Yavi Şehitleri Unutulmadı
25 EKİM 1993 de Erzurum Çat ilçesi Yavi Beldesi Şehitleri dün gece Bursa Küçük Balıklı da Akasya düğün salonunda düzenlenen bir törenle 33 Şehitlerimiz anıldı.
Tarih: 9.11.2018 10:03:58

Programa; Erzurum Dernekleri Federasyonu  Başkanı Ömer Ömeroğlu, Erzurum Yavi Derneği Başkanı Latif Pekcan, Türkiye Harp melülleri Dernek Başkanı Metin  Şenol  ve  diğer derneklerin temsilcileri ile iki yüz kadar davetli  katıldı.

Program Şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Ardından Şehitler için Kuranı kerim tilaveti okundu.

Programda konuşan Erzurum Yavi, Kültür Derneği Yönetim kurulu Başkanı Latif Pekcan,25 Ekim 1993 tarihinde Yavi terör baskınının 25. yıl dönümü münasebetiyle burada bulunmaktayız. Tüm katılımcılara teşekkür ederim. Yavi;  Erzurum, Erzincan ve Bingöl üçgeninde merkezi bir yerdir. Bundan dolayı Kiği´ya ve Tercan´a bağlı olduğu dönemlerde nahiye idi. Çat´a bağlı olduğu dönemlerde işe 1987 ye kadar Köy idi. 1989 ile 2014´e kadar ise Belediye idi. 2014 yılında çıkan Büyükşehir yasasıyla Mahalle olmuştur. Yavi, Çat ilçemize 17 km, Erzurum´a ise 70 km mesafededir. Halkımız geçimini tarım ve hayvancılıkla yapmaktadır dedi.

Pekcan; değerli davetliler; terör örgütü PKK neden Yavi´yi seçti? 1993 yılında meydana gelen olaylardan bazılarını hatırlarsak; 24 ocak ta Uğur mumcu öldürüldü. 24 Mayıs´ta Malatya Elazığ yolunda 33 kişi

15 haziranda Büngöl köylerinde 13  kişi, 02 temmuz da Sivas madımakta 35 kişi, 05 temmuz da Erzincan Başbağlar´da 33 kişi, 14 temmuzda Van Bahçesarayda 24 kişi, 04 Ağustos ta Bitlis Mutki de 15 kişi

29 Ağustos´ta  Elazığ Kovancılar´da 14 kişi, 30 Eylül de Batman Kozluk ta 7 vatandaşımızı

04 Ekimde Mardin Midya ta 26, aynı gün Siirt Şirvan´da 36 kişi, 05 Ekim´de Hakkari, Siirt ve Batman´0da toplam 35 kişi, 21 ekimde Batman Derinkas de 24 kişi, 25 Ekim de Erzurum Yavi de 32 kişi, 26 ekimde Erzurum Çiçekli´de 6 kişi, 29 Aralık´ta Dicle de 23 kişi aynı gün klavuz karakolu baskınında 12 askerimiz şehit edilmiştir. Ülkemizi karıştıran bu terör olayları; Yavi´nin merkezi ve stratejik bakımdan önemli bir bölgede olduğu ve bu yüzden de bölgemizi karıştırma adına seçildiği, ancak ve ancak basiretli Yavi halkı bu oyuna gelmeyerek terörün oyununu bozmuştur. 25 Ekim 1993 de Yavi terör baskını yapmış ve onca cana kıyılmış, bu da yetmemiş gibi, o vekâlet savaşçıları o gün belde içersinde halkımızı provoke etmeye başladılar.Bu değişikliği fark eden halkımız asla ve asla prim vermedi. O gün bizler, o gün görev icabı halkımıza sağduyu çağrıları yaparak bu terörün oyununu bozmuş olduk., Erzurum´umuzun sivil  toplum örgütleri, siyasi partiler, üniversite ve tüm halkımız caddelere dökülüp teröre Tel´in mitingini önce şehrimizden, başlayıp kurulan tuzaklar kendi başlarına, dönmüş. Birçok ilimizde benzer tel´in mitingleri yapılmış. Tüm Türkiye Cumhuriyeti´nde her zaman olduğu gibi kaybeden terör olmuştur diyerek sözlerine son verdi.”

Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Ömer Ömeroğlu ise konuşmasında şunları söyledi; “Erzurum Yavi´de 25 sene önce yapılan bu katliamın acılarını halen içimizde yaşıyoruz. O gün yaşanan olayların bir daha ülkemizde yaşamamızı diliyoruz. Ülkemizde yaşanan terör belasından en kısa zamanda kurtulmasını ve ülkemize huzurun gelmesini diliyorum. Allah´tan hepimize şehitlik mertebesini nasip etmesini diyorum”dedş.

Türkiye Harp Mamülleri Dernek başkanı Metin Şenol dayaptığı duygu dolu konuşmasında; birlik ve beraberlikten bahsetti. Şenol; 26 Aralık 1993 Şırnak´ta terörle mücadele esnasında 8 parmağımı ve bir gözümü kaybettim 22 günlük bitkisel hayat mücadelesinden kurtularak sağlığıma kavuştum.

Bugün çevrenizde şehitlerimizin ardında bıraktıkları ailelerine yardımcı olmamızı hatırlattı. Asker kıyafeti giyerek halkımızın canına kast eden teröristler,geride anneler ve çocuklar bırakmıştır. Onların emanetlerine çok iyi bakmalıyız” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Erzurum Yavi de teröristlerce katledilen 33 şehitlerimizi anlatan Sinevizyon gösterisi yapıldı. Gösteri sonrasında mikrofona gelen yazar ve şair Ahmet Bektaş, Abdurrahman Karakoç´un Ben Anadolu adlı şiirini seslendirdi.İnegöl Yeşil Bağlar Kültür derneği başkanı Hayrettin Bulut´ta kendi yazdığı Nene Hatun´un kağnısına Yalvarış adlı şiirini okudu.

Bu bize hak´tan bir emir

Toprak ana kan kızıl gök kubbe demir

değmesin mabede gafille rezil.

Ne olur dön TEKER

Beni böyle bir başıma

Buralarda ALLAH AŞKINA koyma teker

 

Program, davetlilere yapılan helva ikramının ardından sona erdi  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yavi Şehitleri Unutulmadı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Engelsiz Kent”için bir araya geldiler
“Engelsiz Kent”için bir araya geldiler
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, ‘Engelsiz Kent İnegöl´ projesi kapsamında İnegöl´deki engelliler üzerine çalışmalar yürüten Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları, çeşitli dernek yöneticileri ile engelli vatandaşlar ve aileleriyle bir araya geldi.
Alternatif ürünler denenebilir
Alternatif ürünler denenebilir
İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü, İnegöl çiftçisinin alternatif ürünleri deneyebileceğini söyledi.
İTSO Üyelerine MYB Sınavı
İTSO Üyelerine MYB Sınavı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO), çalışanlarda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu aranan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretiyle ilgili eğitim programı tamamlandı. Oda üyesi firmalarda çalışan 41 kişi, iki günlük eğitimin ardından teorik ve uygulamalı sınava tabi tutuldu.
Erçetin´den gazetemize ziyaret
Erçetin´den gazetemize ziyaret
İnegöl İlçe Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, kurum ve kuruluş ziyaretleri kapsamında gazetemiz Haber Yorum´u ziyaret ederek istişarelerde bulundu.
Dekan Pirinççi´den Başkan Taban´a Ziyaret
Dekan Pirinççi´den Başkan Taban´a Ziyaret
Ekim ayında UÜ İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
Oynanan Oyun Umut Veriyor
Oynanan Oyun Umut Veriyor
İnegölspor Teknik Direktörü Fatih Akyel, rakiplerine karşı etkili oynamalarına rağmen gole ulaşamamaları sonucu istedikleri puanları toplayamadıklarını belirterek; “Bu oyun ilerisi için bize çok büyük umutlar veriyor” dedi.
Belediye´den koordinasyon toplantısı
Belediye´den koordinasyon toplantısı
İnegöl Belediyesi´nin şehrimizde kazı yapan kurumların koordineli bir şekilde çalışmalarını yürütmeleri adına organize ettiği kurumlar arası altyapı koordinasyon toplantıları devam ediyor.
Öğrencilere altın öğütler
Öğrencilere altın öğütler
İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) ile Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi İnegöl İşletme Topluluğu tarafından düzenlenen “Önce Kendini Yönet” konulu söyleşi programında konuşan TÜGİK Genel Sekreteri Siyasal Bilimci-Sosyolog Tanzer Polat Yılmaz, öğrencilere önemli bilgiler aktardı.
Tandoğan caddesi onarılıyor
Tandoğan caddesi onarılıyor
İnegöl Belediyesi, Küçük Sanayi Sitesi Tandoğan Caddesi üzerinde zamanla çökerek çukurlar oluşan yolların tamir çalışmalarına başladı.
Mimarlar Odası´ndan Taban´a Ziyaret
Mimarlar Odası´ndan Taban´a Ziyaret
İnegöl Mimarlar Odası Başkanı İsmail Karakaşlı, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
Atatürk´e minnet borcumuz var
Atatürk´e minnet borcumuz var
İnegöl Gazeteciler Derneği Başkanı İhsan Balakuş, “Bir milletin hayatta kalmasını, Türk milletinin bugünlere ulaşmasını sağladığı için ona büyük bir minnet borcumuz var” diyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü vefatının 80. yıldönümünde saygıyla andı.
Uyuşturucuya Savaş Açtılar
Uyuşturucuya Savaş Açtılar
İnegöl´ün Gürcü camiası dernek başkanları, geleneksel olarak düzenledikleri istişare toplantılarının bu ayki gündemine gençleri aldılar. Gençlerin uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması noktasında önleyici tedbirler alınmasına karar verildi.
   Yeni okul öğretime hazırlanıyor
Yeni okul öğretime hazırlanıyor
İnegöl Belediyesi, eğitim öğretime başlamak için gün sayan eski İnegöl Lisesi´nin bulunduğu alanda inşa edilen Bakyapı Hacı Ali Bakgör Ortaokulu´nda çevre düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.
Taban Vali Canbolat´ı ziyaret etti
Taban Vali Canbolat´ı ziyaret etti
AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Belediye Başkanı Alper Taban ve AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Ersan, kısa bir süre önce Bursa Valiliği görevine başlayan Yakup Canbolat´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Müdür Erçetin´den İGİAD´a Ziyaret
Müdür Erçetin´den İGİAD´a Ziyaret
İnegöl Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, İnegöl Genç İşadamları Derneği´ni (İGİAD) ziyaret ederek istişarelerde bulundu. Dernek Başkanı Hakan Özdemir, dernek olarak her konuna İnegöl Emniyetinin yanında olduklarını söyledi.
CHP´de ilk başvuru yapıldı
CHP´de ilk başvuru yapıldı
31 Mart´ta yapılacak olan yerel seçimler için CHP´de ilk başvuru yapıldı. Bir dönem CHP´de ilçe yöneticiliği yapan Hikmet Sallı, belediye meclis üyeliği aday adaylığı dosyasını, İlçe Başkanı Necmi Demir´e teslim etti.
Dev iş birliği
Dev iş birliği
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile İnegöl´de Mobilya Test Merkezi ve Malzeme Kütüphanesi kurulacak. İMOS´un da destek vereceği proje için ön protokol önceki gün imzalandı.
Minik Melisa´ya Son Görev
Minik Melisa´ya Son Görev
İnegöl´de kreşte yemek yedikten sonra uyurken solunumu durması sonucunda hayatını kaybeden 1 yaşındaki Melisa Tuana Memiş, gözyaşları içinde toprağa verildi.
Diyetisyen Koçak AVM´ye Geliyor
Diyetisyen Koçak AVM´ye Geliyor
Alışverişi sosyal yaşamın kalbine taşıyan İnegöl AVM, Kasım ayına her yaşa hitap eden etkinlik ve kampanyaları ile merhaba diyor. İnegöl AVM, bu ayki özel söyleşide beslenme uzmanı, diyetisyen Dilara Koçak´ı konuk etmeye hazırlanıyor.
Seri yakalamak istiyoruz
Seri yakalamak istiyoruz
İnegölspor Teknik Direktörü Fatih Akyel, Sakaryaspor karşısında galibiyete ulaşarak seri yakalamak istediklerini ifade etti.
Huzurevleri arasında işbirliği
Huzurevleri arasında işbirliği
Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Müdürlüğü yöneticileri, Huzurevi Vakıf ve Dernek yöneticileri, huzurevleri arasında işbirliğini arttırmak, birlik beraberliği sağlamak amacıyla çalışmalara başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi