#inegöl

EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL


GENÇLİK İÇİN YENİ TEHDİT: DEİZM


Ülkemizin gündelik siyasi tartışmaları tüm hızıyla devam ederken, geleceğimizi yönlendirecek devletin yükseliş ve sürekliliğini sağlayacak refah düzeyi yüksek yaşanabilir bir ülke hazırlayacak olan genç nüfusumuzun eğitim ile ilgili verilerini geçen haftaki yazımda paylaştım.

            Eğitim, bir toplumun gelişmesinde ekonomik ve askeri olarak Dünya´da lider olabilmesinde en önemli faktörlerin başında geliyor. Dünya´nın ekonomi olarak gidişatına bakıldığında önümüzde ki 50 yıl boyunca Asya kıtası Avrupa kıtasından ekonomik olarak daha gelişmiş olacağı gibi önemli ticari kazanımlar da Asya´ ya kayacak. Bu gelişim günümüzde başlamış olup gün geçtikçe daha da hız kazanacak. Örnek mi?

            Singapur. Peki, sizce Singapur´un bu gelişiminin altında yatan sır nedir?

            Singapur, 1965 yılında bağımsızlığın kazanmış ve bu kadar kısa sürede 65 adacıktan oluşmasının dezavantajına rağmen, Dünya´nın en büyük 37. Ekonomisi olmayı başarmış durumda.

            Singapur´u kısa sürede bu kadar başarılı yapan şey ise hepinizin tahmin edeceği gibi eğitim. Her alanda, her konuda ve her yaşta eğitimin ülkenin gelişmesi ve kalkınması için en temel faktör olduğu bir kez daha kanıtlanmış oluyor.

            Ülkeler birinci önceliğini eğitime vermişken biz ise bu konuda günden güne kan kaybediyoruz. Başarıları ile ünlü Liseler yerini İmam Hatiplere bırakırken, İmam Hatipler ise güzel binası fakat eğitim kalitesi düşük okullar olarak yaşantılarına devam ediyor. Kısacası her şey sıradanlaştırılıp basitleştiriliyor.

            Üniversiteler eş, dost ve akrabaların öğretim görevlisi olduğu bilimin değil, dedikodu ve maliyetin merkezleri oldular. Dünya´da ilk 500´ e giren üniversitemiz kalmadı. Binalar güzel ama içeridekilerin hiçbir şey üretmediği adam kayırma ve torpilin almış başını gitmiş olduğu sözde akademisyenlerin sabah 8, akşam 18 gelip zaman doldurdukları yer haline gelmişken, bilim üretmek isteyenler ise Tübitak´ın yaptığı sınavlarda ?Helal Hoşaf´a´ mağlup oluyorlar.

            Üniversiteler o kadar katma değersiz ve günümüz gerekliliklerinden uzak ki mevcut durumda her 1 saatte 17 üniversite mezunu işsiz kalıyor.

            Eğitim, Dış Politika, Savunma vs. gibi konularda yatırımlar ve planlar günlük değil uzun vadeli yapılırken, politikalar hükümetlere göre değil devlet politikası olarak tüm yurttaşlar tarafından benimsenmelidir. Özellikle eğitim konusunda maalesef bir politika oluşturulmamış Devletin el çektiği alanlara önceleri fetö sızmış şimdi ise tamamıyla ticari kurum olan sözde eğitim kurumları ile çeşitli cemaat ve tarikatlar girmiş durumda. Bu kurumlar Devlet´in en temel hak olarak sunması gereken eğitim hakkını bizlere seneliği fahiş fiyatlara sunmaya talip olurlarken maalesef Bakanlık bu konuyu izlemek ile yetiniyor.

            Eğitimin özelleştiği ortamda geleneklerimiz, göreneklerimiz ve inançlarımız bu ticarethanelerde çocuklara nasıl aktarılıyor olabilir. Şu ya da bu cemaatin okuluna gittiği için çocuğunuzun gerçekten ahlaklı ve dini bütün olarak mı yetişeceğini düşünüyorsunuz?

            Lütfen paylaştığım verileri değerlendirdikten sonra kendinizi bir daha sorgulayın ve çocuğunuzun için mevcut durumun en iyisi olup olmadığını tekrardan gözden geçirin.

            Araştırma ve anket şirketi Konda´nın son 10 yıllık toplumsal değişim raporu Türkiye´de atesitlerin sayısında ciddi artışlar yaşandığını, dindarların sayısında ise azalma olduğunu ortaya koydu. Türban takan ve oruç tutan kişi sayısında da azalma olduğunu belirtti.

            Kendini ´dindar´ olarak tanımlayanların oranı da yüzde 55´ten yüzde 51´e, ´sofu´ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 13´ten yüzde 10´a geriledi. Türban oranı yüzde 13´ten yüzde 9´a düştü. Oruç tutanların oranı da yüzde 77´den yüzde 65´e geriledi.

            Yüzde 98´i Müslüman olan bir ülke için ne kadar acı veriler değil mi?

            Gençlerimizin geleceklerini ahlaki çöküntü ve inançsızlık kadar sömüren bir diğer konu ise madde bağımlılığı. Madde bağımlılığında da veriler son derece iç karartıcı:

Ülkemizde gençler arasında yapılan çalışmalara göre;

  • Yarısından fazlasının sigara deneyiminin olduğu,
  • Yaşam boyu en az bir kez tütün kullanımı %16,
  • Yaşam boyu en az bir kez alkol kullanımı %35-45
  • Esrar kullanımı %4,
  • Uçucu madde kullanımı %4,
  • Ekstazi kullanımı %%2-2,5 oranları elde edilmiştir.

            Son 17 yılda muhafazakâr bir parti iktidarında yönetilen Türkiye´de inançsızlık ve bağımlılık almış başını gitmiş, bunların yanına kadına şiddet, cinayet, hırsızlık, tecavüz ve pedofiliyi eklediğinizde durumun vahameti çok net ortaya çıkıyor.

            İslam´ı kendi çıkarları için kullanan, Kuvayı Milliyeci değil, Kuvayı Maliyeci olan, sözde tarikatlarını holding olarak yöneten, çocuklara el uzatan, kadını hiçe sayan bu sapık ve sapkın zihniyet sahibi sözüm ona cemaat ve tarikatlar gençleri özünden, dininden uzaklaştırıp bağımlılığın ve inançsızlığın kucağına atıyor. Yanmaz kefen ile ahirette ali cengiz oyunu yapacaklarını iddia edenler, şeyhinin ipine sarılıp Sır´ at köprüsünden geçeceğine inanan cahil sayılabilmesi için bile bir kütüphane kitap okuması gereken güruh gençliği her türlü bağdan koparıyorlar.

            Ülkemizin geleceğinde en büyük güç olacak olan genç nüfus, bu şekilde bir bilinmezliğe sürükleniyor yolun sonunda ki ışıkta günden güne azalıyor.

            Çok geç olmadan büyük bir eğitim seferberliğine başlanıp dindar nesil yetiştirirken kindar nesil yetiştirmeyen, tek paydası vatanseverlik olan, vatan sevgisini söz ile değil görevini en iyi şekilde yaparak gösteren, kökenlerine ve tarihine bağlı bir nesli yetiştirmek baştanbaşa hepimizin boynunun borcu.

            Hafta başında Kuzey Irak şehit düşen iki askerimize Allah´tan rahmet vatanımıza başsağlığı diliyorum.

            Son olarak verdiği yaşam mücadelesi ile birçok kişiye umut olan Neslican Tay´ a Allah´tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

SAYGI ve SEVGİ İLE.