#inegöl

SADULLAH ORGAN


GALİBİYETLE BAŞLAMAK İYİ OLDU


2018-2019 sezonunun ilk yarısında yaşanan önemli puan kayıplarının ardından beklentilerin uzağında guruptaki sıralamada kendine yer bulan İnegölspor, İkinci yarıda alacağı sonuçlar ve sergilenecek futbol, gelecek yılın planlamasının yapılabilmesi için önemli rol oynayacağını söylemek istiyorum.

İlk yarıya göre farklı bir görüntü çizmeye çalışacak olan İnegöl spor´un özellikle iç sahada bugüne kadar yapamadığını ikinci yarıda yapılması azalmakta olan ilginin devamını sağlaması açısından son derece önemli buluyorum.  Bu nedenle bu yarının ilk maçında kazanılan Niğde Anadolu FK karşısındaki maç çok değerli olduğunu söylemek istiyorum.

Teknik direktör Fatih Akyel,  4. hafta göreve gelmesinin ardından takımın başında çıktığı 14 maçlık periyotta,  deplasmanda idare eden görüntüsünün iç sahada tekrarlanmamış olması, hatta iç iç saha maçı kazanmamış bir teknik adam olarak görülmesi, bizi olduğu kadar kendisini de memnun etmediği kesin. Koskoca ilk yarıdaki 17 maçta toplanmış olan 20 puan zaten her şeyi ortaya koyduğunu düşünüyorum. Teknik direktör Fatih Akyel´i belki de şurada haklı görebiliriz, o da takımı kendisinin kurmadığını ve sezon öncesi kampı kendisinin yaptırmadığıdır. O zaman bizimde söyleyeceğimiz söz şu olacaktır, İkinci yarıda yollar ayrılan oyuncuların yerine kadroya yeni katılan oyuncular ile birlikte ortaya çıkan kadro yapısıyla ikinci yarıda farkını göstermesini bekliyoruz.

Burada değinmem gerekenin, içersinde yönetimin gitmesi konusunda karar verdiği isimlerin değerine ve geçmişte bu takıma uzun yıllar verdikleri hizmetleri göz önünde tutarak hareket etmesi gerekirdi. Kemal Hastürk, Bilal Özdemir, Raif Demir bu takımda futbolları ile kişilikleri ile unutulmayacak oyuncular arasına girerek, iz bırakmış oyunculardır. Zamansız yaşanan bu ayrılık çok daha güzel bir gönül birliği içersinde helâlaşarak gerçekleşebilirdi. Böylelikle önemli bir taraftar kesiminin çok sevdiği 3 isim ile ilgili verilen kararı daha olgun bir şekilde karşılayabilirlerdi, Özetle iyi idare edilemeyen bir ayrılık oldu demek en doğrusu.

Antalya´da gerçekleşen devre arası  kampı ardından çıkılan  Niğde Anadolu FK maçı öncesinde  gurupta birbirlerine yakın iki takımın mücadelesinde nasıl bir skor ortaya çıkacağı idi. Futbol´da alt yapıda yetiştirdiği  gençlerle adeta devrim yapmış olan Altınordu kulübünün tamamen alt yapısını oluşturan oyuncuların yer  aldığı kadrosu ile mücadele veren Niğde Anadolu FK ?nün devre arasında tamamen yenilenmiş bir şekilde geldiği İnegöl´de yaş olarak genç birbirine yakın isimlerden oluşan kadrosu karşısında İnegöl spor´un  daha tecrübeli isimlerin yer aldığı kadrosu iç saha avantajı ile birlikte daha farklı bir görüntü sergilemesi bizim için çok daha önemli idi. Ara transfer döneminde  kadroya dahil edilen Bandırma spor´dan  Fatih Üge  ilk 11 ?de takımdaki yerini alırken, uzun yıllar sonra yetiştiği kulübe dönen Bora Yelken ise  yedek kadrosunda  yer almaları dışında, hazırlık döneminde öne çıkan isimler tercin edilip sahaya sürülen 11 ilk maçın vermiş olduğu heyecan,ve sahada iyi işler yapma isteği ön plana çıkınca  genç rakip karşısında daha iyi işler yapmaya çalışan bir İnegöl spor görünce maçın kazanılacağının umudunu arttırmış oldu.

Maçın 90 dakikalık bölümde İnegöl spor Niğde Anadolu FK karşısında daha çok rakip alanda görünen taraf olmasının getirdiği futbol görüntüsünde, beklenen golün gelmesi için bence ikinci yarı beklenmemesi gerekiyordu. İnegöl spor ilk yarıda Yaşar, Fatih, Cengiz ile bulduğu pozisyonlarda gol bulunabilseydi, rakip çok daha erken çözülecek maçın skoru da daha erken ortaya çıkacaktı. Bu yarıda gol gelmese de iyi işler yapılmış olması, tempo olarak oyunun yüksek tutulması keyif verici görüntülerdi.

Hem goller olarak hem de sonuç olarak çok daha heyecanlı geçen bir ikinci yarı  izlemiş olduk.Ligin ikinci yarınsa iyi bir başlangıç yapılabilmesi için mutlaka  İnegöl spor´un kazanması gereken maçta  savunma anlayışından vaz geçmeyen Niğde Anadolu FK ?un bu düşüncesini değiştiren 59 dakikadaki  pozisyonda  Osman´ın soldan ortasında kale dibinde topa dokunan yeni transfer Fatih Üge ilk maçında  golle tanışırken, İnegöl spor´un beklediği üstünlük sayısını sağlayan golü atmış oldu.Bu gol tabiî ki hem bizleri hem de sahadaki oyuncuları mutlu etmiş oldu.Olumlu  hava  çok geçmeden 2 golü getirdi.67 dakikada Cengiz´in pasında ,Emirhan´ın akıl dolu topunu  Yaşar ilk gölün bir benzerini daha atarak durumun 2-0 olması ile coşku tavan yapmış oldu.74 dakikada İnegöl spor´un kalesinde gördüğü gol kalan dakikaların sitresli geçmesine neden olmasına rağmen,maçın İnegöl spor´un  lehine 2-1 bitmesi  ile kazanılan 3 puanın getirdiği sevinç doyasıya yaşanmış oldu.

Niğde Anadolu FK  karşısında alınan galibiyet, İnegölspor´u guruptaki sıralamada yerini değiştirmese de üst sıralara çıkabilme umutlarını arttırmıştır. Bu yolculuk İnegölspor´u nereye götürür bilemem, ama rahat bir sezon geçirilmesi için fırsat yarattığını söyleyebilirim. Maçın öne çıkanların içersinde Osman, Fatih, Emirhan, Gökhan, Yasin ve Yaşar´ı söyleyebilirim. Diğer oyuncularında görevlerini yapabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyebilirim. İnegölspor sadece bir maç kazandı. Önemli olan iyi takım görüntüsünü sergileyerek, keyif veren bir İnegölspor´u sahada görmek istiyoruz. Niğde Anadolu FK karışında alınan galibiyette emekleri olan futbolcular ve teknik kadroyu kutluyorum. Taraftarlarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

SAYGILARIMLA