AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
YENİ MARKAMIZ ‘ÇİLEK´
Son dönemde özellikle Kurşunlu bölgesinde üretilen İnegöl çileği, adını Türkiye´ye duyurdu. Kendine has özellikleriyle bölge halkının ‘Kırmızı Elmas´ olarak nitelendirdiği çilek için ilk festival hafta sonu Kurşunlu Mahallesi´nde düzenlendi.
Tarih: 16.9.2019 13:39:52

Tarım değerleriyle ülke genelinde adından söz ettiren İnegöl, son dönemlerde tarım ürünleri ihracatıyla da dikkat çekiyor. Bu kapsamda İnegöl Belediyesi, tarım değerlerinin ulusal ve uluslararası alanda daha fazla tanıtımı için festivaller düzenlemeye devam ediyor. Daha önce Yaban Mersini ve Şeftali Festivallerinin yapıldığı İnegöl, Çilek Festivaline de ev sahipliği yaptı.

İnegöl´ün çilek üretiminde öne çıkan ve 30 ton civarında çileğin üretildiği Kurşunlu Mahallesinde düzenlenen 1. Çilek Festivaline, İnegöl ve Bursa protokolünün de ilgisi yoğun oldu. Kaymakam Şükrü Görücü, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AK Parti Bursa Milletvekilleri Vildan Yılmaz Gürel, Atilla Ödünç, Belediye Başkanı Alper Taban, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut, AK Parti ve CHP İlçe Yöneticileri, meclis üyeleri, Oda ve Dernek Başkanları ile çok sayıda davetlinin katıldığı festival, mahalle meydanında çilek ikramlarıyla başladı.

ÇİLEĞİN DEĞERİ ARTIYOR

İkramlar sonrası protokol konuşmalarına geçildi. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut, çileğin ülkemiz ekonomisinde öneminin gittikçe artan bir ürün olduğuna dikkat çekerek; “Aynı zamanda önemli bir ihraç ürünüdür. Günümüzde sağlıklı ürüne ulaşmak büyük önem arz etmektedir. Ürünün daha nitelikli hale gelebilmesi için tertip edilen bu festivallerin, çok olumlu sonuçlar vereceği düşüncesindeyim. Fakültemde bu konuda çalışmalar yapılmakta. Daha sağlıklı, verimli, Pazar koşullarına uygun, yola dayanıklı çeşitlerin yetiştirilmesi konusunda arzu edilirse işbirliği yapabiliriz. Ben festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İNEGÖL DEĞERLERİNİ DAHA DA BÜYÜTELİM

Belediye Başkanı Alper Taban ise İnegöl´ün değerlerini daha da büyütmenin gayreti içerisinde olduklarını kaydederek; “Bugün Kurşunlumuz için güzel bir gün. Belediye Başkanı olarak ben de heyecanlıyım. Şehrimizde yenilikleri, ilkleri başarmanın, bunları aynı zamanda sürdürmenin heyecanı içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Şehrimizin değerleri var. Kurşunlu tarımsal anlamda çok güzel işler yapıyor. Özellikle çilek konusunda çok güzel bir noktaya geldi. Tabi bunun bu noktaya gelmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş olmak üzere, kıymetli Milletvekillerimiz olmak üzere, muhtarlarımız, Ziraat Odamız, İlçe Tarım Müdürlüğümüz, Kaymakamımız, çiftçilerimiz… Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gelin bu değeri daha da büyütelim. Tüm ülke bunu duyup bundan istifade etsin. Şehre hem ekonomik hem turizm anlamında değer katsın istiyoruz. Bu düsturda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

DEĞERLERİMİZ FESTİVALLERLE TANITILIYOR

Bu yıl farklı festivaller de yapıldığını hatırlatan Taban, şöyle konuştu: “Bizler festival anlamında bu sene tarımsal anlamda Yaban Mersini ve Şeftali festivalleri gerçekleştirdik. Geçtiğimiz günlerde de gastronomi anlamında İnegöl Köfte Festivali düzenledik. Bugün de Çilek Festivalimizi yapıyoruz. Bunlar bir başlangıç. Eksiklerimiz olabilir. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız festivallerde bu eksiklerimizi gidermek için çalışacağız. Bu konuda sizler de bize önerilerinizle katkı verirseniz çok mutlu oluruz.”

İNEGÖL ÇİLEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

“Çilek her yerde yetişiyor olabilir. Çilek nasıl değerli bir ürün oluyor diyenler de olabilir. Özellikle Kurşunlu bölgemizde yetişen çileğin bizim için öneminin çok büyük olduğunu duyurmak istiyoruz. Başta bu konuda alım-satım yapan sorumlulara seslenmek istiyorum; iklim ve coğrafya olarak, toprak olarak bu bölge çok kıymetli. Bunun da avantajlarını kullanıyoruz. Aroma olarak, lezzet olarak çok özel bir çilek yetişiyor. Ürünler için önemli olan raf ömrü. Bu toprak ve iklim özelliklerinden kaynaklı olarak çileğimizin raf ömrü diğer çileklere göre daha uzun. Bir diğer özelliği de çileğimiz en son hasadı yapılan çilek.”

