#inegöl

Asuman Akçay Sakallı


2020 YILI VE DÜNYAMIZ

Büyük ümit ve hayaller ile girdiğimiz 2020 maalesef ki hiçte beklediğimiz neticede süregelmiyor. 2020 yılına girmemiz itibari ile yangınlar,seller,depremler,salgınlar ve süregelen savaşlar….İnsana kıyamet alametlerini hatırlatmıyor değil.


İlk etapta Avusturalya’da başlayan ve engellenemeyen yangınlar durdurulamamışken tekrar Avusturalya’da süregelen sel felaketi, sonrasında ABD ve İran gerilimi,Ülkemizde yaşanan ve büyük acılara sebep olan deprem ve çığ felaketleri ve en son da Çin de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü.

    Çin’in  Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralıkta tespit edilmiş ve Vuhan Belediyesi sağlık komisyonu kentteki deniz ürünleri pazarı ile temasta bulunan 27 kişide daha bu gizemli hastalığın görüldüğünü açıklamış ,pazarı kapatarak önlemini almıştı fakat virüs kısa sürede önce tüm Çin’e oradan da tüm dünyaya taşınarak Pandemi halini aldı.Ülkemizde de en son 3 kişinin ölümüne ve bir çok vatandaşımızın da karantina altına alınmasına neden oldu. Virüs Bilim insanlarının açıklamalarına göre ise özellikle 60 yaş üstü ve kronik kastalıkları mevcut olan insanlarda etkisini ölümcül boyutlara kadar taşıyabiliyor.

    İnanın bu salgının kısa sürede bu kadar büyük sonuçlara varabileceğini kimsenin aklı ve hayali almıyordu. Yüzyıllar önce yaşanan salgınlar Dünya’nın yeteri kadar Bilim ve Tıp alanında ilerlememesi sonucu bir çok ölümlere neden olduğu düşünülüyordu fakat gelgelelim 2020 Dünyasında hala salgınlarda bir çok insanı kaybetmemiz ve henüz bir aşı dahi geliştirilememesi  büyük hayal kırıklığına neden oluyor.

Tarih boyunca veba,kolera,İspanyol gribi, Rus gribi gibi pandemik salgınlar milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş hatta insanlar savaşlardan çok salgınlardan ölmüş durumda. Örneğin; Kırım savaşında çatışmada ölenlerin sayısı kayıtlarda 20 bin iken hastalık ( Veba ) dan ölenlerin sayısı 75 bin civarında. Kurtuluş savaşı için de maalesef ki durum aynı çatışmalarda 9 bin 167 kişi vefat etmişken hastalıktan  ise 22 bin 690 kişi hayatını kaybetmiş….

    Bu durum bize şunu gösteriyor ki her ne kadar 21.yüzyıl dünyasında yaşıyor olsakta hastalıklar,salgınlar hala tüm dünya insanları için çok büyük bir tehlike arzediyor. O nedenle kesinlikle panikten kaçınmalı fakat bu salgını da hafife almamalıyız. Her türlü açıklanan kurallara ve kişisel hijyene dikkat ederek bu süreci hayırlısı ile atlatmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun…