AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
“Yetki Sıkıntısı Çekiyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevre konusunda denetim ve yaptırım için Çevre Şehircilik Bakanlığı´ndan 4 kez yetki istediklerini her defasında red cevabı aldıklarını söyledi.
Tarih: 1.12.2016 10:50:49

 Başkan Altepe, Sağlıklı Kentler Birliği´nin karbon ayak izi çalışmasıyla ilgili basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 "Bursa olarak elimizi taşın altına koymak istiyoruz" diyen Başkan Recep Altepe, çevre konusunda bakanlıktan bir kez daha yetki istedi. Fabrikaların, evlerin şehri kirlettiğini ancak iyi bir kontrol mekanizması olmadığını belirten Başkan Altepe, "Devamlı yetki istiyoruz. 4 defa başvurduk, reddedildi. Şimdi 5.kez isteyeceğiz. Bazı yaptırımların uygulanması gerekiyor, tedbirlerini almayanların tespit ve cezalandırılması gerekiyor. Burada elimizi taşın altına koymak istiyoruz. "Vaziyeti idare edelim, kimseyle kötü olmayalım, sanayici ve yatırımcılarla ters düşelim" demiyoruz. İnsanlar zehirlenip, kanser olduktan sonra yapılan işin ne kıymeti var. Sorumluluktan kaçsak bu işlere bulaşmayız, "bakanlığın görevi" deriz Diğer konularda olduğu gibi herkese yetki vermezsen bize ver, Bursa pilot olsun. Ancak bakanlık bu sefer yetkiyi vereceğini söylüyor. Geçen yılki başvurumuz reddedildi. Yeniden başvuruyoruz" ifadelerini kullandı.

 "SANAYİCİ FİLTREYİ MECBUREN TAKACAK"

Bir fabrika yada bir evin bütün mahalleyi kirlettiğini, Bursa´da bu şekilde yüzlerce fabrika olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, şunları söyledi: "Fabrikalar isterse filtreyi takıyorlar, takip edilir ve yaptırım uygulanırsa bunu yapıyorlar. Karşıdan bakıp bacaları görüyoruz, kirlilik konusunda birkaç ay takiple filtre taktırdık. Takip edince taktırdılar, ancak daha önce de takabilirlerdi. Herkesin kurallara uyması ve hassas davranması gerekiyor. Kurallara uymayan, çevreyi kirletenlerin de tepesinde durulması, gece gündüz takip edilmesi gerekiyor. Vatandaş hastalanıp kanser olduktan sonra tedbir almanın da kıymeti yok. Vatandaş çevreyi kirletiyor. Bir semtte bir ev, bir bölgede bir fabrika yetiyor. Bize imkan verilirse, tüm fabrikaları tüm evleri denetleriz. Yetki alırsak bunda sonuca da ulaşmış olacağız. Herkes temiz nefes alsın. Sanayici de mecbur kontrolü görünce kurallara uyacak. 30 bin dolarlık filtreyi takmak için kurumlar peşinden koşmayacak. Çünkü o fabrika çalışamayacak. Günde kazandığı parayı oraya harcamayan 30-40 bin dolarlık yatırım yapmayan fabrikalar, denetim ve yaptırımlarla bunu yapar. Her konuda her türlü imkan var. Tespit zor değil. Yerelde bu işin yapılması ve yetki önemli. Yerel yönetimde yetki olunca torpil yok"

 "HALK BANA HESAP SORUYOR, ÇEVRE MÜDÜRÜNÜ TANIMIYOR"

Yerel yöneticilerin her zaman halkın karşısında hesap verdiğini anlatan Başkan Altepe, "Ben Heykel´de, Altıparmak, Beyazıt Caddesi´nde yürüyeceğim. Diğer kurumların yöneticilerini kim tanıyor. Halk bana soracak. Vatandaş kime hesap soracak. Halkın karşısına çıkmıyor ki bürokrat. Halk yanına da gidemiyor. Yetkili onlar ama halka sorumlu değiller. Onun için "bir yeri kontrol et" dendiğinde "kimseyle bozuşmayayım" mantığı hakim oluyor. Burada halka karşı biz sorumluyuz. Bir ucundan diğerine yanlışlık bize geliyor. Yatırımı da biz yapıyoruz. Yol. kavşak. metro. tramvayı biz yapıyoruz. Düdüğü başkası çalıyor. Gelirini başkası alıyor. Aynı zamanda biz yönetelim, yerelde de hesabı biz verelim istiyoruz. Böyle olursa kısa zamanda kalite artacak" şeklinde konuştu.

