#inegöl

EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL


KIŞ ÇETİN GEÇECEK

Türkiye yakın geçmişi itibariyle gündemi en yoğun ülke haline geldi. Tarihinde birçok kez İngiltere-Rusya, Amerika-Rusya arasında kalan Türkiye´nin bugünkü durumu sürpriz ve yeni değil. Doğu Akdeniz ve Suriye sorunları ile gerginleşen ortam da Türkiye´nin


Başından itibaren Suriye´nin kuzeyinde Ypg eşliğinde bir Kürt koridoru kurulmaya çalışmasına haklı olarak karşı çıkan Türkiye daha fazla sabır gösteremeyeceğini söyleyip ?Barış Pınarı´ harekâtını yapacağını dile getirdi. Tabi ki her türlü ulusal çıkarlarda her türlü iç siyaset baltası toprağa gömülür daha önceden olduğu gibi tek vücut olunup top yekûn birlik olunacağından kimsenin şüphesi olmaması gerekir.

            Yalnız bu konuları hamaset siyasetine dökmemek çok önemli ve değerli. Rahip Brunson meselesi ile başlayan Amerika ile olan ekonomik restleşmeler sonunda Dolar kuru 6,75? yi görmüştü sonrasında elde avuçta ne var ise kullanıldı buna Türkiye´nin kefen parası olan ihtiyat akçeleri de dâhil olmak üzere ve anca Dolar kuru 5,40? seviyelerine indirilebildi.

            Amerikan yönetiminin son söylemlerine bakıldığında ise Türkiye üzerinde yeni bir ekonomik yaptırımlar söz konusu olacak. NitekimTrump´ın atmış olduğu bir tweet ile de tekrardan Dolar kuru 5,80? üzerine çıktı. Daha ne gibi yaptırımlar olacak meçhul o yüzden dış siyasette Davutoğlu Ahmet Bey dönemindeki hatalar tekrar edilmeyip aklıselim ve diyalog ana çizgi olmalıdır.Amerikan dış işlerinden ve pentagondan gelen açıklamalara baktığımız zaman Türkiye´nin kuzey Suriye´ye yapacağı harekâtta yalnız olacağı ve ortaklarının İran ve Rusya olacağı başta AB ülkeleri olmak üzere kimsenin destek vermesine izin verilmeceği vurgulanıyor.

            Kuzey Suriye´de yaklaşık 10 bin Daeş üyesi var, burada bulunan teröristlerin çoğu Kafkasya kökenli olup başta Ypg olmak üzere Amerika ve AB ülkeleri tarafından destekleniyor. ABD yönetimi tarafından daeş ve ypg ye her hafta 2 bin tır silah yardımı yapıyor. AB ülkeleri ise buradaki teröristleri eğitiyor. Eğitimin içeriği pilotluğa kadar varıyor geresini siz düşünün. Buradaki terörist unsurlar en büyük tehdidi Türkiye için oluşturuyor. Bu konuda İran´ın çekimser kalacağı çok belli hele ki Trump´ın ılımlı mesajlarından sonra İran´ın bir adım atacağını hiç sanmıyorum. Rusya da Esad´tan Suriye ile ilgili istediklerini alıp Akdeniz havzasında hem deniz hem de kara üssü elde etti durum böyle iken Rusya´nın da dâhil olacağını hiç beklemiyorum. Dolayısıyla bu konuda yine kendi göbek bağımızı kendimiz keseceğiz.

            Türkiye´ye gelecek muhtemel ekonomik baskılar neticesinde zaten çok iyi olmayan ekonomik koşullar daha da derinleşecek. İğneden ipliğe gelen zamlar ile hayat koşulları daha da zorlaşma eğiliminde. Doğalgaza yüzde 20, elektriğe yüzde 20, tren biletlerine, köprü otoyol geçişlerine, uçak biletlerine her şeye zam geldi ve bu zamlarında ardı arkası kesilecek gibi durmuyor. 2018 Ocak ayında 100 ? ye mal olan gıda alışverişi Ağustos 2019´ da 131 ? ye mal oluyor. 2019 Ocak ayı ile 2019 Ağustos arası fiyat artışı ise yüzde 19 civarı gerçekleşti. Fakat TUIK´in açıkladığı veriler nedense realitenin tam tersini söylüyor. TUIK verilerine göre diş çekim ücreti, özel sağlık sigortası, şans oyunları ucuzlamış gözüktü. Önümüzün kış olması enerji ve tarım ürünlerinin fiyatları artıp, turizm gelirlerinin düşmesiyle beraber önümüzdeki aylar daha çetin geçecek.

