AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Yavuz Dizdar, Sağlıklı Beslenmeyi Anlattı
İnegöl Belediyesi, Dünya Gıda Günü nedeniyle Onkolog Doktor Yavuz Dizdar´ı konuk etti. Dizdar, “Sağlıklı Beslenme ve Geleceğimiz” konulu seminerde İnegöllülere önemli mesajlar verdi.
Tarih: 17.10.2019 19:03:34

Hizmet sınırlarını altyapı ve üstyapı faaliyetleriyle sınırlandırmayıp şehirde yaşayan 7´den 77´ye her bireyin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar ortaya koyan İnegöl Belediyesi, bu anlamda toplumsal konulara da önem veriyor. Özellikle belirli gün ve haftalarda farkındalık oluşturabilmek adına düzenlediği programlarla bu konulara dikkat çekiyor. Bu kapsamda 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle Onkolog Doktor Yavuz Dizdar´ın konuşmacı olarak katıldığı “Sağlıklı Beslenme ve Geleceğimiz” konulu seminer düzenlendi.

 

Çarşamba akşamı 20.00´da Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen seminere, Yenişehir Kaymakamı ve İnegöl Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Alper Taban, Başkan Yardımcısı Rıdvan Kocaağa, bazı meclis üyeleri ve siyasi parti temsilcileri, Kent Konseyi Başkanı Hail İbrahim Zengin ile vatandaşlar katıldı.

 

20 YILDA HAYATIMIZDA NE DEĞİŞTİ?

Yaklaşık 1 buçuk saat süren seminerde, Onkolog Doktor Yavuz Dizdar, sağlıklı beslenmenin önemi ve günümüzün en büyük sorunlarından olan sağlıksız ürünler konusunda bilgiler verdi. Dizdar, hastalıkların yavaş yavaş ortaya çıktığını ifade ederek; “Önceleri dizime ağrı girdi diyoruz, sonra diz ağrıları sıklaşıyor. Sonra bakıyoruz yıllar sonra bir hastalıkla karşı karşıyayız. O hastalığın ne zaman çıktığını bilmiyoruz. Çünkü bunu gözlemlemek gerekiyor. Bu iş 20 yıl içerisinde oldu. Peki, o 20 yıl içinde ne oldu? 20 yıl öncesine göre hayatımızda ne farklılık var? Hayatımız artık daha plastik. Evimizin pencereleri artık plastik. Kapattığın zaman kapalı kutu içerisindesin. Yerler sentetik. Hiçbir zaman halı veya doğal bir malzemeyle temas etmiyorsunuz. Üzerimizdeki kıyafetler sentetik. Duş jelleri… O jel içerisindeki maddeler cildin tamamına sürüldüğünde sorun oluşturuyor. Sorun duş jelinin kendisinde. Elektromanyetik alanlar… Cep telefonları da bunlara dahil” dedi.

 

Gıdadaki değişimler ve insanlığı tehdit eden sorunlara da değinen Dizdar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Benim fark ettiğim şey gıdadaki değişim. Bize tıpta şunu öğrettiler, hastalıkların nedeni; sigara, alkol, kilo fazlası, yavaş yaşam veya hiçbir şey yoksa genetik deniyor. Ben de diyorum ki 30 yıldır hiçbir şey değişmedi mi? Sadece kötü alışkanlıklar mı? Bakıyorsunuz adam akciğer kanseri olmuş ama hayatında ne sigara var, ne alkol var. Bakıyorsunuz Akciğer kanserlerinin 5´te 1´i ne sigara ne alkolle ilgili değil. Benim bu konuyla ilk bulaşma nedenim GDO´lu gıdaların (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) insanlara yedirilmesi. Bir diğer konu da tarım ilaçları. Bu konuyu da araştırdım ve karşıma ilginç sonuçlar çıktı. Bunu yıkayarak falan meyveden çıkarmanızın imkanı yok. Sonra bir baktım ot ilacı ortaya çıktı. Tarımda kentleşme var. İnsanlar burada bir iş yaparken tarımın da ucundan tutabiliyor. Nasıl yapıyor bunu? Ot ilacıyla. Bir pet şişe ilaçla bir dekar alanı ilaçlıyorsunuz ve orada ot bitmiyor. Ot yolma derdi yok ama ilaç bitkinin de içine geçiyor. Sizin dokularınızda da yavaş yavaş artıyor. Bu ilaç Vietnam savaşında silah olarak kullanılmış ağaçların yapraklarını dökmek için. Sonrasında ot ilacı olarak piyasaya sürmüşler.”

 

“AÇIK SÜT KAYNATILINCA MİKROP KALMA ŞANSI YOK”

“Hayvanlara süt yemi veriliyor. 20-30 litre süt veren hayvan 60 litre veriyor. Buradan başlamışlar ve ardından sütün kapıdan satılmasını yasaklamışlar mikrop saçar diyerek. Sütü kaynatıyorsun ve yoğurt yapıyorsun, bunda mikrop kalma şansı yok. Tesislere bakıyorsunuz süt çelik borular içerisinde geziyor. Eskiler bilir, konserveler zamanla şişer. Ama hazır meyve sularına bakın şişen var mı?”

 

GEÇMİŞTEN ŞİFRELERİ ALMAMIZ LAZIM

Konuşma sonrası soru cevap şeklinde devam eden programda, Yavuz Dizdar ilçe halkının merak ettiği konulara da açıklık getirdi. Program sonunda sahneye davet edilen Belediye Başkanı Alper Taban, yaptığı selamlama konuşmasında sağlığın önemine dikkat çekerek; “Sağlığın insan hayatındaki yeri ve önemi tartışmasız. Duyarlı vatandaşlarımız bugün buraya eldiler. Hocamıza da teşekkür ediyorum çok samimi ve net açıklamalarda bulundu. Hakikaten araştırmamız lazım, okumamız lazım, bilgileri teyit etmemiz lazım. Bunlar bizim için çok önemli. Bunun önünde de hiçbir engelin olmadığını düşünüyorum. Geçmişte büyüklerimiz çok doğal ve organik yaşamışlar. Ogün bugünkü kadar endüstri ve sanayi yokmuş ama daha sağlıklılarmış. Onun için geçmişte biraz bu işin şifrelerinin olduğunu düşünüyorum. Büyüklerimizin görüş ve fikirlerini de alarak bundan istifade edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

Başkan Taban, konuşmasının ardından Yavuz Dizdar´a İnegöl´ü simgeleyen bir çini hediye etti. toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mahmudiye Mahallesinde 30 Araçlık Otopark Yapımı Sürüyor
Mahmudiye Mahallesinde 30 Araçlık Otopark Yapımı Sürüyor
İnegöl Belediyesi, Mahmudiye Mahallesinde çevre yolu üzerinde 30 araçlık otopark yapımı için çalışmaları sürdürüyor.
Cuma Günü İbadete Açılıyor
Cuma Günü İbadete Açılıyor
En son Abdülhamit Han döneminde kapsamlı bir şekilde tadilat ve tamirat gören İshakpaşa Camisinin yaklaşık 1 ay süren tadilat ve tamirat çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 350 bin lira harcanarak aslına uygun elden geçirilen cami Cuma günü ibadete açılacak. Hali hazırda borcu bulunan Cami için hayırseverlerin desteği de bekleniyor.
Çamurdan Yansımalar Müzede Görücüye Çıktı
Çamurdan Yansımalar Müzede Görücüye Çıktı
İnegöl Belediyesi´nin Bursa Olgunlaşma Enstitüsü işbirliği ile düzenlediği “Çamurdan Yansımalar” isimli cam süsleme ve seramik sanatı sergisi, İnegöl Kent Müzesinde izlenime sunuldu.
Yusuf desteklerinizi bekliyor
Yusuf desteklerinizi bekliyor
Doğumda oksijensiz kaldığı için yürüyemeyen selebralpalsi hastası Yusuf Latifoğlu´nun kök hücre tedavisi için gereken 350 bin lirayı bulabilmek için yardım kampanyası başlatılmıştı.
Mavi ışıklarla dikkat çekiyorlar
Mavi ışıklarla dikkat çekiyorlar
İnegöl Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü etkinlikleri kapsamında çocuk haklarına dikkat çekmek amacıyla merkez belediye binası ile Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi binasını mavi ışıklarla aydınlattı.
Çevre katliamı
Çevre katliamı
İnegöl´de kendini bilmezler yine etrafa rastgele attıkları çöplerle resmen çevre katliamı yapmaya devam ediyor. Hal binasının hemen yanına atılan atıklar tepkilere neden oldu.
ZİRVELERDE BELEDİYESPOR VAR
ZİRVELERDE BELEDİYESPOR VAR
İnegöl Belediyespor Dağcılık branşı 16-17 Kasım 2019 Toros Dağları´nın batı uzantılarından Bey Dağları grubunda yer alan, Antalya Körfezi´nin batısında, kuzey-güney doğrultusunda körfeze paralel olarak uzanan en yüksek doruğu 3086 metre rakımda bulunan Kızlar Sivrisi Dağına zirve faaliyeti gerçekleştirdi.
Türkiye´ye Örnek Oldular
Türkiye´ye Örnek Oldular
İnegöl´de ikamet eden Kemal ve Havva Akal çifti, tüm organlarını bağışlayarak Türkiye´ye örnek oldu.
“Ayranla Karışık Aşk” Sanatseverlerle Buluştu
“Ayranla Karışık Aşk” Sanatseverlerle Buluştu
Yargı Akademinin sponsor olduğu ‘UĞULTU´ sanat derneği tarafından düzenlenen Tiyatro gösterisi “ Ayranla karışık aşk” isimli yetişkin tiyatro oyunu, İnegöl Kent Müzesi çok amaçlı salonunda Yargı Akademi öğrencilerinin beğenisine sunuldu. Gösteriye öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.
Bitlisliler kahvaltıda buluştu
Bitlisliler kahvaltıda buluştu
İnegöl Bitlisliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetimi ve üyeleri kahvaltıda buluştu.
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey mahallesi muhtarı Sadullah Arda´nın girişimleri ile atıl vaziyette olan sağlık evi hayırseverlerin destekleriyle yenilenerek kısa bir süre sonra mahalle halkının hizmetine açılacak. Sağlık Evine kadrolu hemşire ataması yapıldı.
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Türkiye´nin çeşitli noktalarında ıspanağın içerisinde bulunan yabancı otların tüketilmesi ile çok sayıda vatandaşın zehirlenmesi üzerine çıkan haberlere tepki gösteren üreticiler ile ziraat odası başkanı Sezai Çelik, “Ben kendimi bildim bileli çiftçilikle uğraşıyorum ilk kez böyle bir olayla karşı karşıyayız ama bence bunların tek sebebi var para yapan ıspanağın fiyatlarını düşürmek.” diye konuştu.
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Bursa Maliyeciler Derneği tarafından düzenlenen Bursa Vergi Dairesi Sonbahar Turnuvası´nda şampiyon İnegöl Vergi Dairesi oldu.
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Türkiye´nin en büyük ve küresel ölçekte en yaygın sermaye platformu MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla 27 Kasım 2019 tarihinde 3.kez kapılarını aralıyor.
Vergi dairesi müdürü uyardı
Vergi dairesi müdürü uyardı
Verdi Dairesi Müdiresi Beyhan Balta, “Birikmiş vergi borçlarınız varsa dairemize gelip ödeyebilecekleri şekilde taksitlendirme yapsınlar, biriken borçlar sebebi ile yasal işleme düşmesinler.”dedi.
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Resmi Gazete´de yayımlanan “İhracatçıya Yeşil Pasaport limit indirimi” kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan AYHAN ve yönetim kurulu üyeleri İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer GÖKTÜRK´ü makamında ziyaret etti.
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
İnegöl Belediyesi, şehirde deprem başta olmak üzere doğal afetlerle daha etkin mücadele için Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi´nin de destekleriyle akademik isimlerin de yer aldığı Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu´nu kurdu. Komisyon bugün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesi kapsamda, Huzurevi sakinleri, lise öğrencileri ve engelli öğrenciler Müftülük ev sahipliğinde öğlen namazı ve ardından düzenlenen yemekte bir araya geldi.
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´e bağlı kırsal Gündüzlü Mahallesinde yaşayan Ali Turhan namı diğer Dijital Ali İnegöl´e bağlı 100 Mahallenin tamamını karadan ve havadan fotoğraf, video çekerek İnegöl´de bir ilki başardı.
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Anadolu Gençlik Derneği´nin (AGD) düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması´nda, başvuru süresinin 2 Aralık´a kadar uzatıldığı açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