 "KURUM MÜDÜRLERİ KİMSEYLE KÖTÜ OLMAK İSTEMİYOR"

Çevre konusunda Büyükşehir olarak 1 milyar lirayı aşkın yatırım yaptıklarını kaydeden Başkan Altepe, "Biz çevre ile ilgili örnek yatırımlar yaptık. Her fabrikanın arıtma tesisi yapmasını beklemedik. Kolektörleri çektik, kendi arıtmamıza bağlıyoruz. Kendimiz arıtıyor bedelini alıyoruz. Öbür türlü "yüzlerce fabrika arıtmasını bitirsin" diye beklerdik. Birine kaç birine kovala demekle seneler geçen. Bir an önce somut iyileşme sağlanmalı, hava suyun temizlendiğini görelim. Sonuç aldığımızı görelim. Onun için herkesi zorlamak için kararlar alınıyor. Bunlar olması gereken şeyler. Bursa medeniyet şehri, herşeyin öncülüğünü yapıyoruz. Ayrıca çevre konusunda vatandaşların da harekete geçmesi, kurumları harekete geçirmesi lazım. Alo 153 zabıtayı arayarak çarşıyı düzeltemezsin. 200 tane zabıta var. 200´den fazla çarşı var. Herkes kendi mahallesi, çarşısı ve etrafına sahip çıkacak. Halk örgütlenecek, hesap sorulacak. Senelerce niye şikayet ediliyor. Demirtaş´ta bir fabrika. Biz gittik, takip ettik filtreyi taktı. Kimse kimseyle kötü olmak istemiyor ama insanlar zehirleniyor. üretimin ne anlamı var o zaman. Kim olursa olsun, herkes kendi şehrine sahip çıkacak. Kurumların başındaki kişiler de, "Benim tayinim çıkar, zarara uğrarım" diyerek vaziyeti idare etmemeli. Uzaktan idare edince malesef sistem böyle" diye konuştu.

 "İNEGÖL´DE KONTROLLÜ YAKILAN ATIKLARDA YÜZDE 50 ARTIŞ OLDU"

Başkan Altepe, İnegöl´deki hava kirliliği ve mobilya atıklarının yakılması konusunda açıklamalarda bulundu. Mobilya atıklarının yakılmasının yasak olduğunu hatırlatan Altepe, "bunlar tehlikeli atık sınıfına giriyorlar. Bertaraftan sanayiciler sorumlu. Belediyelerin evsel atık gibi sanayi atıklarını toplamaması gerekiyor. Böyle bir alışkanlık vardı. Bunlar tehlikeli atık olduğundan dolayı atık bertaraf tesisimize gelmesini kabul etmedik. Yakılması gerekiyor. Starwood ahşap ürünleri sanayi şirketinin lisanslı yakma tesisi var. Çevre İl Müdürlüğü, İnegöl Belediyesi, İTSO, Mobilyacılar, Büyükşehir Belediyesi 7 kurum protokol imzaladık. Starwood hiç ücret almadan atıkları topluyor ve yakıyor. Yüzde 100 başarı sağlanmadı belki ama toplanan tonajlarda yüzde 50 artış oldu. İnsanlar disipline olmaya başladı. Yine yakanlar var. Sabah 7´de denetim başlatıyoruz. Sabah sobaları yakıyorlar. Bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu alışkanlığın önüne geçmek çok zor. Bizim ısınma amaçlı olanlarda yaptırımımız var, sanayicileri ise Çevre Şehircilik Bakanlığı´na bildiriyoruz. Zabıt tutup ilgili kuruma gönderiyoruz. Artık bizde olsun istiyoruz. Bizim atama, tayin derdimiz yok, halka hesap verme vicdanen rahat olma derdimiz var. Bir fabrika çalışıyor. Eğer oradaki halk kanserden ölüyorsa, fabrikanın üretimi olmasa da olur. Bizim buna ihtiyacımız yok. O işçilere iş de var. Yeter ki zehirleme kardeşim. Sadece burada sorumluluk var, elini kendini taşın altına koymak var. Yetki, sorumluluk sahibi olan kişilerde olmalı. Yetki ile sorumluluk aynı kişide olmalı. Hesap sorulacak kişiler belli olmalı, halkın karşısında olmalı” şeklinde konuştu.

 Haber ve Fotoğraf: Onurhan BAYRAKTAR

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yetki Sıkıntısı Çekiyoruz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yeniden Refah´ta kongre heyecanı ADİL BİR DÜNYA İÇİN…
Yeniden Refah´ta kongre heyecanı ADİL BİR DÜNYA İÇİN…
Yeniden Refah Partisi 1. Olağan Büyük Kongresi´ni 17 Kasım 2019 Pazar günü saat 09.00 Ankara (Arena) Spor Salonunda gerçekleştirecek.
Askere selam harekata devam
Askere selam harekata devam
İki yüzlü batılılara inat bir selamda gazeteci Şerif Gürbaş´tan
Fidan Dönemi Resmen Başladı
Fidan Dönemi Resmen Başladı
Fikret Fidan Başkanlığında kurulan İYİ Parti İnegöl İlçe teşkilatı yeni yönetimi resmi olarak göreve başladı.
Bursa´nın nabzı kültür sanat ile atacak
Bursa´nın nabzı kültür sanat ile atacak
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ‘2019 – 2020 Kültür – Sanat´ faaliyetlerini tanıtarak, yeni sezonda Bursa´nın nabzının, kültür ve sanatla atacağını söyledi.
CHP 96 YAŞINDA
CHP 96 YAŞINDA
Cumhuriyet Halk Partisinin Kuruluşunun 96. Yıl dönümü münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan CHP İnegöl İlçe Başkanı Necmi Demir, “CHP, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur.”dedi.
Boşanma rakamları katlanarak artıyor
Boşanma rakamları katlanarak artıyor
Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, “Aile mefhumu ve kurumu kasten tahrip edilmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi Batı menşeli çözümler aramamızdır.”dedi.
Eroğlu´dan Kurban Bayramı mesajı
Eroğlu´dan Kurban Bayramı mesajı
Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Eroğlu yayınladığı Kurban Bayramı mesajında, "Bizi biz yapan ortak değerlerimize sarıldıkça aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Bayramlar bu manevi değerlerin güçlendirilmesi ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi için birer fırsattır" dedi.
İnegöl Protokolünden Ankara Çıkarması
İnegöl Protokolünden Ankara Çıkarması
Ak Parti Bursa Milletvekili Av. Vildan Yılmaz Gürel, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Ak Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Ersan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican Ankara´da bakanlar ve bürokratlar ile görüştü. Milli Eğitim Bakan, Gençlik ve Spor ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlarının üçüyle de aynı gün gerçekleştirilen program yoğun geçti.
Akşener´e İnegöl´den ağır eleştiri
Akşener´e İnegöl´den ağır eleştiri
İnegöl Ülkü Ocakları Başkanı Alpaslan Demir yaptığı yazılı açıklamada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener´in sözlerini ağır cümlelerle eleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa´da...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa´da...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve Bursa Şehir Hastanesi açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan hızlı tren ile ilgili de en kısa zamanda tamamlanacağı müjdesini verdi.
Başkan Aktaş, Muhtarlarla Buluştu
Başkan Aktaş, Muhtarlarla Buluştu
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2020 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak stratejik plan öncesinde Bursalı muhtarlarla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.
“Sahada Kazanılmış Bir Zaferin Masada Teyidi”
“Sahada Kazanılmış Bir Zaferin Masada Teyidi”
Demokrat Parti (DP) İlçe Başkanı Murat Balakuş, Lozan Antlaşması´nın 96´ıncı yılı münasebetiyle bir yazılı basın açıklaması yayımlayarak; “Lozan Antlaşması, sahada kazanılmış bir zaferin masada teyidi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin, Türk Milleti´nin hürriyetinin tescilidir.” Dedi
Başkan Aktaş: Bu tehditten kurtulacağız
Başkan Aktaş: Bu tehditten kurtulacağız
Bursa´da kaçak yapıların yıkılmasını ve inşaatı yapan müteahhit ile firmaların cezalandırılmasını öngören karar, Büyükşehir Belediye Meclisi´nde oy birliğiyle kabul edildi.
Milli Değerlere Bağlılığımı Kimse Tartışamaz
Milli Değerlere Bağlılığımı Kimse Tartışamaz
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘30 Ağustos bahane edilerek´ kendisi hakkında atılan iftiralara Büyükşehir Belediye Meclisi´nden cevap verdi.
Kaçak Yapıya Müsaade Edilmeyecek
Kaçak Yapıya Müsaade Edilmeyecek
Encümen toplantısında kaçak yapılarla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alper Taban, “Şimdiden ifade etmek istiyorum, vatandaşlarımızla bu konuda lütfen karşı karşıya gelmeyelim. Çünkü buna müsaade etmeyeceğiz. Kaçak yapı, hangi yönden ele alırsanız alın hiçbir legaritesi olmayan bir konudur. Savunulacak, tartışılacak bir konu değildir” dedi. Taban, imar barışına yapılan bazı başvuruların da 31 Aralık 2017 sonrası yapılan yapılar olduğunun tespit edildiğini ifade ederek bunlarla ilgili de gerekli adımları atacaklarını söyledi.
Festivalde Tepki İçin protokolü Terk ettiler
Festivalde Tepki İçin protokolü Terk ettiler
Geçtiğimiz Pazar günü İnegöl Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yaban Mersini Festivali´nde CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal´a siyasi nezaketsizlik yapıldığını iddia eden CHP İlçe Başkan Vekili Yasemin Soydan ve Yöneticileri tepki için protokolü Terk ettiler.
CHP´den 30 Ağustos tepkisi
CHP´den 30 Ağustos tepkisi
CHP İlçe Başkan Vekili Yasemin Soydan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın 30 Ağustos´a ilişkin sözlerini eleştiren bir açıklama yaptı.
“Hassasiyet Noktamızı Kimse Sınamasın”
“Hassasiyet Noktamızı Kimse Sınamasın”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos halkı ilgilendirmiyor” şeklindeki sözlerin de tamamen çarpıtma olduğunu belirterek, “kimse milli manevi hassasiyet noktamızı sınamaya kalkmasın.”dedi.
Var Ol Kıbrıs, Cumhuriyetinle
Var Ol Kıbrıs, Cumhuriyetinle
DSP İnegöl İlçe Başkanı Halil Büyükışıklar, Kıbrıs Barış Harekâtının 45.yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Muhtarlar Boğazova´da toplandı
Muhtarlar Boğazova´da toplandı
İnegöl İlçe Kaymakamlığı ve İnegöl Muhtarlar Derneği öncülüğünde kırsal mahallelerin sıkıntılarını dile getirildiği bölgesel toplantılara Boğazova´da start verildi.
İYİ Parti´de Fidan Dönemi Resmen Başladı
İYİ Parti´de Fidan Dönemi Resmen Başladı
İYİ Parti´de işlerinin yoğunluğundan dolayı İlçe Başkanlığından ayrılan Eray Soral´ın yerine atanan Hakkı Soyuak´ın da başkanlıktan ayrılmasının ardından Genel Merkez Fikret Fidan´ı İYİ Parti İlçe Başkanlığına atadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