Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ZARAR BÜYÜK
Mart ayında yaşanan don olaylarında İnegöl´e bağlı 25 köyde 900 hektarlık arazi zarar gördü.
Tarih: 5.4.2019 09:19:44

Çiftçilerimiz hazırlıklı olmalı

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, yaşanan don olaylarında 900 hektarlık alanın etkilendiğini belirterek, “10 gündür İnegöl´ümüzde soğuk bir hava hâkim, 24-25 ve 26 Mart gecelerinde ilçemizde yaşanan don olayları sebebiyle ortalama 25 köyümüz don olayından etkilendi. Toplamda bin 500 çiftçimizde bu soğuklardan zarar gördü. Zarar gören alan ise 900 hektar kadar bir alan. 3 bin dönüm şeftali, bin dönüm nektarı, bin dönüm elma, 3 bin dönüm armut, bin beş yüz dekar da erik bu soğuklardan etkilendi. Bu zarar ürünlerin yüzde 30 gibi bir kısmını oluşturuyor. Tamamen yanmış değil, meyve ağaçlarımız. Rekoltede bir düşüş mutlaka olacaktır. Önümüzde de sıkıntılı günler var, dağlardaki karlar henüz erimiş durumda değil, o yüzden çiftçilerimizin hazırlıklı olmaları gerekiyor.”dedi.

---------------------------------------------------

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, yaşanan don olaylarında 900 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirterek, “10 gündür İnegöl´ümüzde soğuk bir hava hâkim, 24-25 ve 26 Mart gecelerinde ilçemizde yaşanan don olayları sebebiyle ortalama 25 köyümüz don olayından etkilendi. Toplamda bin 500 çiftçimizde bu soğuklardan zarar gördü. Zarar gören alan ise 900 hektar kadar bir alan. 3 bin dönüm şeftali, bin dönüm nektarı, bin dönüm elma, 3 bin dönüm armut, bin beş yüz dekar da erik bu soğuklardan etkilendi. Bölgemiz çok verimli topraklardan oluşan bir bölge.  Uludağ´ın eteklerinde olmamız münasebetiyle benzeri sıkıntıları yaşıyoruz. 5-6 Mayısa kadar yine geçişli soğuklar oluyor zaman zaman bunlardan başta patates olmak üzere birçok ürünümüz yine etkileniyor. İnşallah bu süreci zarar görmeden geçiririz Allah´ın izniyle. Bu zarar ürünlerin yüzde 30 gibi bir kısmını oluşturuyor. Tamamen yanmış değil, meyve ağaçlarımız. Rekoltede bir düşüş mutlaka olacaktır. Önümüzde de sıkıntılı günler var dağlardaki karlar henüz erimiş durumda değil, o yüzden çiftçilerimizin hazırlıklı olmaları gerekiyor. Allah beterinden korusun, çiftçilerimize bol bereket, bol kazanç diliyorum” diye konuştu.

Çelik şöyle devam etti; “Her yıl traktör fenni muayenelerini yapıyoruz. Bu yılda 75 köyün katılımıyla merkez 25 köyümüz ´den 400 kadar traktörün muayenesini yaptırıyoruz. Şuanda başladığımız köyler var. Mobil muayene istasyonunda ayrıca çiftçilerimizin tarlalara gidip geldikleri motosikletlerin ´de muayenesini yapıyoruz. Bunu da çiftçilerimizin bilmesini istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ZARAR BÜYÜK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çiftçiler Kanola´dan Umutlu
Çiftçiler Kanola´dan Umutlu
İnegöl´de son yıllarda ekim alanı artan Kanola İnegöllü çiftçilerin umudu oldu.
 ‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarını aralıksız kontrol ediyor.
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimentoya yapılması planlanan yüzde 40 zammın geri çekilmesini değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Çimento´nun yüzde 40 zamlanacağına dair haberler sektörde tepkiye neden olmuştur” dedi.
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
Ertuğrulgazi Caddesi Mobilyacılar Derneği Başkanı Erdin Topal, KDV indiriminin vatandaşların alım gücünü yükselttiğini ifade ederek, "Müşteri geldiğinde yüzde 10´luk indirim haricinde KDV deki yüzde 8´lik indirimi de kullandığımızda, ürünlerimiz cazip hale geliyor. Dolayısıyla bu müşterinin alım gücünü daha yükseğe çekiyor" dedi.
Özcan´dan KDV talebi
Özcan´dan KDV talebi
KDV indiriminin bitmesine son bir hafta kala açıklamalarda bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bu KDV indiriminin mümkünse Mart sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV oranının yüzde 8´e düşürülmesinin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtiğini anımsatarak satışların yüzde 30 arttığını belirtti
Çiftçinin umudu lahana
Çiftçinin umudu lahana
Çeltikçi Mahallesi´nde soğuk havada lahana hasadı başladı. Kilosu 40 ila 50 kuruştan satılan lahanada bu sene rekolte düşük.
2. OSB Hızla Büyüyor
2. OSB Hızla Büyüyor
İnegöl´de 2009 yılında kurulan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi´nde fabrika sayısı yılsonunda 90´a ulaşacak.
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, “Şimdi yeni bir dünya geliyor. Amerika, yeni dünyanın kontrolünü sağlayamayacak. Dolar dışı bir dünya için hazırlık var. ” dedi.
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Türkiye ekonomisi için önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devleti(ABD) ile ilişkilerin normalleşme sürecini değerlendiren İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ABD pazarının mobilya sektörü için önem arz ettiğini söyledi.
MODEF EKPO İkiye Katladı
MODEF EKPO İkiye Katladı
23-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen MODEF EXPO fuarını ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin sayısı 2 bin 113 kişi olurken, bu rakam geçen yılki yabancı ziyaretçilerin iki katına yaklaştı.
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörünün buluştuğu önemli adreslerden biri olan Furniture İstanbul Fuarı´nın açılışında konuşan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 2 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini söyledi.
   “Sesimize kulak verilmeli”
“Sesimize kulak verilmeli”
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, TBMM´de görüşülmeye başlanan Kanun Teklifi´nde yer alan ´Kara paket´ ve ´Kapalı Dolap´ uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısında bulundu.
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, dolardaki büyük gerilemeye rağmen hammadde ve mobilya yan ürünlerine getirilen zamlı fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığını belirterek indirim talebinde bulundu.
“Amerika ne derse desin”
“Amerika ne derse desin”
MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Millet-devlet bütünleşmesi olduktan sonra Amerika ne derse desin, bizim için çok önemli değil.”dedi.
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
İnegöl´de şeker pancarı üretimi gerçekleştiren çiftçiler, bu sezon pancarda yaşanan hastalık yüzünden istediğini alamadı.
Mobilyacılarda KDV Umudu
Mobilyacılarda KDV Umudu
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından önceki gün açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya olumlu etki yapacağını özellikle mobilyadaki KDV indiriminin iç piyasadaki satışları arttırabileceğini söyledi.
   Enflasyonla mücadeleye destek
Enflasyonla mücadeleye destek
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısında, Yönetim Kurulu´nun teklifi ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yıl sonuna kadar Oda tarafından düzenlenecek belge ve hizmet bedellerinde yüzde 10 indirim uygulanması teklifi kabul edildi.
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, 40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı´nda henüz 3. günün geride kalmasına rağmen yoğun ilgi görüldüğünü belirtti.
Emeklilik yaşı düşürülmeli
Emeklilik yaşı düşürülmeli
İnegöl Terziler Odası Başkanı Selim Malçok, emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik yaş sınırının 1 yıl düşürülmesi önerisinde bulundu.
İşveren çözüm bekliyor
İşveren çözüm bekliyor
Çalışma izni bulunmayan Ahıskalı vatandaşları çalıştıran firmalara kesilen yüksek miktardaki cezalar, işverenleri zor durumda bırakıyor. Bu konunun çözüme kavuşmasını isteyen İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, çalışma izni alma noktasında firmaların sıkıntılar yaşandığını söyledi.