Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
“BENİM BİR KÖYÜM VAR”
Tarih: 28.8.2017 10:33:27
İBRAHİM GÜRBAŞ

    Başlarken, çok düşündüm. İlk yazımda “neler yazayım”diye, köşe yazısı yazmak gerçekten zordur. Okuyucu köşe yazarlarına daha çok minnet eder ve yazdıklarının doğruluk payı olup olmadığa çok dikkat eder.

  İlk yazımı geçen hafta AKP ile değerlendirmek istemiştim. Olumlu ve olumsuz birçok eleştiri aldım. Zaten bir yazar´ın en büyük mutluluğu,yapılan eleştirilerdir.Bu kez de değişik bir konuya el atmak istedim.

  Böyle bir ortamda “Y Allah Bismillah” diyrek, yola çıktık. Allah bizi utandırmasın.

  Ülkemizde son elli yılda uygulanan kamu özel yatırımlarında ve kalkınma öncelikli projelerinde büyük şehirlerden başlanarak ve şehir merkezi olarak uygulamalar gerçekleşmiş olup bu durum devam etmektedir. Bu sonuçlarla üretim kimliği olan insanlarımız, hızla tüketim kimliğine dönüşmüştür.    Üreticiyken tüketici konumuna düşmüştür. Şehirlerde büyüyen bir sonraki nesilde, üretimi tamamen bilemez hale gelmiştir. Binlerce dönüm arazi ekilemez hale gelmiş, verimli olarak da işletilmemektedir.                

   Şehirlerimizdeki, milyonlarca ülke insanı yeterince sağlıklı beslenememektedirler, kimyasal katkılar sonucu toplum sağlığını tehdit eden boyutlara varmıştır. Organik beslenme gayretlerinde olumsuz gidişatı ve sonuçları değiştirmemektedir. Batının kalkınmış ülkelerine bakıldığında yatırımlarını ve kalkınma projelerini kırsal alanlara ülke geneline yaydıklarını görmekteyiz. Bu sistemle vatandaşlarını birden çok rolle donatarak, bir kişi hem üretici ve hem de tüketici olarak, sanayici, işçi, memur, STK temsilcisi olabilmiştir. Böylece yüksek kalkınmayı gerçekleştirmişlerdir. Bizde de yetmişli yıllarda köy ve kent tarım kentleri, adıyla buna benzer modeller siyasi çevrelerde savunulmuştur.

   Çevre ülkelere bakıldığında, tabii afetlerde ve savaşlarda en çok mağduriyeti ve zararları şehirlerde yaşayan insanlar görmektedir. Birde şehirlerin alt yapılarına yapılan ölü yatırımları dikkate aldığımızda şehirleşmek yerine, şehirleşmiş köyleri kurarak üretim kimliğimize hızla dönmeliyiz. Bunu hiçbir zaman kaybetmeden yeni projeleri kamu ve özel sektör olarak hayata geçirmeliyiz ve zararında neresinden de dönülürse kardır. Ülkemiz için her bakımdan çok önemli olduğunu düşünmekteyim.

   Bütün bu gerçeklere dayanarak, ülkemizde yaşayan her vatandaşımızın, “BENİM BİR KÖYÜM VAR” demeli ve köyünü kaybettiysen, “KENDİNE YENİ BİR KÖY ARA”demek lazımdır.

Bugün ülkemizde yaklaşık 15 Milyon Emekli şehirlerde kahve köşelerinde veya camii avlularında ortalama 15 Yıl Azrail Aleyhisselamı bekliyorlar. Köye dönüşle bu enerjinin ekonomiye dönüştüğünü var sayarsak ne kadar güzel olur değil mi?  Emekli olan bu insanlar “Köyde olsalar” boş dururlar mıydı, asla durmazlardı.

  Bu köylere dönüş projesi gerçekten güzel bir projedir, hiçbir insan buralarda aç kalmaz ve kendi iş ve aşını kolaylıkla elde eder. Bu insanların kazanımları ülke ekonomisine büyük yararlar sağlayacağı muhakkaktır.

Anahtar Kelimeler: BENİM, KÖYÜM
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nurettin Oruç
29.8.2017 08:32:09
Öncelikle HAYIRLI OLSUN KARDEŞİM İBRAHİM GÜRBAŞ demek istiyorum.Senin ikinci yazınmış ama benim için ilk.İlk bunu gördüm çünkü.İlk de bunu okudum...Yazma çabanı da alkışlıyorum ama ;YOL HATALI BE GÜLÜM... !!! :D BZ MAHALLELİ OLDUK YA...KÖY BİTTİ YA...!!! Bunu gözden kaçırmış olman KALKINMIŞLIĞIMIZI GÖRMEMİŞ OLMAN DEMEK DEĞİL Mİ ??? Valla rakamlar la yeniden oynar uçar gibi kalkındırırlar görürsün...Vesselam KÖY YOK Kİ KÖYLÜ OLSUN;KÖYE DÖNÜŞ mümkün olsun be kardeşim... Herşeyin gönlünce olması dileklerimle kalemine sağlık;gözlerinden öpüyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
İnegölspor´da yanlış üstüne yanlış (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
Gerçekleri görün! (07 Aralık 2017 - Perşembe)
İÇİN İÇİN (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
MAKSAT KÖŞE YAZISI OLSUN (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Müftü efendi! (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
IMF´YE BORCUMUZ YOK! (03 Ekim 2017 - Salı)
Kandırıldık!! (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
KANDIRILDIK! (24 Eylül 2017 - Pazar)
Neresinden bakalım bu maçın? (23 Eylül 2017 - Cumartesi)
"DÜDÜK BENDE" (19 Eylül 2017 - Salı)
İNEGÖLSPOR İYİ YOLDA (16 Eylül 2017 - Cumartesi)
LANET OLSUN! (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
İnegölspor´a destek verin (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Yalakalık Kültürü Üzerine… (15 Ağustos 2017 - Salı)
AKP´YE TAZE KANLAR LAZIM (15 Ağustos 2017 - Salı)
Sayfa: