Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
Mobil Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin 3 ay daha uzatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 2.1.2019 11:38:32

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın ÖTV ve KDV indirimlerinin üç ay daha devam edeceğini açıklaması, mobilya sektöründe büyük bir memnuniyetle karşılandı.

 

SEKTÖRÜN CANLI OLMASI LAZIM

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Bu sektörün canlı olması lazım. Çünkü; imalat sektörümüzün en önemli sektörlerinden bir tanesi. Diğer sektörlerin hemen hemen hepsini hareketlendiriyor. Birçok sektörün lokomotifi. Dünya pazarından 2012´den beri pay alan bir sektör. Hedefimiz 2023´te dünyanın ilk 5 mobilya üreticisi arasında olmak ve 10 milyar dolar ihracat yapmak. Bu sene hamdolsun hedefimizi yakaladık 3 milyar doların üzerinde kapatıyoruz. Diyoruz ki, bu sektörün canlı kalması için KDV´nin 8´de kalıcı kalması lazım. Özellikle onun hammaddeleri olan kereste, kaplama, yonga levha, MDF ve süngerinde KDV´sinin yüzde 8 olması lazım. Bu şekilde kayıt dışına çare olur, hem haksız rekabeti giderir, hem tüketici, hem imalatçı, hem de devletimiz kazanmış olacak.”dedi.

-------------------------------------------

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Maliye Bakanımıza, Bakan yardımcılarımıza, bakanlığın değerli bürokratlarına müteşekkiriz. Mobilya sektöründe emek yoğun, ihracat dostu, milli kaynakları kullanılan yerli ve milli bir sektör. Türkiye´nin her yerinde üretimi yapılıyor. Bu nedenle bu sektörün sorunları ile yakından ilgileniyor. Özellikle 2010 ve 2017 ve 2018´de gördük ki  mobilya sektörü KDV oranı yüzde 8 olduğunda büyüyor. Bu dönemlere baktığımız vakit, ihracata yönelik olarak ta daha katma değerli satıyor. Sektörümüz direk imalata dayanıyor ve 500 bin kişi istihdam ediyoruz. En ufak bir durgunluğu, müşteri baskısı altında ihracatına da zarar veriyor. Bu sektörün canlı olması lazım. Çünkü; imalat sektörümüzün en önemli sektörlerinden bir tanesi. Diğer sektörlerin hemen hemen hepsini hareketlendiriyor. Birçok sektörün lokomotifi. Dünya pazarından 2012´den beri pay alan bir sektör. Hedefimiz 2023´te dünyanın ilk 5 mobilya üreticisi arasında olmak ve 10 milyar dolar ihracat yapmak. Bu sene hamdolsun hedefimizi yakaladık 3 milyar doların üzerinde kapatıyoruz. Diyoruz ki, bu sektörün canlı kalması için KDV´nin 8´de kalıcı kalması lazım. Özellikle onun hammaddeleri olan kereste, kaplama, yonga levha, MDF ve süngerinde KDV´sinin yüzde 8 olması lazım. Bu şekilde kayıt dışına çare olur, hem haksız rekabeti giderir, hem tüketici, hem imalatçı, hem de devletimiz kazanmış olacak. Bunun için çok boyutlu bir fayda var. Bu umarım ki 3 ay zarfında görülecek ki, KDV´nin yüzde 8 olması sektöre nasıl katkı sağladığı, kayıt dışından, kayıt içine gittiğini, daha fazla vergi topladığımızı göreceğiz. Klasik bir tabir vardır vergiler çok yüksek olunca vergi toplanmıyor, az olunca toplanıyor. Bunuda uygulamada da çok daha iyi görmüş olacağız. Bu nedenle katkı koyanlara teşekkür ediyoruz. Sektörümüzün inşallah 2019´da dünyada yine saygın ve etkin politikalara devam edip, ekonomi pastasından daha fazla pay alacak bir yıl olsun diyoruz” dedi.

 

DÜNYA MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ AĞIRLAYACAĞIZ

“2019 umutlu olacağımız bir yıl” diyerek konuşmasını sürdüren Güleç, “22-27 Oca tarihlerinde dünyanın en önemli mobilya fuarlarından İMOB´u yapıyoruz. Ocağın bu haftasında, yani biz dünya mobilya sektörünü İstanbul´da ağırlayacağız. Bu fuar vesilesi ile 2019´a zaten hızlı bir başlangıç ile 3.5 milyar dolarının, 1.5 milyar dolarının alt yapısını bu fuarda gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

 

Haber ve Fotoğrfa: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YÜZDE HERKESE KAZANDIRIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç piyasada daralma olduğunu, ancak ihracat yönelerek hedeflenen başarının yakalandığını belirtti.
Nakliye sorununa çözüm
Nakliye sorununa çözüm
İnegöl´de kurulan Murat Transporter taşımacılık şirketi, İnegöl´den Avrupa´ya ürün göndermekte zorluk çeken mobilyacıların nakliye sorununu çözüyor.
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulamasının AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı olduğunu savundu.
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Alış Veriş Merkezlerinin 3. Şubesi, geçtiğimiz Cuma günü Mesudiye mahallesi Birlik Sokak Numara 1 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa İnegöl Belediye Başkan yardımcısı Eşref Yiğit ve İlçe Halkı katıldı.
Okan Güler Güven Tazeledi
Okan Güler Güven Tazeledi
5. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği´nde Başkan Okan Güler güven tazeledi.
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında başlatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle uzatılması özellikle mobilya sektörünü sevindirdi.
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Türkiye´nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM´si ünvanını sahip Mobiliyum AVM´nin 3. istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomiye odaklanmalıyız
Ekonomiye odaklanmalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek İnegöllü sanayici ve işadamlarıyla istişarelerde bulundu.
   Asgari ücret artışına tam destek
Asgari ücret artışına tam destek
MOSFED Başkanı Ahmet Güleç Mobilya sektörü olarak asgari ücret artışını olumlu bulduklarının belirtti.
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesiİnegöl İşletme Topluluğu(İNİT) öğrencileri, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası´na teknik gezi düzenledi. Gezi sırasında Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir tarafından öğrencilere bilgiler verildi.
Krizler bir imtihandır
Krizler bir imtihandır
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından dost meclisi toplantıları kapsamında ´MÜSİAD Misyonu, dünyadaki yeri ve 2019 ekonomik beklentiler´ konulu konferansta konuşan Uluslararası İş Forumu (İBF) Genel Başkanı Erol Yarar, "Rızkımızı Allah veriyor. Her kriz bir imtihandır. Allah sizleri bizleri imtihan ediyor" dedi.
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD İnegöl Şubesi Yönetim Kurulu ve MÜSİAD İnegöl Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Üyeleri, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği´niziyaret etti. Ziyarette Avarlar Kavşağı´nda yaşanan sorunlar ele alındı.
   Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
İnegöllü mobilyacılara yönelik, Mobilyacılar Odası tarafından geçtiğimiz günlerde KOSGEB 2019 yılı desteklemeleri ile ilgili eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere mobilyacıların ilgi göstermediği görüldü.
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
Organize ettiği etkinlikler ile adından sıkça söz ettiren İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) üyeleri ve aileleri yılın son etkinliğinde bir araya geldi.
LİMAK Enerji´ye ödül
LİMAK Enerji´ye ödül
Sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji´nin, faturalarda kullanılan kağıtları doğaya yeniden kazandırmak amacıyla başlattığı “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi, 10. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi´nde ödüle layık görüldü.
Mobiliyum´da kutlama
Mobiliyum´da kutlama
12 Aralık Mağazacılar günü nedeniyle Mobiliyum AVM´de mağaza pazarlamacıları tarafından bir program düzenlendi.
Yeni başkan Erdin Topal
Yeni başkan Erdin Topal
Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği 2. Olağan genel kurulunu gerçekleşti. Devrin düğün salonunda tek liste ile gerçekleşen kongrede Erdin Topal başkanlığa getirildi.
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Genç MÜSİAD İnegöl Şubesi 13. Olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Coşkun´un yerine Başkanlığa Fatih Arıcı seçildi.
İnşaat sektöründe daralma var
İnşaat sektöründe daralma var
İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Türkiye genelinde inşaat sektörümüzde yüzde 70 civarında bir daralma var. Ancak İnegöl´de sektörümüz Türkiye ortalamasına göre biraz daha iyi”.
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirimi ile iç piyasanın yüzde 30 büyüdüğünü belirtti.
EZİM´İN HEDEFİNDE MÜZE VAR
EZİM´İN HEDEFİNDE MÜZE VAR
İnegöllü iş adamı Abdullah Ezim, tamir edip yürür hale getirdiği 45 klasik aracı için müze kurmayı hedefliyor.