AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
YENİ MARKAMIZ ‘ÇİLEK´
Son dönemde özellikle Kurşunlu bölgesinde üretilen İnegöl çileği, adını Türkiye´ye duyurdu. Kendine has özellikleriyle bölge halkının ‘Kırmızı Elmas´ olarak nitelendirdiği çilek için ilk festival hafta sonu Kurşunlu Mahallesi´nde düzenlendi.
Tarih: 16.9.2019 13:39:52

Tarım değerleriyle ülke genelinde adından söz ettiren İnegöl, son dönemlerde tarım ürünleri ihracatıyla da dikkat çekiyor. Bu kapsamda İnegöl Belediyesi, tarım değerlerinin ulusal ve uluslararası alanda daha fazla tanıtımı için festivaller düzenlemeye devam ediyor. Daha önce Yaban Mersini ve Şeftali Festivallerinin yapıldığı İnegöl, Çilek Festivaline de ev sahipliği yaptı.

İnegöl´ün çilek üretiminde öne çıkan ve 30 ton civarında çileğin üretildiği Kurşunlu Mahallesinde düzenlenen 1. Çilek Festivaline, İnegöl ve Bursa protokolünün de ilgisi yoğun oldu. Kaymakam Şükrü Görücü, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AK Parti Bursa Milletvekilleri Vildan Yılmaz Gürel, Atilla Ödünç, Belediye Başkanı Alper Taban, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut, AK Parti ve CHP İlçe Yöneticileri, meclis üyeleri, Oda ve Dernek Başkanları ile çok sayıda davetlinin katıldığı festival, mahalle meydanında çilek ikramlarıyla başladı.

ÇİLEĞİN DEĞERİ ARTIYOR

İkramlar sonrası protokol konuşmalarına geçildi. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut, çileğin ülkemiz ekonomisinde öneminin gittikçe artan bir ürün olduğuna dikkat çekerek; “Aynı zamanda önemli bir ihraç ürünüdür. Günümüzde sağlıklı ürüne ulaşmak büyük önem arz etmektedir. Ürünün daha nitelikli hale gelebilmesi için tertip edilen bu festivallerin, çok olumlu sonuçlar vereceği düşüncesindeyim. Fakültemde bu konuda çalışmalar yapılmakta. Daha sağlıklı, verimli, Pazar koşullarına uygun, yola dayanıklı çeşitlerin yetiştirilmesi konusunda arzu edilirse işbirliği yapabiliriz. Ben festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İNEGÖL DEĞERLERİNİ DAHA DA BÜYÜTELİM

Belediye Başkanı Alper Taban ise İnegöl´ün değerlerini daha da büyütmenin gayreti içerisinde olduklarını kaydederek; “Bugün Kurşunlumuz için güzel bir gün. Belediye Başkanı olarak ben de heyecanlıyım. Şehrimizde yenilikleri, ilkleri başarmanın, bunları aynı zamanda sürdürmenin heyecanı içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Şehrimizin değerleri var. Kurşunlu tarımsal anlamda çok güzel işler yapıyor. Özellikle çilek konusunda çok güzel bir noktaya geldi. Tabi bunun bu noktaya gelmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş olmak üzere, kıymetli Milletvekillerimiz olmak üzere, muhtarlarımız, Ziraat Odamız, İlçe Tarım Müdürlüğümüz, Kaymakamımız, çiftçilerimiz… Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gelin bu değeri daha da büyütelim. Tüm ülke bunu duyup bundan istifade etsin. Şehre hem ekonomik hem turizm anlamında değer katsın istiyoruz. Bu düsturda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

DEĞERLERİMİZ FESTİVALLERLE TANITILIYOR

Bu yıl farklı festivaller de yapıldığını hatırlatan Taban, şöyle konuştu: “Bizler festival anlamında bu sene tarımsal anlamda Yaban Mersini ve Şeftali festivalleri gerçekleştirdik. Geçtiğimiz günlerde de gastronomi anlamında İnegöl Köfte Festivali düzenledik. Bugün de Çilek Festivalimizi yapıyoruz. Bunlar bir başlangıç. Eksiklerimiz olabilir. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız festivallerde bu eksiklerimizi gidermek için çalışacağız. Bu konuda sizler de bize önerilerinizle katkı verirseniz çok mutlu oluruz.”

