#inegöl

EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL


ANALAR AĞLAMASIN


Türkiye´ deki kutuplaşmanın günden günde keskinleştiği, gündelik hayattan toplumsal hayata kadar tüm alanlarda hâkim olduğu her geçen gün gözümüze sokulmaya devam ediyor. Bu cennet vatanda hayatı cehenneme çevirme gayretleri tarihte olduğu gibi bugün de yarında başarısız olacaktır. Başarısız olacak fakat yaşanan süreçler cefakâr, vefakâr Türk halkı için çok acılı ve sancılı olacak. Sevr´in 1923´te yırtılıp tarihin çöplüğüne atılmasının bedeli yıllardır Türkiye´ye çeşitli terör faaliyetleri ile ödetilmek isteniyor. Maalesef içimizde ki düşmanların da desteği ile başarılı olamasalar da halkımıza çok acı çektiriyorlar.

Kurtuluş Savaşı´nda kürt teali cemiyeti ile taşnak ve hınçak cemiyetlerini kim ya da kimler kurdurup destek olduysa Cumhuriyet Dönemi´nde de ismi ister asala olsun ister pkk olsun halen daha halkımıza acı çektiriyor. İçeri de bu köpekler birliğimize dirliğimize saldırırken sahipleri eli boş mu bekliyor? Aksine daha geçen hafta ABD terör örgütü ypg ye 60 tır silah gönderip 700 teröristi eğitip sınırımızın karşısına yerleştiriyor, üzerine üstlük bu teröristlere pilotluk eğitimi vermeye de başladı. Sadece ABD mi hayır bölgede Fransız subayları da teröristlerle kol kola geziyor.

Günlerdir Diyarbakır´da eylem yapıp yemeyip yedirdikleri, uyumayıp uyuttukları, hastalandıkların da dünyaları kararan gözü yaşlı anneler çocuklarını geri istiyorlar. Çocuklarını geri isteyen aile sayısı şu anlık 17. Korktuğu ya da baskılandığı için ortaya çıkamayan, ölümle tehdit edilen nice ailelerin olduğu da aşikâr.

 Umarım ki terör örgütüne karşı bu 17 ailenin göstermiş olduğu ?´artık yeter isyanı´´ tüm bölgeye yayılır ve eli kanlı bebek katili, lanet terör örgütü bundan sonra hiçbir ocağa ateş düşüremez.

Yukarıda da belirttiğim gibi terör örgütünün iki unsuru var. Biri içeri de örgüt üyesi toplama, diğeri dışarı da maddi kaynak ve silah sağlama ayağı. Dış bağlantılar da Türkiye´ye zarar vermek isteyen tüm dış ülkeler, bu örgütlere sahiplik yaparken içerideki uzantıları da her daim olduğu gibi yine boş durmuyor. Son olarak üç ilde Belediye Başkanlıklarına kayyum atanması ile son bulan süreç yaşandı.

Asıl üzücü olan kısım hiçbir zaman terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan sözde siyasi partinin adaylarının pürü pak şekilde seçime sokulmuş olup sonrasında siz terör örgütüne destek veriyorsunuz denilip görevden alınmasıydı. Hiçbir zaman terör örgütü ile arasına mesafe koymamalarına rağmen, cezaevinden çıkmalarına, üstüne üstlük aday olmalarına ses çıkarılmayıp, seçim bitikten sonra bu kadar kıyamet koparmak neden? Hatırlayalım, Devlet Bahçeli ne demişti? 2017´nin Ocak ayında Meclis´te basın mensuplarıyla bir araya gelen Devlet Bahçeli, Ahmet Türk´ün tutuksuz yargılanması gerektiğini savunmuştu.Bahçeli, "74 yaşındaki Ahmet Türk, rahatsızlığı nedeniyle insani boyut göz önünde bulundurularak tedavisine fırsat verecek şekilde tutuksuz yargılanmalı" ifadelerini kullanmıştı. Kimse kusura bakmasın o gün cezaevinden çıkarılması için ricacı olunduğu vakit bilinmiyor muydu bu kişinin terör ile iltisaklı olduğu hele hele bu kişi silahlı terör örgütüne üye olmak´, ?silahlı terör örgütü propagandası yapmak ile yargılanırken. O yüzden şimdi kimse kimseyi kandırmasın. Maalesef yine ateş düştüğü yeri yakıyor. Bizse halen yeni parti kurulacak mı kurulmayacak mı onu tartışıp duruyoruz, nice ailenin dünyası başına yıkılırken.

Parti kurması beklenen iki isim olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan büyük ihtimalle parti hazırlıklarını tamamladı ve ekonomik, siyasi gelişmeler çerçevesinde 2019 sonuna kadar da resmi olarak partilerini kuracaklar. Aslında Ali Babacan´ın için de ne kadar Ak Parti´nin başına geçmek olsa da bu kapının kapandığının o da farkında ve süreci daha fazla uzatmak istemiyor. Süreç Ak Parti için çok doğru yönetilemiyor 2018 Ağustos´ta yaklaşık 10,5 milyon üyesi olan Ak Parti 2019 Ağustos´ta yaklaşık 1 milyon üyesini kaybediyor. (kaynak: Yargıtay) Bunun olası bir seçimde ki yansıması Ak Parti´den %2-5 arası oy kaybı olacak ki bu da başkanlık seçiminin ilk turda sonuçlanmasını imkânsız kılacak. Daha önceden de belirttiğim gibi bu süreç çok uzun olmayacak, 2020 sonbaharında bir erken seçim olacağını ön görüyorum.

Bu seçimin iki önemli gündemi olacak 1. Ekonomi, 2. Suriyeli sorunu.

            TUİK´in açıkladığı verilerde ne kadar güzel bir tablo çizlede aslında gerçek bundan çok farlı. Şöyle ki:

  • Türkiye´nin iç borcu her gün 1 Milyar TL artıyor. Dış borç ise aldı başını gidiyor.
  • Büyüme rakamlarına göre son dört ayda, bir önceki dört aya göre yatırım miktarı %22,8 daralmış. Bu oran İkinci Dünya Savaşı´na giren Almanya ya da Fransa´nın o günkü haline eşdeğerdir herhalde.
  • İşsizlik oranı %13´lerin çok üzerinde.
  • Son veri ise tarımda çalışan insan sayısı 5 milyon 200 bin iken aynı istatistik kurumunun diğer verisinde ise köyde yaşayan insan sayısı 4 milyon 400 bin olarak açıklandı. Anca bu rakamlar ile ekonomi güzel gösterilmeye çalışıyor ama artık mızrak çuvala sığmıyor.

İkinci gündem ise Suriyeliler:Yaklaşık 5 milyon Suriyeli öyle ya da böyle bir şekilde ülkemizde yaşıyorlar ve sınırın öbür tarafından kayıtsız, sorgusuz ve sualsiz olarak giriş yaptılar, ülkenin dört bir yanına dağıldılar.

            Şimdi herkesin düşünmesini istiyorum. Bu ülkemize giriş yapanların sadece %1´i dış ülkeler ile iltisaklı olsalar, verebilecekleri zarar ne boyutta olur?

            Bununla birlikte doğum oranına baktığımızda, günde ortalama 395 Suriyeli bebek doğuyor. 10 yıl sonra ülkemizin yaşayacağı büyük sıkıntıları düşünün. Şuan iş bulamamaktan ya da hayat pahalılığından şikâyet ederken, 10 yıl sonra hayatımız bile tehlike altında olabilecek.

            Bu yüzdendir ki seçmeninin gazını almak için yapılan konuşmalar, içi boş tehditler zamanı değil icraat zamanıdır. Daha fazla bataklığa daha fazla saplanmadan...

Son olarak ülkemizi başarı ile temsil eden Kadın Voleybol Takımımız ve Erkek Basketbol Takımımızı gösterdikleri performanslar için tebrik ediyorum.

 

SAYGI ve SEVGİ İLE

 

           

 Mezarlıkta ölüsü bulundu

Cinayetin sebebi belli oldu

Öldü mü , öldürüldü mü?

Hırsızlar kameraya yakalandı

Tır devrildi

Inegöl'de feci kaza

maskeli katil zanlısı kamerada