TARIM BU ÜLKENİN TEMELİ

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da tarımın önemine vurgu yaptığı konuşmasında; “Bu özel yörenin özel insanlarına çok teşekkür ediyorum. Sayın Belediye Başkanına teşekkür ediyoruz, böyle bir hazırlığı yaptığı için. Burada buna tanıklık etmek bizleri çok mutlu ediyor. Bunca yıllık tahribata rağmen, tarımın bu ülke için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha burada görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bu ülke çok fırtınalara yakalandı. Ama geriye baktığımızda elimizde tutacağımız yine tarım sektörü var. Tarım bu ülkenin kuruluşundan bugüne kadar en önemli sektörü oldu. Tarım bu ülkenin en sağlam temelidir” diye konuştu.

İNEGÖL LEZZETİN MERKEZİ

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, İnegöl´ün lezzetin merkezi olan bir şehir olduğunu kaydederek “Bugün burada ilki gerçekleştirilen Çilek Festivalinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah geleneksel olarak önümüzdeki yıllarda da bu festivale hep birlikte katılırız. Tabi çileğimiz hepimizin malumu kırmızı elmas olarak nitelendiriliyor. Çok değerli, lezzetli… Zaten İnegöl lezzetin merkezi olan bir ilçemizdir. Çiftçimize teşekkür ediyorum. Emeklerini, alın terlerini toprakla buluşturarak üreten, çalışan, kazanan ve kazandıran bir sektör. Tarımda da çeşitlilik sağlayarak güzel ürünler elde ediyoruz. Burada yaklaşık 30 ton civarında üretim yapılıyor. Toplanan çilek hem yurt içinde satılıyor hem yurt dışına ihraç ediliyor” dedi.

BU BİR BAŞLANGIÇ

Son olarak kürsüden kalabalık vatandaşlara hitap eden Kaymakam Şükrü Görücü ise “Bugün burada güzel bir festivalde sizlerle birlikteyiz. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar 11 aylık dönemde ilçemizin bütün mahallelerini tek tek gördük. Muhtarlarımızla, ziraat odamızla, kooperatiflerimizle, belediyemizle neler yapabiliriz konusunda çalıştık. İlçemizde daha iyiyi, daha güzel nasıl yaparızı hep birlikte konuştuk. Bunda herkesin desteği var. Siz çileği üreten hanımları ve beyleri de özellikle tebrik ediyorum. Eserlerinizle övünebilirsiniz. Çünkü burada sadece çilek değil, meyvenin neredeyse her türlüsü yetişiyor. Bu bir başlangıçtır. Her şey güzel başlar. Bunu güzel devam ettirmekte sizler bağlıdır” ifadelerinde bulundu.

Konuşmalar sonrası İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğunun gösterisiyle devam eden festivalde, ses sanatçısı Filiz Yıldırım konseri de gerçekleştirildi. Son olarak protokol üyeleri çilek bahçesine giderek burada çilek toplayıp İnegöl´ün kırmızı elmasının tadına dalından baktılar.

Haber Merkezi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YENİ MARKAMIZ ÇİLEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Soğuk hasat başladı
Soğuk hasat başladı
İnegöl´e bağlı kırsal Çeltikçi Mahallesinde Aralık ayı itibariyle soğuk hasat olarak adlandırılan karnabahar hasadı başladı.
BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ
BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ
Türk Sağlık-Sen İnegöl İlçe Temsilcisi Fikret Okur, sendika üyeleri ile birlikte İnegöl Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.
Aralık Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti
Aralık Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti
İnegöl Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıda 7 gündem 1 ilave olmak üzere toplam 8 madde görüşülerek karara bağlandı.
Bir dernek daha kuruldu
Bir dernek daha kuruldu
İnegöl Küçükbaş Hayvan Damızlık Üreticileri ve Yetiştiricileri Derneği kuruldu. Dernek üyeleri hayvan pazarında bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.
Tecrübelerini paylaştılar
Tecrübelerini paylaştılar
Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi´nin düzenlediği ‘Yaşlı Dostu Hastane Çalıştayı´na katılan İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hayrettin Göçmen ve beraberindeki heyet tecrübelerini paylaştı.
BEDRE DERESİ İÇİN KORKULUK TALEBİ
BEDRE DERESİ İÇİN KORKULUK TALEBİ
İnegöl Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı´nda Milliyetçi Hareket Partisi Grubu, Bedre Deresi çevresinin korkuluk ya da bariyerlerle kapatılması önergesini sundu.
Kovan başı 10 lira destek
Kovan başı 10 lira destek
Organik arıcılık yapan yetiştiricilere kovan başına 10 lira destek ödemesi yapılacak.
Aile seminerleri sona erdi
Aile seminerleri sona erdi
İnegöl Kent Konseyi Aile Temelli Toplum Çalışma Grubu Cerrah Mahallesi´nde beş gün süren seminer düzenledi. Düzenlenen seminerde ailenin önemine vurgu yapıldı.
BAŞ TACIMIZ OLMALIDIR
BAŞ TACIMIZ OLMALIDIR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeni ile CHP İnegöl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pakoğlu açıklamalarda bulunarak, “Dünyamızı güzelleştiren annemiz, kardeşimiz, emekçimiz, eşimiz, hayat ortağımız, baş tacımız olmalıdır” dedi.
İNEGÖL´DE 300 KİŞİ AYNI ANDA CEP HERKÜLÜ NAİM SÜLEYMANOĞLU´ FİLMİNİ İZLEDİ
İNEGÖL´DE 300 KİŞİ AYNI ANDA CEP HERKÜLÜ NAİM SÜLEYMANOĞLU´ FİLMİNİ İZLEDİ
İnegöl BALGÖÇ Derneği ve Akhisar Mahalle Muhtarlığı tarafından yapılan organizasyonla 300 kişiyle beraber Türk halterinin unutulmaz ismi Naim Süleymanoğlu´nun biyografik filmi izlendi.
ÜRETİCİLERDEN FİYAT TEPKİSİ
ÜRETİCİLERDEN FİYAT TEPKİSİ
İnegöl Et ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şaban Çetizli, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen süt fiyatlarına tepki gösterdi.
Mobilya Merkezi ‘İnegöl´ Olacak
Mobilya Merkezi ‘İnegöl´ Olacak
Türkiye´nin ocak-kasım dönemindeki mobilya, kağıt ve orman ürünleri dış satımı 2018´in aynı dönemine göre yüzde 9,91 artarak 5 milyar 7 milyon 810 bin dolar oldu.
Oylat´ta kış sezonu açıldı
Oylat´ta kış sezonu açıldı
Bursa´nın Turizminde önemli bir noktada bulunan İnegöl´e bağlı Oylat bölgesinde kar yağışı ile birlikte doğa beyaza büründü.
Özel öğrencilere ney dinletisi
Özel öğrencilere ney dinletisi
Dün gerçekleştirilen etkinliklerde, yürüyüşten sergiye birçok farkındalık etkinliği düzenlenirken, öte yandan özel öğrenciler İnegöl Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi bünyesinde ki ney kursunu ziyaret ettiler.
Kar yüzünü gösterdi
Kar yüzünü gösterdi
İnegöl´ün kırsal ve yüksek kesimlerine yılın ilk karı düştü. Sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı köyler beyaza büründü.
Başkanın mesajı yerini buldu
Başkanın mesajı yerini buldu
İnegöl Belediyesi´nin kaçak yapılarla mücadele konusunda gösterdiği kararlı duruş ve özellikle son 2 aydır hızlanan yıkım çalışmaları sonrası, vatandaşlar kaçak yapılarını kendi imkanlarıyla kaldırmaya başladı.
Öğretmenlere eğitimi semineri düzenlendi
Öğretmenlere eğitimi semineri düzenlendi
İnegöl Belediyesi, Er-Ka ve Çevko işbirliğinde İnegöl´de 80 öğretmene yönelik ‘Eğiticilerin Eğitimi´ konulu seminer düzenlendi.
EN RENKLİ MAÇ
EN RENKLİ MAÇ
3 Aralık Dünya Engelliler Günü, İnegöl´de farklı bir etkinlikle kutladı. İlçe protokolüyle engelli öğrenciler, futsal müsabakasında karşı karşıya geldi. Engelli öğrenciler karşılaşmayı 8-6 kazandı.
Sürücülere kış uyarısı
Sürücülere kış uyarısı
İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, sürücüleri oluşabilecek buzlanma ve don olayına karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.
Mahallenin neşe kaynağı oluyor
Mahallenin neşe kaynağı oluyor
İnegöl Yenice Mahallesinde yaşayan engelli bireylerden biri olan Hüseyin Berber (24), mahalle sakinleri ve esnaflarının neşe kaynağı oluyor.
DADAŞLARDAN MUHTEŞEM GECE
DADAŞLARDAN MUHTEŞEM GECE
İnegöl Erzurumlular Derneği tarafından önceki gün gerçekleştirilen ‘Sıra Gecesi´ güzel anların yaşanmasına neden oldu. Programa ilçe protokolü de ilgi gösterirken, Dadaşların bir etkinliği daha damaklarda tat bıraktı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