İNEGÖL ÇİLEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

“Çilek her yerde yetişiyor olabilir. Çilek nasıl değerli bir ürün oluyor diyenler de olabilir. Özellikle Kurşunlu bölgemizde yetişen çileğin bizim için öneminin çok büyük olduğunu duyurmak istiyoruz. Başta bu konuda alım-satım yapan sorumlulara seslenmek istiyorum; iklim ve coğrafya olarak, toprak olarak bu bölge çok kıymetli. Bunun da avantajlarını kullanıyoruz. Aroma olarak, lezzet olarak çok özel bir çilek yetişiyor. Ürünler için önemli olan raf ömrü. Bu toprak ve iklim özelliklerinden kaynaklı olarak çileğimizin raf ömrü diğer çileklere göre daha uzun. Bir diğer özelliği de çileğimiz en son hasadı yapılan çilek.”

TARIM BU ÜLKENİN TEMELİ

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da tarımın önemine vurgu yaptığı konuşmasında; “Bu özel yörenin özel insanlarına çok teşekkür ediyorum. Sayın Belediye Başkanına teşekkür ediyoruz, böyle bir hazırlığı yaptığı için. Burada buna tanıklık etmek bizleri çok mutlu ediyor. Bunca yıllık tahribata rağmen, tarımın bu ülke için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha burada görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bu ülke çok fırtınalara yakalandı. Ama geriye baktığımızda elimizde tutacağımız yine tarım sektörü var. Tarım bu ülkenin kuruluşundan bugüne kadar en önemli sektörü oldu. Tarım bu ülkenin en sağlam temelidir” diye konuştu.

İNEGÖL LEZZETİN MERKEZİ

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, İnegöl´ün lezzetin merkezi olan bir şehir olduğunu kaydederek “Bugün burada ilki gerçekleştirilen Çilek Festivalinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah geleneksel olarak önümüzdeki yıllarda da bu festivale hep birlikte katılırız. Tabi çileğimiz hepimizin malumu kırmızı elmas olarak nitelendiriliyor. Çok değerli, lezzetli… Zaten İnegöl lezzetin merkezi olan bir ilçemizdir. Çiftçimize teşekkür ediyorum. Emeklerini, alın terlerini toprakla buluşturarak üreten, çalışan, kazanan ve kazandıran bir sektör. Tarımda da çeşitlilik sağlayarak güzel ürünler elde ediyoruz. Burada yaklaşık 30 ton civarında üretim yapılıyor. Toplanan çilek hem yurt içinde satılıyor hem yurt dışına ihraç ediliyor” dedi.

BU BİR BAŞLANGIÇ

Son olarak kürsüden kalabalık vatandaşlara hitap eden Kaymakam Şükrü Görücü ise “Bugün burada güzel bir festivalde sizlerle birlikteyiz. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar 11 aylık dönemde ilçemizin bütün mahallelerini tek tek gördük. Muhtarlarımızla, ziraat odamızla, kooperatiflerimizle, belediyemizle neler yapabiliriz konusunda çalıştık. İlçemizde daha iyiyi, daha güzel nasıl yaparızı hep birlikte konuştuk. Bunda herkesin desteği var. Siz çileği üreten hanımları ve beyleri de özellikle tebrik ediyorum. Eserlerinizle övünebilirsiniz. Çünkü burada sadece çilek değil, meyvenin neredeyse her türlüsü yetişiyor. Bu bir başlangıçtır. Her şey güzel başlar. Bunu güzel devam ettirmekte sizler bağlıdır” ifadelerinde bulundu.

Konuşmalar sonrası İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğunun gösterisiyle devam eden festivalde, ses sanatçısı Filiz Yıldırım konseri de gerçekleştirildi. Son olarak protokol üyeleri çilek bahçesine giderek burada çilek toplayıp İnegöl´ün kırmızı elmasının tadına dalından baktılar.

Haber Merkezi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YENİ MARKAMIZ ÇİLEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmetçik´e anlamlı bağış
Mehmetçik´e anlamlı bağış
İnegöl´de faaliyet gösteren Akdeniz oto kurtarma isimli firma yetkilileri tarafından alınan karara göre 17-18 Ekim tarihlerindeki gelirlerin tamamını Mehmetçik Vakfı´na bağışladı.
Öğrencilere Ücretsiz
Öğrencilere Ücretsiz
Türk Hava Kurumu İnegöl Sportif Havacılık Derneği Başkanı Özden Albamya hafta sonu gerçekleşecek olan uçuş şenliğine ilçe halkını davet etti.
İstanbul Maratonu Kayıtları Başlıyor
İstanbul Maratonu Kayıtları Başlıyor
3 Kasım 2019 Pazar, saat 09.45´te gerçekleşecek olan 41. Vodafone İstanbul Maratonu Halk Koşusu için kayıtlar başlıyor. İnegöl Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek olan maratona 125 kişilik kontenjanla sporseverlere katılım fırsatı sunacak.
Al Beyazlı Öğrencilerden Mehmetçiğe Mektup
Al Beyazlı Öğrencilerden Mehmetçiğe Mektup
İshakpaşa İlkokulunda okuyan öğrenciler Mehmetçiğe destek ve moral vermek amacıyla Al beyazlı bayrağımızın renklerinden kıyafetler giyerek, Suriye´nin kuzeyinde görev yapan Mehmetçiklerimize mektup yazdı. Yazdıkları mektupları okul bahçesinde sıra ile okuyan öğrenciler duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.
Avarlar Kavşağında Yine Kaza
Avarlar Kavşağında Yine Kaza
Maddi veya yaralamalı kazaların sıkça yaşandığı Mesudiye Mahallesi Avarlar Kavşağında bir kaza daha meydana geldi. Otomobil ile motosikletin karıştığı kazada 26 yaşındaki motosiklet sürücüsü ölümden döndü.
Çaresiz Anne Yardım Eli Bekliyor
Çaresiz Anne Yardım Eli Bekliyor
28 yaşındaki 1 Çocuk annesi 21 yıldır yakalandığı amansız Kan Kanseri hastalığı için yaşam mücadelesi veriyor. İlik nakli olacak olan genç kadın şimdi hayırseverlerden gelecek yardımlarla tekrar ayağa kalkacak günü bekliyor. Talihsiz kadın aynı hastalıktan dolayı hem annesi, hemde abisini kaybetti.
Armut hasadı başladı
Armut hasadı başladı
Elma hasadı yavaş yavaş biterken, deveci armudunda hasat başlıyor. Gündelik olarak bahçelerde çalışan bayanlar evlerine ekmek götürmek ve ailelerine katkıda bulunmak için hummalı bir şekilde çalışıyor. Çalışan bayanlar arasında atama bekleyen öğretmenlerinde bulunması dikkat çekti.
KARAR TÜRK MİLLETİNİN
KARAR TÜRK MİLLETİNİN
Türkiye´nin barış pınarı harekâtına karşılık yaptırım ve ambargo kararı alan ABD, İsrail, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda´nın markalarını mı tercih edersiniz, yoksa Türk markalarını mı. Karar AZİZ TÜRK MİLLETİNİN…
ŞEHİR OLARAK MÜCADELE EDECEĞİZ
ŞEHİR OLARAK MÜCADELE EDECEĞİZ
İnegölspor´un yeni Başkanı Münür Kanar, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti. Taban, “Hedefe varmak için şehir olarak mücadele edilecek. Herkesin bu takıma sahip çıkması gerekiyor” dedi.
Fuarı 22 Bin 366 Kişi Ziyaret Etti
Fuarı 22 Bin 366 Kişi Ziyaret Etti
MODEF Fuarcılık ve İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, MODEF Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bu sene 42´incisi düzenlenen MODEF EXPO Mobilya ve Dekorasyon Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak; 94 Ülkeden toplamda 22 bin 366 kişinin 42´incisi düzenlenen MODEF EXPO Mobilya ve Dekorasyon Fuarını ziyaret ettiğini belirttiler.
Ücretsiz INTERMOB Gezisi
Ücretsiz INTERMOB Gezisi
Mobilyacılar Odası her yıl geleneksel hale getirdiği ücretsiz İNTERMOB fuarı gezisini bu sene 2 otobüs kaldırarak gerçekleştirdi.
Kocatepe Okulundan Mehmetçiğe Destek
Kocatepe Okulundan Mehmetçiğe Destek
Alanyurt Kocatepe Orta Okulunda okuyan 1380 öğrenci Mehmetçiğe destek vermek amacıyla okul bahçesinde aynı anda asker selamı vererek hep bir ağızdan Barış Pınar hareketinde ordumuzun yanındayız diyerek bağırdılar.
ŞEHİR OLARAK MÜCADELE EDECEĞİZ
ŞEHİR OLARAK MÜCADELE EDECEĞİZ
İnegölspor´un yeni Başkanı Münür Kanar, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti. Taban, “Hedefe varmak için şehir olarak mücadele edilecek. Herkesin bu takıma sahip çıkması gerekiyor” dedi.
“BİRLİKTE DAHA MUTLUYUZ”
“BİRLİKTE DAHA MUTLUYUZ”
İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesi kapsamda, Huzurevi sakinleri ile lise öğrencileri ve engelli öğrenciler DOSTUM tesislerinde bir araya gelerek eğlenceli bir gün geçirdi.
Mesleki Eğitim Kampüsünün  Yöneticileri Toplandı
Mesleki Eğitim Kampüsünün Yöneticileri Toplandı
Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsündeki Okul Müdürleri, Hacı Sevim Yıldız-1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde Orhan-1 İnegöl Köfte Tesislerinde toplandı. Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih BİLİCAN, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Müdür Yardımcıları ve Alan Şefleri katıldı.
Yavuz Dizdar, Sağlıklı Beslenmeyi Anlattı
Yavuz Dizdar, Sağlıklı Beslenmeyi Anlattı
İnegöl Belediyesi, Dünya Gıda Günü nedeniyle Onkolog Doktor Yavuz Dizdar´ı konuk etti. Dizdar, “Sağlıklı Beslenme ve Geleceğimiz” konulu seminerde İnegöllülere önemli mesajlar verdi.
“İnegöl´ü güzelleştirmeye devam ediyoruz”
“İnegöl´ü güzelleştirmeye devam ediyoruz”
Yeni Mahallede devam eden asfalt ve tretuvar çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alper Taban, “Şehrimiz güzelleşmeye, eksikleri giderilmeye devam ediyor. Bu dayanışma ve çalışma azmiyle dönem içerisinde pek çok ihtiyacımızı gidereceğimizi düşünüyorum” dedi.
Bursa Bölge Müdürü Oldu
Bursa Bölge Müdürü Oldu
İnegöl´de yıllarca medya sektöründe görev yapan ardından, A Haber ve TRT Haber´in Bursa muhabirliğini yapan Huzeyfe Özdemir, Demirören Haber Ajansı(DHA)´nın Bursa Bölge Müdürü oldu.
Makamında Ağırladı
Makamında Ağırladı
İnegöl´de oturduğu bankta bayan çantası bulan ve içerisinde 900 TL ile değerli eşyaların bulunduğu çantayı sahibine verilmek üzere İnegöl Belediyesine teslim eden engelli vatandaşı İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban makamında ağırlayarak çay ikram etti.
Başkan Taban´dan Çiftçi Kadınlara Kutlama
Başkan Taban´dan Çiftçi Kadınlara Kutlama
Belediye Başkanı Alper Taban, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle elma bahçesinde hasat yapan kadınları ziyaret ederek günlerini kutladı.
Valilik Uyardı Son Tarih 1 Kasım
Valilik Uyardı Son Tarih 1 Kasım
Bursa´da ısınma amaçlı katı ve sıvı yakıt kullanımı 1 Kasım´da sonlandırılıyor. Bursa Valiliği´nden yapılan açıklamada, “İlimizde özellikle kış döneminde yaşanan hava kirliliğinin azaltılması ve çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla alınan kararlara tüm vatandaşlarımızca uyulması yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve yapılacak denetimlerde mağduriyet yaşanmaması hususu, Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