Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
KARDEŞ KISKANÇLIĞI
Tarih: 27.9.2018 09:59:11
ELİF MACİT

Bir gün eşiniz eve geldiğinde yanında bir misafirle geliyor ve bu misafirin yeni eşi olduğunu, artık aynı evde yaşamanız gerektiğini söylüyor. Sizi eskisi kadar sevmeye devam edeceğini ama eve gelen misafirin bakıma ve ilgiye ihtiyacı olduğu için sizinle eskisi gibi ilgilenemeyeceğini ekliyor ve sizden anlayış bekliyor. En sevdiğiniz eşyalarınızı paylaşmak zorunda kalıyorsunuz, eşiniz eskisi gibi sizinle ilgilenmiyor ve üstüne bir de tüm sevdiğiniz dostlarınız ve komşularınız eve gelen yeni eşi ziyarete geliyor. Gelirken ona hediyeler getiriyorlar ve tabiri yerindeyse sizin yüzünüze bile bakmıyorlar.

Ne hissederdiniz? Duygunuz ne olurdu?

Şimdi hikayeyi biraz değiştirelim. Anne-babanız bir gün eve bir misafirle geliyor ve gelen misafirin yeni doğan kardeşiniz olduğunu söylüyorlar. Sizi eskisi gibi sevmeye devam edeceklerini ama kardeşinizin bakıma ihtiyacı olduğu için onunla daha fazla vakit geçirmeleri gerektiğini ekliyorlar ve sizden anlayış bekliyorlar. Eve gelen komşular ve akrabalar yeni doğan kardeşinize hediyeler getiriyorlar ama size hediye getirmedikleri gibi sizinle ilgilenmiyorlar da..

Şimdi ki duygunuz nasıl? Olaylardaki duyguların tonu farklı olsa da renklerinin aynı olduğunu fark ettiniz mi?

Kıskançlık… Sevdiğimiz insanların gözlerindeki statülerimizi kaybetme korkusu ya da sahip olunan ilişkileri ve ya  nesneleri bir başkasıyla paylaşmama isteği.

Eve yeni bir kardeş geleceği zaman ebeveynlerde oluşan çocuğum ya yeni kardeşini kıskanırsa korkusu aslında yersiz. Kıskançlık duygusu ister istemez oluşacak. Çünkü kıskançlık insanlık tarihi kadar eski ve insan olmak kadar normal bir deneyim.

Yetişkinler olarak bizler bile günlük hayatta bu duyguyu sürekli deneyimliyorken çocukların yaşamasını büyütmemek gerekli. Zaten önemli olan çocuğunuzun bu kıskançlık duygusunu yaşamaması değil de bu duyguyu yaşadığında kendini yatıştırmayı öğrenmesidir.

Çocuğunuz kardeşini kıskanıyorsa ve kendini yatıştırmayı da sağlayamıyorsa şu davranışlar görülebilir:

Çocuğunuz içine kapanıp sessizleşebilir ya da hırçınlaşıp; saldırgan davranışlar gösterebilir.

Uykusunda problemler çıkmaya başlayabilir. Yalnız kalmak istemeyip, anne ve babayla uyumak isteyebilir.

İnsanların yanında bebeği sevip kimse yokken zarar verici davranışlar gösterebilir bebeğe karşı ya da insanlar varken de saldırgan davranışlarda bulunuyor olabilir.

Regrese dediğimiz geriye dönüş davranışları gözlemlenebilir. Tuvalet alışkanlığı kazanmışken tekrar çişini ya da kakasını altına yapmaya başlayabilir, emziği bırakmışken tekrar emzik kullanmak isteyebilir, tek başına yemek yemeyi reddedip annesinin kendisine yedirmesini isteyebilir.

İnsanlar bebeği sevdiğinde yaramazlık yapıp dikkati üzerine çekmeye çalışabilir ya da insanların bebeği sevmesine engel olmaya çalışabilir.

Bebeğin bir an önce geldiği yere geri dönmesini istediğini dile getirebilir.

Peki anne baba olarak bebek doğmadan önce ve doğduktan sonra neler yapmalıyız diye sorarsanız buyrun birlikte devam edelim.

Hamilelik döneminden itibaren hatta mümkünse gebeliğin planlanma aşamasından itibaren çocuğunuzu hazırlayın.

Evdeki değişiklikleri çocuğunuzla birlikte planlayıp yapın.

Doğacak bebek için alışveriş yapılırken, çocuğunuzla birlikte çıkın alışverişe ve ona da hediyeler alın. Çocuğunuzun yaşına uygun olarak bebeğin nasıl oluştuğu hakkında bilgi verin. Kendisine hamileyken neler hissettiğinizi yine yaşına uygun olarak kendisinin nasıl dünyaya geldiğini,yeni doğduğunda  nasıl bir bebek olduğunu ona anlatın.

Anne ve baba olarak aranızda iş bölümü yapın ve çocukların ihtiyaçlarını dönüşümlü olarak karşılayın.

Eve ziyarete gelen misafirlerden büyük çocuklarla da ilgilenmelerini rica edin.

Çocuğunuzu bebeğin sorumluluklarına ortak etmeye çalışın.

Çocuğunuzun kıskançlık yaşadığının farkındaysanız onun duygusunu kabul edin, anlayışlı ve onu anladığınızı ifade edin.

Kardeşler arasında kıyaslama yapmaktan uzak durun, her çocuğun aynı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Yaşadığı duyguyu hikayeleştirerek çocuğunuza anlatabilirsiniz. Olayın kahramanlarını hayvanlar üzerinden sembolleştirin.Bu hem çocuğunuzun  duygusunu somutlaştırır hem de diğerlerinin duygusunu anlayabilmesinı sağlar.

Üstesinden gelemediğinizi düşündüğünüz durumlarda uzmana başvurmaktan çekinmeyen.

                                                                        Uzm.Klinik Psikolog Elif Macit

 

Anahtar Kelimeler: KARDEŞ, KISKANÇLIĞI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOCUĞUMA NASIL YAKLAŞMALIYIM? (08 Ekim 2018 - Pazartesi)
OKULA UYUM (21 Eylül 2018 - Cuma)
GÜVENLİ BAĞLANMANIN ÖNEMİ (13 Eylül 2018 - Perşembe)
Sayfa: