#inegöl

Diyetisten Esra Arı


DİYABETİN(ŞEKER HASTALIĞI) EKMEK İLE İLİŞKİSİ

DİYABETİN(ŞEKER HASTALIĞI) EKMEK İLE İLİŞKİSİ


Öncelikle şeker hastalığı ne demek biraz ondan bahsetmek istiyorum. En sade şekliyle Tip-1 ve Tip-2 olmak üzere ikiye ayrılır. Tip-1 diyabet  doğuştan gelen , Tip-2 diyabet ise beslenme ve yaşam tarzı yanlışları yüzünden ortaya çıkan şeker hastalığı türüdür.

 Beslenme yanlışlarıyla ortaya çıkan bu hastalığı ancak beslenme düzenimizi düzelterek tedavi edebiliriz. Tip-2 diyabet hastalarının %95’i beslenmelerini düzelterek ve düzenli egzersiz yaparak iyileşebilir. Peki  diyabet ilaçları bir işe yaramaz mı diye soracaksınız. Diyabet ilaçları tedavi etmez.    Sadece semptomları gizler, sizde kan şekerinizin düştüğünü zanneder ve sevinirsiniz. İlerleyen zamanlarda ilaç sayınız ikiye çıkar sonra hap yetmez ve insüline başlamak zorunda kalabilirsiniz.

 Tip-2 diyabetin baş düşmanlarından biri karbonhidratlardır diyebiliriz. Özellikle basit karbonhidratlar. Size biraz da insülin metabolizmasından bahsedeyim o zaman daha iyi anlarsınız. Vücudumuz için belirli bir enerjiye ihtiyacımız vardır. Bu enerjiyi birincil enerji kaynağı olarak karbonhidratlardan alırız. Proteinler yapıya katılır. Karbonhidratların fazlası da yağ olarak vücudumuzda depolanır. Yediğimiz karbonhidratlar emilip glukoz olarak kana verilir. Hücrelerimizde sadece insülinin açabildiği kapılar vardır. Pankreastan üretilen insülin hormonu da kanımızda boş boş gezen insülinleri yakalayıp . o kapıları açarak onları hücre içine sokar. Şöyle düşünelim biri gelip sizin evinizin kapısını çaldı istediğini yapıp geri gönderdiniz 5dk sonra yine çaldı sonra yine yine yine. Bir süre sonra artık sıkılıp kapıyı açmaycaksınız ve çalar çalar gider diyeceksiniz. İşte kanımızdaki glukozlar ne kadar fazla olursa insülinler hücre kapılarını o kadar çok rahatsız eder ve bir süre sonra kapıyı açmayıp insüline karşı duyarsızlaşmaya başlayacaktır. Kapı açılmayınca glukozlar giremeyecek kanımız boş gezen glukozla yani şekerle dolacaktır ve kan şekeri yükselecektir.Hücre içine giremediği için hücreler açlıktan kıvranacak ve biz doyurmak için daha çok karbonhidrat tüketmek isteyeceğiz.

Ne dedik kana en kısa sürede geçen karbonhidratlar basit karbonhidratlar, bunun yanında basit şekerler de çok kısa sürede kan şekerimizi yükseltir. Konumuz ekmek olduğu için fazla uzatmıyorum ekmek basit karbonhidratlar grubuna girer. Makarna ,pirinç, patates havuç gibi nişasta olan her şey. En en en başında da beyaz ekmek. Buğday taneleri endosperm, ruşeym ve kabuktan oluşur. Beyaz unda ruşeym ve kabuk kısmı ayrılıp saf nişasta kısmı alınır. Zaten vitamin ve mineralleri atmış bol bol glukoz almış oluyoruz bu sayede. Tam tahıllı daha doğrusu tam tane ekmeklerde tahıl tanesinin hiçbir kısmı atılmaz bu da lif içeriğinin yüksek olmasına yani kana daha yavaş karışmasına neden olur. Ayrıca beyaz undan 4 kat daha fazla vitamin ve mineral içerir. Diyabet hastaları sık sık acıktıkları için tam tane ekmekler  tokluk süresini de uzatır hele bide yanında protein kaynaklarıyla desteklenirse uzun bir süre acıkmazsınız.

Toparlayacak olursak diyabet hastalarının ekmekten uzak durmasını isteriz ancak türk milleti olarak ekmeksiz hiçbir şey yiyemeyiz. Diyetlerimizden tamamen çıkarmamız pek mümkün değil ama ekmek tipimizi değiştirerek hem sağlık için daha faydalı hem de şeker atakları, ani kan şekeri yükselmelerinin önüne geçmiş oluruz. Beyaz ekmek değil tam tane tahıllı ekmekler tüketiyoruz artık anlaştık mı?