            Bu kış için battaniyeleri ve mumları şimdiden hazırlamakta fayda olabilir. Sırf işverene şirin gözükmek, memura ve işçiye daha az zam yaptırmak adına kasıtlı olarak enflasyon düşük gösteriliyor.      

            Yani bırakın insanların aklı ile alay etmeyi gerçekler gün gibi duruyor gözümüzün önünde yapabileceğimiz tüm hamleleri yapıp ucuza kredi dağıtıp insanları borçlandırarak, üretim değil inşaat ekonomisi ile maalesef kısa vadede gün yüzü görmemiz çok zor.

            Tüm madenlerimiz, limanlarımız ve fabrikalarımız özelleşti ve neredeyse önümüzde ki 50 yıl boyunca özelleşecek hiçbir şeyimiz kalmadı hatta artık stratejik ve savunma sanayi fabrikalarımızı da özelleştirmeye başladık.Ekonomide ki kötü gidişata ek olarak eğitim ve yargıyı da eklediğimizde Türkiye´nin bu zor şartları yönetmesi çok zor olacak.

            Eğitim tamamıyla özel okulların elinde serbest piyasa koşullarının hakim olduğu okulların ticarethanelere döndüğü bir sisteme evirildi.Yargı da ise durum tam bir facia.

            Pek çok Ak Parti´li dediği gibi; fetö için bir borsanın kurulduğu, parası olanın dışarıda elini kolunu sallayıp hatta siyasi görevler aldığı ortaya çıkıyor ve yavaş yavaş ta tahliye ediliyorlar. Fetö bir yanda kalsın, şimdi size bir olay hatırlatmak istiyorum, yargının çürümüşlüğü ile ilgili.

            11 yaşındaki Rabia Naz. Giresun da intihar ettiği iddia edilen minik çocuk. Emniyetin raporuna inanmayan baba olayı araştırıyor ve kızına bir arabanın çarptığından şüphe ediyor ve bir dedektif gibi çalışmaya başlıyor. Arabayı kullananın Ak Parti Eynesil Belediye Başkanı´nın oğlu çıkıyor. Normal ve sistemli çalışan bir hukuk devletinde her şey incelenir, kimsenin makamına bakılmaksızın incelenir gerçek suçlu ortaya çıkar. Bizde nasıl oldu peki?

  • Bunun haber yapan gazeteci yurtdışına kaçtı ölüm tehdidi alıyorum dedi.
  • Davaya bakan avukat davadan çekildi yerine gelen avukatta davadan çekildi.
  • Baba hakkında akli dengesi yerinde mi değil mi raporu istendi.

Şimdi buradan sesleniyorum:

  • Bu ülke de bir tane korkusuz Cumhuriyet avukatı, savcısı yok mu?
  • Bu ülke de bir tane korkusuz siyasetçi yok mu?

Eğer bunlar yoksa yazıklar olsun bize, 96 yıldır bu ülkeye ihanet etmişiz.

            Sadakat´in liyakatin önüne geçtiği, parası ve dayısı olanın kollandığı adaleti ve haberi sosyal medyada aradığımız bu dönemden, bu cahiliye döneminden bir an önce silkinip özümüze dönmemiz lazım. İşte bu noktada eğer Meral Akşener, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu partileri ile başarılı olacaksa bütün bu olguları tamir etmek zorundalar aksi takdirde onlarda günlerini gün edip siyaset sahnesinden silinmeye mahkum olacaklardır.

                                                           SAYGI ve SEVGİ İLE.Büfeleri soyan hırsızlar yakalandı

Takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu

Ölümün teğet geçtiği anlar...

Ölümün teğet geçtiği onlar...

İnegöl-Domaniç karayolunda kaza

Fabrikada buhar hortumu patladı, işçi ölümden döndü

Mezarlıkta ölüsü bulundu