Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
Mobil Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin 3 ay daha uzatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 2.1.2019 11:38:32

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın ÖTV ve KDV indirimlerinin üç ay daha devam edeceğini açıklaması, mobilya sektöründe büyük bir memnuniyetle karşılandı.

 

SEKTÖRÜN CANLI OLMASI LAZIM

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Bu sektörün canlı olması lazım. Çünkü; imalat sektörümüzün en önemli sektörlerinden bir tanesi. Diğer sektörlerin hemen hemen hepsini hareketlendiriyor. Birçok sektörün lokomotifi. Dünya pazarından 2012´den beri pay alan bir sektör. Hedefimiz 2023´te dünyanın ilk 5 mobilya üreticisi arasında olmak ve 10 milyar dolar ihracat yapmak. Bu sene hamdolsun hedefimizi yakaladık 3 milyar doların üzerinde kapatıyoruz. Diyoruz ki, bu sektörün canlı kalması için KDV´nin 8´de kalıcı kalması lazım. Özellikle onun hammaddeleri olan kereste, kaplama, yonga levha, MDF ve süngerinde KDV´sinin yüzde 8 olması lazım. Bu şekilde kayıt dışına çare olur, hem haksız rekabeti giderir, hem tüketici, hem imalatçı, hem de devletimiz kazanmış olacak.”dedi.

-------------------------------------------

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Maliye Bakanımıza, Bakan yardımcılarımıza, bakanlığın değerli bürokratlarına müteşekkiriz. Mobilya sektöründe emek yoğun, ihracat dostu, milli kaynakları kullanılan yerli ve milli bir sektör. Türkiye´nin her yerinde üretimi yapılıyor. Bu nedenle bu sektörün sorunları ile yakından ilgileniyor. Özellikle 2010 ve 2017 ve 2018´de gördük ki  mobilya sektörü KDV oranı yüzde 8 olduğunda büyüyor. Bu dönemlere baktığımız vakit, ihracata yönelik olarak ta daha katma değerli satıyor. Sektörümüz direk imalata dayanıyor ve 500 bin kişi istihdam ediyoruz. En ufak bir durgunluğu, müşteri baskısı altında ihracatına da zarar veriyor. Bu sektörün canlı olması lazım. Çünkü; imalat sektörümüzün en önemli sektörlerinden bir tanesi. Diğer sektörlerin hemen hemen hepsini hareketlendiriyor. Birçok sektörün lokomotifi. Dünya pazarından 2012´den beri pay alan bir sektör. Hedefimiz 2023´te dünyanın ilk 5 mobilya üreticisi arasında olmak ve 10 milyar dolar ihracat yapmak. Bu sene hamdolsun hedefimizi yakaladık 3 milyar doların üzerinde kapatıyoruz. Diyoruz ki, bu sektörün canlı kalması için KDV´nin 8´de kalıcı kalması lazım. Özellikle onun hammaddeleri olan kereste, kaplama, yonga levha, MDF ve süngerinde KDV´sinin yüzde 8 olması lazım. Bu şekilde kayıt dışına çare olur, hem haksız rekabeti giderir, hem tüketici, hem imalatçı, hem de devletimiz kazanmış olacak. Bunun için çok boyutlu bir fayda var. Bu umarım ki 3 ay zarfında görülecek ki, KDV´nin yüzde 8 olması sektöre nasıl katkı sağladığı, kayıt dışından, kayıt içine gittiğini, daha fazla vergi topladığımızı göreceğiz. Klasik bir tabir vardır vergiler çok yüksek olunca vergi toplanmıyor, az olunca toplanıyor. Bunuda uygulamada da çok daha iyi görmüş olacağız. Bu nedenle katkı koyanlara teşekkür ediyoruz. Sektörümüzün inşallah 2019´da dünyada yine saygın ve etkin politikalara devam edip, ekonomi pastasından daha fazla pay alacak bir yıl olsun diyoruz” dedi.

 

DÜNYA MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ AĞIRLAYACAĞIZ

“2019 umutlu olacağımız bir yıl” diyerek konuşmasını sürdüren Güleç, “22-27 Oca tarihlerinde dünyanın en önemli mobilya fuarlarından İMOB´u yapıyoruz. Ocağın bu haftasında, yani biz dünya mobilya sektörünü İstanbul´da ağırlayacağız. Bu fuar vesilesi ile 2019´a zaten hızlı bir başlangıç ile 3.5 milyar dolarının, 1.5 milyar dolarının alt yapısını bu fuarda gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

 

