Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
ÇOCUĞUMA NASIL YAKLAŞMALIYIM?
Tarih: 8.10.2018 15:15:23
ELİF MACİT

ÇOCUĞUMA ÖDEV YAPMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN NASIL YAKLAŞMALIYIM?

Okulların açılmasıyla birlikte yazılarımızda yoğun olarak okul çocuğuna yer verdik. Okula uyumla başlayan serüvenimiz, okula uyumu zorlaştıran etkenlerden biriyle, kardeş kıskançlığıyla devam etti. Bu haftada uzman bir arkadaşımın da önerisiyle, çocuğun ödev alışkanlığını kazanması konusuna değineceğim.

Okul öncesi dönemde, çocuğun yerine getirmesi gereken sorumlulukları yok denecek kadar azdı. Okul başlayınca çocuğun hem yeni girdiği bir ortama uyum sağlaması ve alışması hem de bu yeni ortamın getirdiği sorumlulukları yerine getirmesi gerekli oldu.Bu durum da doğal olarak çocuğunuzu bir hayli yormakta.

 Çocuğunuza neyi, nasıl yapacağını önce anlatın, sonra gösterin, yine yapamaz ise o zaman yardım edin.

 Çocuğunuz ödev noktasında sizden yardım istediğinde ödevini onun yerine yapmak yerine önce nasıl yapılacağını anlatın, anlatınca anlamazsa gösterin. Gerekirse ödevlerini yaparken çocuğunuza eşlik edin ama kendisinin yapabileceği ödevleri sırf ona yardımcı olabilmek adına yapmaya kalkışmayın. Sadece yapamadığı durumlarda ona yol gösterici olun.

Ödev konusu, çocuğun sorumluluk bilincinin oluşmasında en önemli adımlardan biridir, bunu unutmayın.

Çocuğun çalıştığı ortamda dikkat dağıtıcı unsurların olmamasına özen gösterin.

Çocuğunuz çalışıyorken belirli süreler verip, o süre içerisinde ödevini tamamlaması noktasında teşvik edici olun. Bu durum çocuğunuzun zaman yönetimini sağlayabilmesini geliştirir. Ancak belirlenen süre içerisinde ödevini bitiremezse eleştirel bir tavır yerine teşvik edici bir tutum sergileyin.

 

Çocuğunuz okuldan döndükten sonra, onunla okul gününün nasıl geçtiği ile alakalı sohbet edin, onu dinleyin. Bir problemi var ise birlikte çözüm yolları arayın. Bu sohbetin sonunda yapması gereken ödevlerinin olup olmadığı hakkında da konuşun.

 

Erkenden bitirilmeyen ödevler akşamın ilerleyen saatlerinde çocuğu sıkıntılandırıp, huzursuzlanmasına sebep olabilmektedir. Gergin ve kaygılı bir şekilde ödevi tamamlamaya çalıştığında ise kriz oluşabilmektedir. Böyle durumlarda ebeveynler çocuğu sakinleştirebilmek adına ödevleri kendi yapmakta… Bu durumda çocuğun tembelleşmesine ve ödevlerini sürekli ebeveynlerinin tamamlamasını istemesine yol açmaktadır. Bu yüzden çocuğunuzun ödevlerini geç saatlere bırakmaması için hatırlatmalar yapabilir. Ama ödevlerini o an yapmak istemediğinde ise onunla inatlaşmayın, ona zaman tanıyın. Aşırı baskıcı olmaktan ve çocuğun bireyselliğini işgal etmekten kaçının.

 

Çocuğunuz arkadaş gruplarıyla çalışmaktan hoşlanıyorsa bunun için ortam hazırlayın.

Ödevlerini tamamladığında değişken aralıklarla ödüller verin.

Çocuğunuzun başarısını değerlendirirken kendi içerisinde ki gelişim süreci ile kıyaslama yapın, bir başkasıyla değil. 

 

Ve çocuğunuzun başarısı hakkında yorumlar yaparken; bu yorumların bir ayağının gerçekçilikten uzaklaşmaması, diğer ayağında motive edici bir zeminde bulunması gerektiğini unutmayın.Çocuğun gösterdiği başarı gereğinden fazla övülür ise çocukta sahte bir özgüven duygusu oluşmaktadır.Ancak çocuk okul ortamına ya da sosyal ortama girdiğinde gerçeklikle yüzleşmekte, bu durumda çocuğun ciddi derecede incinmesine sebep olmaktadır. 

Çocuğunuzla alakalı zorlandığınız durumlarda sınıf öğretmeninden ve okul psikolojik danışmanından destek almayı ihmal etmeyin

Uzm.Klinik Psikolog Elif Macit

 

Anahtar Kelimeler: ÇOCUĞUMA, NASIL, YAKLAŞMALIYIM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KARDEŞ KISKANÇLIĞI (27 Eylül 2018 - Perşembe)
OKULA UYUM (21 Eylül 2018 - Cuma)
GÜVENLİ BAĞLANMANIN ÖNEMİ (13 Eylül 2018 - Perşembe)
Sayfa: