#inegöl

SADULLAH ORGAN


İNEGÖLSPOR´U DEPLASMAN PUANLARI AYAKTA TUTTU


İlk yarının son hafta maçında deplasmanda gurupta düşme hattında bulunan Ankara Demirspor´un konuğu olan İnegölspor, 5. dakikada eski oyuncumuz Alican tez´in attığı golle 1-0 yenik duruma düşmesine rağmen, oyundaki üstünlüğünü kısa sürede rakibine kabul ettiren bir oyun ortaya konulması ile 27. dakikada penaltıdan Taner Yalçın´ın attığı golle beraberlik sayısına ulaştı. Ardından 43. dakikada oyuna giren suskun golcü Ahmet Hakan 75. ve 84. dakikalar attığı iki golle maçın skorunun 3-1´e taşıdı. İnegölspor 17 maç sonunda toplanan 20 puanla devre arasına alt sıralardan büyük ölçüde kopmuş olmanın getirdiği avantajı ile girilmiş oldu.

Ardı ardına deplasman maçlarında Manisa spor, Diyarbakır Amed spor, Sancaktepe Belediyespor ve son olarak Ankara Demirspor´u yenme başarısı gösteren İnegölspor´un, bu başarısını kendi sahasında tekrarlayamaması, bozulan hesapların nedenini net bir şekilde gösteriyor Her takım için iç saha maçları her yönden avantaj sağlamasına rağmen, İnegölspor´un 8 maçlık iç saha performansının sadece 1 galibiyetle sınırlı kalması, gruptaki sıralamada daha iyi yerlerde olmamızın önüne geçtiği kesin. Hadi Sakaryaspor, Samsunspor, Sarıyer, Kastamonuspor yenilgileri yaşanan kötü oyun ve talihsizliklere bağlayalım. Gerçi öyle değil ama, yinede biz böyle oldu diyelim. Ya kardeşim bir hafta önce bizim altımızda olan Eyüpspor yenilgisine ne demeli. Rakibin durumunu, zaten sıralamadaki yeri göstermekte idi. İnegölspor´un bu maçı kazanmaması için hiçbir neden yokken, rakibe verilen iyi oynama şansı ve yenilen kolay golün karşılığını veremeyen bir oyunun ardından kaybedilen avantajla puansız sahadan ayrılmanın ne kadar pahalıya patladığını hep birlikte yaşamış olduk.

Karışık duyguların yaşandığı hafta arasının ardından gidilen Ankara deplasmanı her zamankinden çok daha önemli hale gelmiş oldu. Grupta düşmeye yakın bir pozisyonda olan Ankara Demirspor bugüne kadar 7 puan toplamış, zor günler yaşayan bir takım. İnegölspor´un sürpriz yaşama gibi bir lükse sahip olmaması nedeniyle devrenin son maçını kazanması gerektiği beklentisi içersinde idik. Maçın daha 5. dakikasında yenilen golle, İnegölspor´un yenik duruma düşmesi,  futbolun içersinde olan bir şey olarak görmek gerekir. Maçın 90 dakika olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, rakipten daha iyi bir kadroya sahip olan İnegölspor´un bu işin altından kalkabileceği düşüncesi taşımakta idik: Nitekim ilk yarının 24. dakikasında Taner ile penaltıdan gelen beraberlik golü ile dengelenen skor sonrasında, ikinci yarının son 15 dakikasında sahneye çıkan genç golcü Ahmet Hakan, 75. ve 85. dakikalarda Ankara Demirspor ağlarına gönderdiği 2 golle, maçın 3-1 gibi güzel skorla bitmesine ve yeni bir deplasman zaferi ile dönülmesine vesile oldu. Bu karşılaşmada attığı 2 golle  kendine olan öz güvenini arttırmasını beklediğimiz Ahmet Hakan  Şahin için  umarım bu bir başlangıç olur. Teknik direktör Fatih Akyel´in adeta değişmez oyuncusu haline gelmiş olan Ahmet Hakan´dan bu güveni,  daha da yukarıya taşıyacak bir başarıyı beklediğimi ifade etmek istiyorum. Son haftalarda 18 kişilik kadroda yer almaya başlayan Ömer Faruk Çalışkan´a oynama şansının verilme zamanının geldiğini söylemek istiyorum. Alt yapıda çıkardığı başarılı maçlar sonrasında  A kadroya yükselen  genç yeteneğimiz  Ömer Faruk,  İnegöl´ün Messi´si olarak adlandırılıyor. Ahmet Hakan ile birlikte Ömer Faruk´un aynı 11´de oynamaları hem İnegölspor, hem de Türk futbolu için önemli bir kazanım olacağını şimdiden hatırlatmak istedim.

Ardı ardına oynanan 4 deplasman maçından 12 puan toplamayı başaran İnegöl spor´un, kötü geçen iç saha karnesini azda olsa dengelemiş oldu. Ankara Demir spor galibiyeti ile 20 puana ulaşan İnegölspor´un gurupta orta sıralarda yer alabilme ortamı doğmuş oldu.Çok değil, İnegölspor kendi sahasında  2 veya 3  maçını kazanmış olsaydı, bugün farklı  hedef konusunda konuşabilirdik. Deplasmanda  4 maç kazanıp,2 maçını kaybedip,3 beraberlik alan  İnegöl spor´un kendi sahasında ise sadece 1 maçını kazanıp,5 yenilgi ve 2 beraberlik almış olması, önemli kayıpların yaşandığını  gösteren rakamlar her şeyi ortaya koymakta. Deplasmanda topladığımız 15 puanın şuan ne kadar değerli olduğunu ortaya çıkmakta. Umarım ikinci yarı, ilk yarıya göre daha iyi sonuçların alındığı bir ortamda geçer. Ankara Demirspor galibiyetine  katkı koyan futbolcu ve teknik kadroyu kutluyorum.

SAYGILARIMLA