#inegöl

SADULLAH ORGAN


KAYBETMEK ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ


haftalar sonra kazanılan Manisaspor galibiyetinin ardından elde edilen yüksek moralle Sakaryaspor karşısına mutlak galibiyetle çıkan İnegölspor, daha maçın 20 saniyesinde defansın büyük hatası sonucu gördüğü gole 90 dakika boyunca cevap veremeyince mağlubiyetler sayfasına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Her puanın giderek çok daha önemli bir hale geldiği haftaların yaşanmakta olduğu şu dönemde, İnegölspor gerek içerde olsun, gerekse dışarıda olsun, oynadığı maçlarda rakiplerine kolay puan vermek gibi bir hastalıktan kurtulamamanın getirdiği olumsuz görüntüye bir türlü çare bulunamaması, zor günlerin devam etmesine neden olurken, gelecekle ilgili kesin bir şey söylemenin zorluğu var olan endişeleri arttırıyor. Bir hafta öncesinde gurubun son sıradaki takımı Manisaspor´u kendi evinde yenmenin getirdiği moralin bu maçın ardından soyunma odasında coşku ile kutlanmasının ardından Sakaryaspor ile oynayacağımız maça yansıyacağı beklentilerini arttırmıştı.

Sezon başında İnegölspor ile anlaşıp, transferlerin yapılmasında katkısı olan teknik direktör İsmail Ertekin ile iyi gitmeyen süreç  nedeniyle  4´üncü hafta maçının ardından yolların ayrılması  ile sonuçlanmasını normal şartlarda  olabilecek bir durum olarak değerlendirilse de, cevabı alınamayan bu ayrılığın yaşattığı  olumsuzlukların nedeni soru işareti olarak karşımızda sürekli durmuş oldu. Ayrılmanın aynı gününde Sakaryaspor ile İsmail Ertekin´in anlaşmasının getirdiği rahatsızlık, hafta sonunda oynanan maçta kendisine gösterilen tepki bir anlamda cevap niteliği taşımakta idi.

Ligdeki konumunu daha iyi yerlere taşımak düşüncesi içersinde İnegölspor´un sahadaki mücadelesine saha ve seyirci avantajını  ekleyerek, şampiyonluk mücadelesi veren Sakaryaspor karşısında kazanan tarafın olmasını  beklemekte idik. Teknik direktör Fatih Akyel kadro da değişime gitmeyerek, Manisa maçındaki 11´i sahaya sürmesi  sürpriz olmadı. Önemli olan sahadaki futbolcuların  ne yapacağı idi. Bugüne kadar iç sahada oynanan tüm maçlarda sadece Ankara Demirspor´u yenebilen İnegölspor´un, güçlü Sakaryaspor karşısında ikinci iç saha galibiyetini alıp, eski teknik direktör İsmail Ertekin´e  en güzel cevabın  verilmesini sağlayacak maç, daha 20´inci saniyede tüm dengeleri alt üst etmeye yeten golle  ortaya çıkan 1-0´lık skorun etkisi maçın 90 dakikasında fazlası ile hissedilmesi  İnegölspor´un durumu dengelemesi için ortaya koyduğu mücadele yeterli olmadı. 600´e yakın taraftarı ile İnegöl´e şampiyonluk havası içersinde gelen Sakaryaspor, zor geçeceğini bekledikleri maça adeta 1-0 önde başlamanın getirdiği avantajı  koruma adına oyunu istedikleri gibi yönlendirmeleri karşısında, İnegölspor´lu futbolcular, sergiledikleri mücadele ile adeta acemi mangasını andıran bir görüntü sergilemeleri, dönmeye müsait olan maçta çok pas hatası yapmaları, rakip alana oyunu yıkamamalar ve bulunan pozisyonları kullanmakta yaşanan güven eksikliği, skora damga vuran en önemli etkenlerin  başında yer aldı.

Evet, Sakaryaspor kadro olarak İnegölspor´dan daha iyi bir takım olabilir. Ancak İyi bir İnegölspor´un maçtan puan veya puanlar çıkarmaması için hiçbir neden yoktu. Maçın ilk dakikasında rakibin attığı sürpriz golün ardından bir ikinci pozisyon daha yaratmaları dışında, koca 90 dakika içersinde  galibiyeti koruma adına oyunu yönlendirmeyi ön planda tutan bir mücadele sergileyen taraf olması karşısında İnegölspor gerek ilk yarıda, gerekse ikinci yarıda gole çok yaklaştığı pozisyonları bulan taraf olmasına rağmen, topu filelerle buluşturamamanın faturasını ağır bir şekilde ödemiş oldu. Böylesine önemli maçlarda öncelikle maçta yenik düşseniz de oyun disiplininden kopmamak gerekiyor. Maçın her dakikasını iyi kullanmak  gerekiyor. İnegölspor Sakaryaspor karşısında 24´üncü dakikada Okan, 27 dakikada Serhat ile rakip kaleye gönderilen iki önemli şutun auta gitmesi, kontrolsüz vuruşların rolü büyüktü. 44 dakikada Ahmet Hakan´ın boş kaleye topu gönderememesi ile kaçan beraberlik golü  ilk yarının 1-0 yenik bitmesine neden oldu.

Maçın ikinci yarısı ilk yarıya göre daha düşük bir tempoda oynanması konuk ekip Sakarya spor´un 1-0´lık sonucu koruma düşüncesinden kaynaklanmakta idi. İnegölspor´un rakibin bu oyun anlayışını değiştirmesi için daha verimli bir oyun sergilemesi gerekirken,bu yarıda da yapılan yanlışlar,ve kolay top kaptırmalar beklenen golü getirmedi.63 dakikada Raif´in kaleye gönderdiği bomboş durumdaki topunu kaleci  Oğuz´un köşeden çıkarması,70 dakikada Serhat´ın şutunda gol diye ayağa kalktığımız pozisyonda topun önce üst direk sonrada alt çizgiye çıkması  İnegöl spor adına tam bir şansızlıktı.Maçın sonunda 20 saniyede yenilen golle sahadan 1-0 yenik ayrılmak İnegölspor için hiç iyi olmadı.12 maç  sonrasında, 6 mağlubiyet, 2 galibiyet, 4 beraberliğin ardından  toplanan 10 puanla gurupta 13 sırada yer alan İnegölspor, son yılların en kötü dönemini yaşamaya devam etmesi, herkesi kahretmektedir. Şansızdık veya gol kaçtı gibi bir takım söylemlerin bir işe yaramadığını, Sakaryaspor yenilgisi bir kez daha kendini göstermektedir.

 Boş laflara artık karnımız doydu. Artık kazanmak için bir şeyler yapılması gerekiyor.12 hafta geride kalmasına rağmen, halen takım olmamanın getirdiği olumsuz tablonun bir an önce değişmesi gerekiyor.Yeter artık.Herkes kendine gelsin. Bu forma bu kadar ucuz değil. Sıra takımı olmayı benim gibi hiç kimse içene sindiremiyor. Herkes şapkasını önüne koysun, ona göre mücadelesini ortaya koysun. Umarım bu hafta sonu deplasmanda oynayacağımız Amed maçı ile yeni bir başlangıç yapılmış oluruz.

SAYGILARIMLA

 

 

 eHeye mmmm