapsın, biz işimizi yapıyoruz. 3 yıl önce bir fuar sözü vermişti. ‘Olmazsa olmazım fuar´ demişti. ‘Fuarı 2019 yılında yeni fuar yerimizde İnegöllü firmalarla buluşturmak istiyoruz´ dediler. Onlar laf üretti, biz iş ürettik. Onlar halen fuar yerine bir kazma yâda çivi çakamadılar. Biz buraya yaklaşık 100 milyon dolarlık bir tesis kazandırdık. Bunları basın önünde konuşmak istemezdim ama bu yolu arkadaşlar tercih etti. Biz de bu yolu tercih etme durumunda bırakıldık” diye konuştu. 

Konuşmasında İTSO başkan yardımcısı Kenan Kender´i de eleştiren Han, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maalesef ne aileler ne de büyükler sosyal medyayı kullanmayı bilmiyor. İnterneti ve her akıllı telefonu olan arkadaşımız yazı yazıyor. Hâlbuki telefonu direk kullanıp beni arasalar çok daha güzel günleri görürüz. Sosyal medyadan yazılar yazmak çok kolay. 30 yıldır o partiden o partiye, o güçten o güce geçtin. Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde koşturdun. İnegöl mobilyası adına ne yaptın? Bir tane çaktığın çivi vardı da biz göremedik mi? Bir tane yaptığın bir yatırım vardı da biz göremedik mi? Biz taşın altına elimizi soktuk. Hep birlikte güç olursak, daha güzel yerlere getirebileceğimiz kanaatindeyim.” dedi.

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Timur olay sözler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mesleki eğitim büyük önem taşıyor
Mesleki eğitim büyük önem taşıyor
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ülkenin kanayan yarası haline gelen madde bağımlılığı ile mücadele etme noktasında mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını belirtti.
İTSO´dan özel seminer
İTSO´dan özel seminer
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), odaya kayıtlı kadın girişimciler ve kadın çalışanları için “Kendini Tanıma Sanatı” konulu bir seminer düzenleyecek.
Mobilya´ya İnegöl Damgası
Mobilya´ya İnegöl Damgası
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, ülke üretiminin yüzde 40´ını İnegöl´ün gerçekleştirdiğini söyledi.
İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi Ofisi hizmete girdi. Belediye Başkanı Alper Taban, iş arayan vatandaşlara yardımcı olmak istediklerini ve bu sebeple bu merkezi hayata geçirdiklerini söyledi.
Boyaya büyük zam
Boyaya büyük zam
İnegöllü boya firması sahibi Murat Balakuş, boya ve yan ürünlerinde geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar yüzde 110´a varan zamlarla karşılaşıldığını dile getirdi.
İnşaatta düşüş yaşanıyor
İnşaatta düşüş yaşanıyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mahmut Demirtaş, inşaat sektöründe satışların geçen yıla oranlar yüzde 20-30 oranına düşüş yaşadığını belirtti.
Kadın Girişimcilerden Kaymakam Görücü´ye Ziyaret
Kadın Girişimcilerden Kaymakam Görücü´ye Ziyaret
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, İnegöl´de kısa süre önce göreve başlayan Kaymakam Şükrü Görücü´yü ziyaret etti.
Arapların Göz Bebeği Oldu
Arapların Göz Bebeği Oldu
Eurolux firma sahibi Şemi Savaşçı tarafından üretilen Apollon modeli, giyinme odasını yatak odası ile birleştirdi. Türkiye´de ilk olarak üretilen bu ürün, özellikle fuara gelen Arap müşterilerin gözbebeği oldu.
40. MODEF EXPO Açıldı
40. MODEF EXPO Açıldı
40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın katılımı ile açıldı.
Yenice OSB´de Yönetim Değişti
Yenice OSB´de Yönetim Değişti
İnegöl Yenice Organize Sanayi Bölgesi´nde (Yenice OSB) Hasan Altunbaş´ın görevden ayrılması üzerine Yönetim Kurulu kendi arasında yeni görev dağılımı yaptı.
İZGÖREN´DEN ALTIN ÖĞÜTLER
İZGÖREN´DEN ALTIN ÖĞÜTLER
İnegöl Genç İşadamları Derneği´nin (İGİAD) düzenlediği “Tecrübe Alıyoruz” söyleşisinin konuğu olan Kişisel Gelişim Uzmanı Yazar Ahmet Şerif İzgören, “Değerlerle Yönetmek; Başarı, Hayat ve Liderlik” konularında katılımcılara altın değerinde öğütler verdi.
Kadın girişimci ve kuyumculara satış eğitimi
Kadın girişimci ve kuyumculara satış eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) odanın Kadın Girişiciler Kurulu üyeleri ve odanın üyesi kuyumculara Etkin Satış Teknikleri Eğitimi düzenledi. Önceki gün Oda hizmet binasında atölye çalışması şeklinde yapılan eğitimde, eğitmen Gökhan Yenipazar tarafından katılımcılara satış süreci ve teknikleri uygulamalı bir şekilde anlatıldı.
   Mobilya markaları ABD´de buluştu
Mobilya markaları ABD´de buluştu
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Highpoint 2018 Sonbahar Mobilya Fuar´ında Türk mobilyasını tüm dünyaya tanıttı. 13-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarda yabancı ziyaretçilerin Türk mobilyasına ilgisi büyük oldu.
İnegöl mobilyasına övgü
İnegöl mobilyasına övgü
Kocaeli Sanayi Odası´nın (KSO) Mobilya Meslek Komitesi üyeleri İnegöl´e gelerek ilçedeki mobilya sektörü hakkında, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´ndan (İTSO) bilgi aldılar. İTSO Başkan Vekili Kenan Kender ile görüşen KSO heyeti İnegöl´ün mobilya sektöründeki başarıları gıpta ile takip ettiklerini söylediler.
İTSO´da bir ilk
İTSO´da bir ilk
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu, Odanın 19 ayrı Meslek Komitesine kayıtlı üyeleri ile İTSO Merkez Binası´nda istişarelerde bulunmak üzere bir dizi toplantı düzenliyor.
İTSO Üyelerine Seminer
İTSO Üyelerine Seminer
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) düzenlenen toplantıda inşaat sektöründe faaliyet gösteren oda üyeleri İmar Barışı konusunda bilgilendirildi.
MOSFED´den İndirim Kararına Destek
MOSFED´den İndirim Kararına Destek
Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında açıklanan yüzde 10 indirim uygulamasına birçok sektör ve marka katılırken, Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu Mobilya Dernekleri Federasyonuna (MOSFED) bağlı derneklerin üye firmaları aktif destek veriyor.
MOBİPAK´tan Uğurdağ´a Ziyaret
MOBİPAK´tan Uğurdağ´a Ziyaret
Mobiliyum AVM´de faaliyet gösteren perakende satış temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturdukları Mobiliyum Perakendeciler Komitesi temsilcileri, önceki günlerde İnegöl Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ´ı makamında ziyaret ettiler.
Erdoğan´ı sansürlediler
Erdoğan´ı sansürlediler
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından düzenlenen programla İnegöl´e gelen Gazeteci, Yazar, Analist Fatih Tezcan, darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi Anadolu Ajansı ve TRT´nin Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı sansürlediğini ileri sürdü.
Bakan Varank´a Davet
Bakan Varank´a Davet
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) heyeti, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı ziyaret etti. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, Bakan Varank´ı 23-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İnegöl Expo Fuarı´nın açılışına davet etti.
Fuar yerine festival
Fuar yerine festival
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Temur Han, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Derneği, İMOS, MODEF ve İTSO ile beraber hem yurtiçi, hem yurtdışında festivaller düzenlemekistediklerini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi