#inegöl

EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL


KADIN´A VAHŞET


Öncelikle yazılarımın yayınlanacağı Haber Yorum ailesine teşekkür ederim,

6 gün önce tüm yurdu sarsan kadın cinayeti ile karşılaştık. 10 yaşındaki bir kız çocuğunu gözleri önünde babası olacak cani tarafından annesi katlediliyor, her yer kan içerisinde ve ? Ne olur ölme anne´ diyen bir çocuk. Ne büyük bir travma.

Sözde baba olacak bu adam elini kolunu sallayarak herkesin ortasında en acısı da kızının gözleri önün de bir kadını vahşice öldürüyor, sonra taksiye binip uzaklaşırken de, üzerinde ki kanları hayvan kanına benzetiyor.

Bunlar en nihayetinde acı gerçekler olarak yüzümüze çarpılıyor, bizleri insanlığımızdan utandırıyor.

Peki, buraya nasıl gelindi bunu hiç sorguluyor muyuz?

Belki de kadına en çok değer veren din olan ve onun peygamberinin kadına bakış açısı ne idi hiç akla getiriliyor mu? İşte peygamberimizin kadınlar hakkındaki hadislerinden birkaçı:

 • Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.(Müslim, Birr 149)
 • Kadınlara ancak kerîm olanlar ikrâm ederler (değerli olanlar değer verirler); onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir." (İbn Mâce, Edeb 3; EbûDâvud, Edeb 6, Rikak 22, İ´tisâm 3; Müslim, Akdiye 11)
 • Kadınların haklarını yerine getirme husûsundaAllâh´tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh´ın bir emâneti olarak aldınız. (Salih-iMüslim)
 • Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin ve onları incitecek çirkin sözler söylemeyin.(EbuDavud, Nikak, 40-41)

Hadisleri çoğaltmak mümkün böyle bir dine ve peygambere sahip olan toplumda halen daha Kadın´a Şiddeti konuşuyor olmak sizce de çok acı değil mi?

Dinin emirleri ve hadisler böyle iken kendini Müslüman olarak lanse eden ve iktidar sahiplerinin kadınlar üzerine sözlerine göz atalım:

 • Erdoğan Başbakanlık döneminde Konya mitinginde, Hopa´daki olayları protesto etmek için tank üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Dilşat Aktaş için "O kadın, kız mıdır kadın mıdır?" ifadelerini kullandı.
 •  
 • Melih Gökçek Samanyolu Haber´de katıldığı bir programda "Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? Anası ölsün öyleyse ?ifadelerini kullanarak kadınlara olan bakış açısını bir kez daha dile getirdi.
 • Sosyal Doku Vakfı kurucusu ve başkanı Nureddin Yıldız, çalışan kadınları hedef alarak "Her çalışan kadın, gözü doymamış erkek demektir. Bir kadın çalışmayı tercih ederek fuhuşa hazırlık yapmış olur" ifadelerini kullandı.
 • Dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak" ifadelerini kullandı.
 • AKP Milletvekili Sefer Üstün, "Tecavüzcü kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur" ifadelerini kullandı.

 

Devlet makamının Kadın´a bakış açısı böyle iken sonuçların böyle olması çokta şaşırtıcı olmamalı.

Veriler ve vahşet ortada iken bundan sonra ki süreçte toplumsal mutabakata varılıp Kadın´ı kanun ve toplum önünde koruyacak pozitif ayrımcılığa ihtiyaç vardır.

Siyasetin kadın erkek demeden tek ses olarak en ufak bir taciz ya da şiddetin üzerine kararlılık ile gitmeli.

Özellikle boşanmış kadınlara Devlet koruma, iş ve barınma konusunda daha fazla destek vermelidir.

Yasalar caydırıcı olmalıdır.

Bunlar bir an önce hayata sokulması ve uygulanmaya başlanması gerekmektedir.

Bu yaşanan vahşet ile ilgili son olarak eklemek istediğim bir şey var:

Videoyu çeken şahsın konumu ile ilgili toplumun ikiye bölünmesi:

 • Birinci görüş neden müdahale etmediği ile ilgili
 • İkinci görüş eğer video olmasaydı bu kadar gündem olmazdı.

Eğer böyle bir vahşet gündem olmayacak ise gerçekten kanımız kurusun eğer video çekecek kadar erkeksen izlemek yerine müdahale edeceksin aksini düşünemiyorum bile.

SAYGI ve SEVGİ İLERemzi baykan
4.09.2019 12:16:13
emir bey haber yorum´a hoş geldiniz. zannedersem ilk yazınız. emeğinize sağlık. keşke ilk giriş kısmına kendi kısa öz geçmişiniz ve tanıtımızı yapsaydınız.. yine hoş geldiniz.... yazılarınızı beğeni ile okuyacağımıza eminim... eleştirel yönünüzü burada da görmek istiyoruz. özellikle inegöl ve bursa konusunda. iyi günler diliyorum.

Emir Ayberk
22.09.2019 22:54:24
Remzi Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ederim