Haber ve Fotoğrfa: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YÜZDE HERKESE KAZANDIRIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İTSO´dan arabuluculuk semineri
İTSO´dan arabuluculuk semineri
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 2018 yılında meslek vasfı kazanan arabuluculuğun iş hayatı tarafından daha iyi tanınabilmesi ve uygulanırlığının artırılabilmesi amacıyla “Ticaret ve İş Hukukunda Uyuşmazlıklarında Dava Şartı Arabuluculuk” semineri düzenledi.
“Vergi İndirimleri Sektörleri Hareketlendirir”
“Vergi İndirimleri Sektörleri Hareketlendirir”
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılan KDV ve ÖTV indirimlerinin sektörlere hareket getireceğini söyledi.
İTSO´da istihdam zirvesi
İTSO´da istihdam zirvesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında gerçekleştirdiği toplantıda İnegöl iş dünyasını bir araya getirdi.
İnegölspor U-17´de Şampiyonluk Yemeği
İnegölspor U-17´de Şampiyonluk Yemeği
Bölgesel Gelişim U-17 Liginde mücadele eden İnegölspor, bitime 2 hafta kala en yakın rakibinin 7 puan önünde, 54 puanla şampiyonluğu garantiledi. Öğrenci velileri tarafından Eşref İnegöl Köftecisinde teknik heyet ve futbolculara şampiyonluk onuruna yemek düzenledi.
İnegöl´ü ayağa kaldıracak projeler
İnegöl´ü ayağa kaldıracak projeler
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngeloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Döngel, yaklaşan yerel seçimler öncesi, MÜSİAD´ın hazırladığı İnegöl´ü ayağa kaldıracak proje önerilerini açıkladı.
İnegöl 9. sırada yer aldı
İnegöl 9. sırada yer aldı
İnegöl, 636 milyon dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye´nin iller sıralamasında 9. sırada yer aldı.
Mobilyacılar İzmir Fuarını Gezdi
Mobilyacılar İzmir Fuarını Gezdi
İnegöl Mobilyacılar Odası Genel Sekreteri Kamuran Balkan, oda olarak İzmir Fuarı´na gezi düzenlediklerini ve 45 kişilik heyet ile fuarı gezdiklerini ifade etti.
MÜSİAD´dan İTSO´ya Ziyaret
MÜSİAD´dan İTSO´ya Ziyaret
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, nezaket ziyaretleri kapsamında MÜSİAD İnegöl Şubesi Başkanı Mehmet Döngel ve Yönetim Kurulu Üyelerini ağırladı.
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DAVET
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DAVET
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, tüm işverenleri, tarihi destekleri de içerisinde barındıran istihdam seferberliğine katılmaya davet etti.
AKM Malzemecilik Hizmete Açıldı
AKM Malzemecilik Hizmete Açıldı
Malzemecilik alanında tecrübeli isimlerle yolan çıkan AKM Malzemecilik, Ertuğrulgazi Caddesi´nde hizmete açıldı.
Mikro krediler dağıtıldı
Mikro krediler dağıtıldı
İnegöl´de 6 yıldır hizmet veren ve bugüne kadar 3 bin bayana kredi imkanı sağlayan Mikro kredi ofisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde de 10 girişimci bayanın kredi dağıtımlarını gerçekleştirdi.
Milano fuarı gezisine yoğun ilgi
Milano fuarı gezisine yoğun ilgi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiği “I Saloni Milano 2019” Mobilya Fuarı gezisinin 4´üncüsünü hayata geçiriyor.
MÜSİAD üyeleri kan bağışında bulundu
MÜSİAD üyeleri kan bağışında bulundu
İnegöl MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyeleri, Kızılay´a kan bağışında bulundu.
Genç MÜSİAD´lılardan Huzurevine Ziyaret
Genç MÜSİAD´lılardan Huzurevine Ziyaret
MÜSİAD İnegöl Şubesi Genlik Kurulu, Regaip Kandili nedeniyle İnegöl Belediyesi Fatma Göztepe Huzurevini ziyaret etti.
Şehrin ortak paydası için çalışıyoruz
Şehrin ortak paydası için çalışıyoruz
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, kısa süre önce gerçekleştirilen kongre sonucu güven tazeleyen Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ve Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı.
İngilizce Dil Kursu Protokolü İmzalandı
İngilizce Dil Kursu Protokolü İmzalandı
İnegöl Mobilyacılar Odası´ndan Oda Üyelerine İngilizce Kurs Protokolü, İnegöl Mobilyacılar Odası ile ENGLISHINN Dil Kursu arasında İngilizce Dil Kursu Protokolü İmzalandı.
İTSO´dan WIN EURASIA Fuarına Gezi
İTSO´dan WIN EURASIA Fuarına Gezi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 14-17 Mart 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi´nde düzenlenecek olan WIN EURASIA Fuarına ücretsiz iş gezisi düzenliyor.
Örnek mükelleflere teşekkür ziyareti
Örnek mükelleflere teşekkür ziyareti
İnegöl Belediyesi, vergi ödemelerini 25 yıldır zamanında, düzenli ve itina ile gerçekleştiren biri 75 diğeri 66 yaşındaki iki örnek mükellefini plaketle ödüllendirdi.
İTSO´dan kadınlara özel seminer
İTSO´dan kadınlara özel seminer
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kadın Girişimcilere yönelik olarak ‘Sosyal Girişimcilik ve Fark Yaratan Kadınlar´ konulu bir seminer düzenliyor.
Ünlü Tasarımcılar İnegöl´de Buluştu
Ünlü Tasarımcılar İnegöl´de Buluştu
İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ve 26 Şubat tarihinde başlayan “I´m Design” organizasyonu devam ederken, 2 Mart Cumartesi günü yerli ve yabancı ünlü tasarımcılar İnegöl´de bir araya geldi.
Mobilyanın sorunları istişare edildi
Mobilyanın sorunları istişare edildi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), bünyesinde faaliyet gösteren meslek gruplarına yönelik düzenlenen toplantıda, sektörün sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.