Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
FAİZ LOBİSİ Mİ DEDİNİZ?
FAİZ LOBİSİ Mİ DEDİNİZ?
Tarih: 26.6.2013 10:21:53
NİLAY PARLAR

Gezi parkı eylemleri, orantısız güç kullanımı, yalan yanlış iddialar… Ülkenin hali harap. Uzun zamandır çekildim bir köşeye izliyorum, kim ne yapıyor, gerçekten yapılanlar medyada nasıl yansıtılıyor… Geldiğimiz nokta cidden içler acısı.

Sayın Başbakan, olayların ilk zamanlarında, özgürlük talepleri olan eylemcileri dikkate alıp, bir iki yumuşak söz söylese, bugün bu hale gelmezdik. Ama Sayın Başbakan, tam tersi, “diğer yüzde 50’yi zor tutuyorum” dedi, elinde döner bıçaklı, sopalı kişiler meydanlara indi. “Bunlar çapulcu, ben yüzde 50 oy aldım” dedi, milli iradeye saygı adı altında, orda burada, hep halkı kışkırtıcı cümleler sarf etti, neci olduğu bilinmeyen, “Hüloğğğ” nidaları atan kişiler “her yer Başbakan”, “CHP hükümetini kınıyorum” gibi ilginç sloganlarla televizyonlarda yerini aldı.  “Benim polisim” dedi, orantısız güç uygulanmasına müsaade etti, çok canlar yandı, sadece eylemciler değil, olayların meydana geldiği bölgede oturanlar zarar gördü, ağzı olup dili olmayan, kendini savunamayan hayvanlar telef oldu. “Camide içki içtiler” dedi, hâlbuki caminin müezzini, içki içilmediğini, caminin revir olarak kullanıldığını açıkladı. “Türbanlı kızlarımıza saldırdılar” dedi, oysa eyleme destek verenler arasında türbanlılar da vardı. “Faiz lobisi” dedi, çoğu vatandaş ne olduğunu bilmediği halde, “ooo faiz lobisi çok kötü” vs demeye başladı.

Ekonomi inişe geçerken, faiz lobisi nerdeydi? O zaman Sayın Başbakan krizler teğet geçecek derken, suçlu kimdi? Yine mi faiz lobisi? Vatandaşı faiz lobisinin eline düşüren ne? Devlete ait kurumları tek tek satıp özelleştirdikten sonra, kurumların vatandaşın omzuna yüklediği, o gider, bu gider, o vergi, bu algı ücretlerinin sorumlusu da mı faiz lobisi? 

Yapmayın Allah aşkına, biraz objektif olalım. Bu kadar körü körüne, sorgulamadan, araştırmadan, öğrenmeden her söylenen söze kanmayalım artık.  Bu kadar kör olmayalım. Piyasalarda nakit para dönmediğini hepimiz biliyor olmalıyız. Ekonomik anlamda kısır bir dönemde bulunduğumuzu hissediyor olmalıyız. Kalkıp birinin sözü ile vay ekonomi çok güzel diyen vatandaş, elini cebine at, say bakalım kaç paran, kaç kredi kartın, kullandığın kaç kredin var? Aldığın para ile geçinemedikçe, gidip bankaların eline düştüğün, hiç ödenmeyecekmiş gibi kullandığın kartların ne durumda? Ey çiftçi, yetiştirdiğin ürün, para etmedikçe, tarlalarını, bağını bahçeni bankalara ipotek ettirmek zorunda kaldın, bunun nedeni de faiz lobisi mi?

Artık oyuna gelmeyin. Faiz lobisini besleyen, şimdi kalkmış, faiz lobisine kızıyor. Daha önce aklınız nerdeydi acaba? Kredili teşvikler verilirken faiz lobisi iyiydi de, artık bu durum vatandaşın boğazına bıçak dayadığı için ses yükselince mi kötü oldu?

Eylemler başladığından bu yana onca zaman geçti, hala bakıyorum, 3 ağaç meselesine takılmış kalanlar var. Dış güçleri suçlayanlar var. Oturduğunuz yerden onu bunu suçlamak yerine biraz durup düşünün bakalım. Faiz lobisi olan bankaların, sayısının giderek artmasının, yabancı sermayeli ortak alıyor olabilmesinin, çoğu bankanın TMSF tarafından el konulduktan sonra yabancı ortaklara verilmesinin sorumlusu kim? Dış güçler herhalde (!)

 

Anahtar Kelimeler: FAİZ, LOBİSİ, , DEDİNİZ
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hüsamettin Durmuş
26.6.2013 11:35:12
uluslararası ticari faaliyetlerin iç içe geçtiği ama aynı zamanda orkestrayı istediği gibi idare eden finans merkezleri;doların değer kazanmasını, uluslararası borsaların da değer kaybetmesine dönük işlem yaptılar. tüm dünyada borsalar ve altın, petrol fiyatları gerilerken dolar tırmanışa geçti. biz de bundan nasibimizi aldık.dar alanda kısa paslaşmalara gerek yok.bu durum son 3 aydır devam ediyor. Bizimkiler ekonominin kötüye gittiğini izah edememenin ve de KAYSERİNİN BATISINA İLGİ arttırmak için zorunlu olarak GEZİ PARKI OLAYLARI OLACAKTI. NE YAPSINLAR...MECBURRRR....
BİROL ATAY
26.6.2013 10:57:08
Sizleri biraz geriye götürmek istiyorum.1999 yılı Rahmetli Ecevit azınlık hükümeti kurdu ve çocuk katili apo`nun yakalanması ve ülkede esen tatlı rüzgarrrrrrr.Evet ne olmuştu o dönemde ekonomi süper hale geldi.Kredi faizleri düştü, otomobil, ev alan alana.Her şey çok güzel gidiyordu kiiii.Cumhurbaşkanı başbakana kitap attıııı.O kitap işte her şeydi.Bütün fatura o kitap`a kesildi.Neden cumhurbaşkanı başbakana kitap attı ve ekonomi allak bullak oldu.O dönemin Ekonomi Bakanı Sayın Recep ÖNAL İnegöl`e geldiğinde bir konuşmamızda aynen şunu demişti “Arkadaşlar balon şişti, şişti ve patlaması gerekiyordu bunun için de kitap balon için iğne oldu ve balonu patlattı. “ Evet ben de şimdi o günleri hatırlayarak ekonomide esen o balon bahar havası şişti,şişti ve patlaması gerekiyordu bunun için de gezi parkı hükümet için ilaç oldu. Başbakanda bunu iyi değerlendirdi ve lehine çevirmek için olayları bir başbakana yakışacak( O Türkiye`de yaşayan herkesin başbakanı sadece % 50`nin değil ) şekilde kapatması ve yumuşatması gerekirken olayları daha da gererek ekonomının kötü gidişini sanki tamamen gezi olaylarına bağlamaya çalışması olayları bu noktalara getirdi.Bir de benim anlamadığım bir konu da gezi olayları ile ilgili gerek Başbakan ve gerekse diğer açıklama yapanlar hasarın 200 milyon olduğunu her seferinde defalarca söylemekteler. Doğrudur rakamlar o boyuta ulaşmıştır.Acaba PKK`lı şerefsizler gösteri yaptığında yakıp yıktığında İstanbul`u ve Türkiye`nin diğer yerlerinde yaptıklarının faturasını açıklayan bir başbakan veya ilgililer oldumu ? hiç duyanlar var mı ? Merak ediyorum doğrusu...
Yazarın Diğer Yazıları
YENİDEN MERHABA (14 Temmuz 2016 - Perşembe)
KIZIMA… (14 Ekim 2015 - Çarşamba)
KIYIYA VURAN ACI (03 Eylül 2015 - Perşembe)
TERÖRÜ BİTİRECEKLERMİŞ! (04 Ağustos 2015 - Salı)
İŞİMİZ ŞANSA KALMIŞ (14 Temmuz 2015 - Salı)
DÜŞÜNÜYORUM, ÖYLEYSE VARIM (08 Temmuz 2015 - Çarşamba)
SİZİN CANINIZ YANMIYOR MU? (30 Haziran 2015 - Salı)
HAK ETMİŞTİR ELBET (14 Mayıs 2015 - Perşembe)
TRAFODAKİ KEDİ (15 Nisan 2015 - Çarşamba)
GÖZLERİME İNANAMIYORUM ANNE (03 Nisan 2015 - Cuma)
SESSİZ KULLAR (26 Mart 2015 - Perşembe)
ÇİVİSİ ÇIKTI BU DÜNYA`NIN (23 Şubat 2015 - Pazartesi)
BİR MELEK DAHA GÖKYÜZÜNE UÇTU (17 Şubat 2015 - Salı)
NEREYE GİDİYORUZ? (13 Haziran 2014 - Cuma)
SÖYLESEM TESİRİ YOK (21 Mart 2014 - Cuma)
SEÇİM HEYECANI (26 Şubat 2014 - Çarşamba)
KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TOKİ CAN YAKIYOR (12 Şubat 2014 - Çarşamba)
KİMİ SEÇMELİ (04 Şubat 2014 - Salı)
2013 BİTERKEN… (31 Aralık 2013 - Salı)
BANA DOKUNMAYAN YILAN (21 Aralık 2013 - Cumartesi)
ÖLÜM ALLAH’IN EMRİ, AYRILIK OLMASAYDI (07 Aralık 2013 - Cumartesi)
BİZ BİLİRİZ, İYİ BİLİRİZ (12 Kasım 2013 - Salı)
CIVIL CIVIL (17 Eylül 2013 - Salı)
KENTSEL DÖNÜŞELİM Mİ? (23 Ağustos 2013 - Cuma)
NEDEN KORKUYORSUNUZ? (06 Ağustos 2013 - Salı)
EĞİTİM ŞART AMA NASIL? (02 Temmuz 2013 - Salı)
UYANIŞ-2 (11 Haziran 2013 - Salı)
UYANIŞ (04 Haziran 2013 - Salı)
Sayfa: