#inegöl

SADULLAH ORGAN


Hem gerildik, hem de yenildik


Ligin son haftalarına gelinirken işin tadı tamamen kaçmış durumda. İkici  yarıda almış olduğu sonuçlarla  ilk yarıyı telafi edip,düşme gibi korkuyu üzerinden atan İnegölspor´un formalite maçları gerçektende can sıkmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta arasında Sakarya spor ile oynanan ve 3-1 yenilgi ile biten maçın ardından sahasında ağırladığı Amed Sportif Faaliyetler takımı karşısında 2-1 yenilgi ile ayrılan İnegölspor ?un bu maçta çizdiği görüntü, her şeyi ile çok yazık dedirtirdi. Her haliyle Diyarbakır temsilcisi Amed takımı ile oynanacak maçın gergin bir ortamda geçmesini beklemekte idik. Maç böyle bir ortamda başladı ve böyle bir ortamda gerginlik içersinde bitti. Buradaki gergin havayı değiştirecek tek şey, sahada mücadele eden oyuncuların iyi oynamaları ve maçın kazanılması idi. İnegölspor gibi hiçbir iddiası bulunmayan Amedspor´un adeta ekmeğine yağ süren futbolcuların, futbol olarak hiçbir varlık gösterememeleri, hiç aklımıza gelmeyen bir sonucu yaşamımıza neden oldu.

Ligin ilk yarısında Diyarbakır´da oynanan maçta aslanlar gibi mücadele ederek hem rakibi, hem de taraftarlarını yenme başarısı gösteren  İnegöl spor´un kendi saha ve seyircisi karşısında tam tersini ortaya koyan kötü oyununun sonunda yaşanan hüsrana söylenecek tek şey yazıklar olsun.Futbolcuların yapması gereken tek şey futbol olarak sahada yapılması gerekenleri uygulamaktı.İnegöl spor´lu futbolcular ne yaptılar  rakibin baskı altında kalması gerekirken,bizim futbolcular baskı altında oynamanın kötü oyunları  her şeyi berbat etmiş oldu.

Maçın ilk yarısında  oyunu kontrol altına alıp, rakibin yaratacağı boş alanları değerlendirerek sonuca gitme düşüncesi bulunan birkaç pozisyonda becerikli olunamadı.21 dakikada Ahmet Hakan´ın pozisyon sırasında sakatlanıp çıkması ile zorunlu olarak yaşanan oyuncu değişimine birde 29. dakikada rakip oyuncu Hasan Küçük´e gereksiz bir şekilde sert girerek Taner Yalçın´ın direk kırmızı kartla oyun dışında kalması ile 10 kişi kalmak, maçın tamamına tesir ettiğini söylemek istiyorum. Bulunabilecek bir gol her şeyi değiştirmeye yetecek olmasına rağmen, bu işi yapamıyorsan işlerinde çok farklı bir şekilde değişmesi kaçınılmaz olur. Nitekim 31. dakikada  Cengiz Ötkün daha önceki maçlarda ortaya koyduğu becerileri ve attığı goller ile sonuca etki eden oyuncu olurken, bu kez bu maçta 31 dakikada bomboş kaldığı pozisyonda topu kale yerine auta atmasıyla maçın kaderi bence bu dakikadan sonra değişmiş oldu.Bu pozisyonun 10 dakika sonrasında sakatlanıp oyundan çıkması ile ilk 45 dakikada sakatlık ve 1 kırmızı kart ikinci yarıda yaşanacak olan kötü sonucun bir anlamda habercisi oldu diyebilirim.

İkinci 45 dakikada  İnegölspor  ilk yarıya göre biraz  canlı  başlayan taraf olmasına rağmen, rakip takım Amedspor ender geliştirdiği pozisyonlardan biri olan 51. dakikadaki yaşanan karambol de günün oyuncusu olan Muhammed Burak ?ın kolay bir şekilde attığı golle  öne geçen taraf olması kadar, gergin olan türbinlere gelerek  golün sevincini  arttırması kalan dakikaların çok daha farklı bir ortamda oynanmasına neden oldu. İnegölspor Yaşar ve Fatih ile iki önemli pozisyondan sonuç alamazken, 61 dakikada durumun konuk ekibin 2-0´lık üstünlüğe ulaşan golü aynı oyuncu ile bulması beklenmeyen bir skor ortaya çıkmış oldu. İşin tamamen zıvanadan çıktığı maçta 76. dakikada Enes Bayır sinirlerine hakim olamayıp, kendini attırmasına neden olan kırmızı kart sonrasında kalan dakikalara 9 kişi devam etmek rakibin maçı kazanmasına kolaylık sağlanmış oldu. 82 dakikada Erdi Can ile gelen gol hiçbir şeye yaramadı. Maçta Amed takımının 2-1´lik üstünlüğü ile sona ermesine neden olurken, yaşanan gerginliğin İnegölspor´a pahalıya patlayacağı kesin. Yani kısacası hem yenildik,hem de ceza ile karşı karşıya kaldık.

Asıl belirtmem gereken şey, Bu takımın tamamın futbol olarak kötü olan görüntüsüdür. Yaşar, Cengiz, Emirhan, Serhat, Taner ve Fatih´in kötü görüntüleri, takımın oyunsal anlamda etkileri sonuca da bire bir yansıdığıdır. İnanın artık lig bitsinde bu eziyetten kurtulalım denilen bir durumdayız.

Fatih Akyel içinde bir şeyler söylemek gerekiyor. Geldiği günden beri bu takımın teknik direktörü olamayan Fatih Akyel ile İnegölspor´daki  dönemin bitmesine çok az kaldı. Bir daha yolların İnegölspor çatısı altında kesişmeyeceğine inanıyorum. Eşref Güç başkanlığındaki yönetimin gelecek için karar verme zamanın  geldiğini düşürüyorum.1 milyon borçla aldıkları kulübün şu anda  3,5 milyonu bulan borç  durumu, ister devam edilsin, ister kongreye gidilsin mutlaka nasıl çözümleneceği açıklanması gerekiyor. Sanki her şey hal olmuş gibi, çok erken olmasına rağmen, eski teknik direktör İsmail Güldüren´in takımın başına  getirileceği söylentilerin şimdiden dillendirilmesini zaman açısından doğru bulmuyorum. Zaman ola hayrola demek en iyisi kalın sağlıcakla

SAYGILARIMLA