Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
MÜSLÜMAN NASIL OLUR
Tarih: 27.11.2017 09:53:51
TESLİME ÇİL

Dünya ve ahiret mutluluğu isteyen Müslüman´ın Kuran ve sünnete uygun yaşaması dünyayı fazla dert etmemesi gerekir. Dünya ahiretin tarlası olduğu için, burada iyi ürün ekmesi, çok çalışması, dürüstçe kalması gerekir. Dünya hayatının sorumsuzca yaşanacak ve heba edilecek Bir şey olmadığını her Müslüman´ın bilmesi icap eder.

Müslüman´ın önce dinini yaşayabileceği bir vatanı, vatanını koruyacak bir devleti, bir milleti olması lazım geldiğini bilir. Sonrasında Müslüman, sağlıklı imana sahip olması Rabbine hiçbir şeyi ortak koşmaması, sadece Rabbine güvenip dayanması lazım geldiğini de bilir.

Müslüman, ana-babaya da iyi davranacak daima saygılı olacak. En olmaz şartlarda bile saygıyı yitiren davranışlar sergileme hakkının olmadığını bilecek.

Müslüman´da rızık endişesi olmaz. Bunun için çocuklara kıymaz. Rızkın Allah´tan olduğunu bilir.

Müslüman, açık ya da gizli olsun zinaya yaklaşamaz uzak durur. Uzak durdukça bela ve musibetlerden uzak olduğunu anlar.

Müslüman, insan, hayvan, bitki vs canlara kıyamaz, İyi bir çevrecidir. Çevreye zarar verebilecek şeylerden kaçınır. Çevrenin düzenli ve temiz olmasına, imar edilmesine, ameli salih adına katkı koyar.

Müslüman ölçü ve tartıda adaleti elden bırakmaz. Adaletin mülkün temeli olduğunu bilir. Haktan hukuktan adaletten kaçmaz daima doğrudan doğruluktan yanadır. Allah´ın doğrularla beraber olduğunu da bilir.

Müslüman verdiği sözden caymaz. Sözünde durur. Müslüman´ın hayatında yalanın yeri yoktur. Yalanla imanın bir arada bulunmayacağını sevgili Peygamberimizin hadisinden bilir.

Müslüman kul hakkına tecavüz etmeyi aklından bile geçirmez. Hesabın çok ağır olduğunu bilir. Bu nedenle kulların hayatı daha yaşanabilir hale getirmek için oluşturduğu kurumların da hak ve hukukunu gözetir.Yetimlerin,öksüzlerin haklarına,haktan başka düşüncelerle yaklaşmaz.

Müslüman, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)´in “Allah´a inan dosdoğru yaşa” buyurduğu gibi dosdoğru yaşamayı kendine ilke edinmiştir. Daima doğru olmayı sıratı müstakim üzere olmayı diler Allah´tan.

Ve dua eder ´´ Allah´ım feraset, basiret, velayet ve istikamet ver, hidayet et hidayet üzere daim eyle, zulmetmekten, zulme uğramaktan, sapmaktan, saptırmaktan, saptırılmaktan sana sığınırım” diye yalvarır Allah´ına...

Ve Müslüman Hz. Ali´nin dediği gibi iki şeyi hiç unutmaz. Rabbini ve ahireti.

Anahtar Kelimeler: MÜSLÜMAN, NASIL, OLUR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ACITAN GERÇEKLER (17 Kasım 2017 - Cuma)
KÜLFETİ ÇOK VERİMİ AZ (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
ANA BABALAR OKUSUN (03 Kasım 2017 - Cuma)
MUHARREM VE KERBELA (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
DOSDOĞRU OLMAK (06 Ekim 2017 - Cuma)
YABANCI KELİMELERE GEÇİT VERMEYELİM (29 Eylül 2017 - Cuma)
EĞİTİMİN ÖNEMİ VE TEOG (22 Eylül 2017 - Cuma)
BÜTÜN PUTLARI KIRALIM (15 Eylül 2017 - Cuma)
İSLAM SEVGİ DİNİDİR (08 Eylül 2017 - Cuma)
CİHAT KAVRAMI ÜZERİNE (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Sayfa: