Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
OKULA UYUM
Bebeğinizi ilk hissettiğiniz andan itibaren başladı heyecanınız ve onunla yaşadığınız ilkler hep heyecan dolu deneyimlerdi. İlk dişi, ilk adımı, ilk sözcükleri… Şimdi de sizden ilk ayrılığını yaşayacak ve okula başlayacak.
Tarih: 21.9.2018 12:25:49
ELİF MACİT

Okula başlamak, çocuğunuzun hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Sosyal yaşama adapte olabilmesi, anne ve babadan belirli süre ayrı kalması, arkadaşlık ilişkileri kurması, sorumluluklar edinmesi, onları yerine getirmesi ve öğretmenine alışması bu dönemdeki çocuğun üstesinden gelmesi gereken durumlardır. Bazı çocuklar hiçbir sıkıntı yaşamadan bu problemlerin üstesinden gelebiliyorken, bazı çocuklar ise çok ciddi sorunlar yaşayabilmektedirler. Çocuğun okula gitmek istememesi, anne ve babadanayrı kalmak istememesi, ağlaması, saldırganca davranması, sabah uyanmak istememesi, uyandığında ise karnının ağrıdığını ya da midesinin bulandığını bahane ederek okula gitmek istememesi bu dönemdeki velilerin sık sık karşılaşabileceği durumlardır. Bazen de bu saydığımız belirtilerden hiçbiri gözlenmez ama çocuk kendi iç dünyasında çok ciddi sıkıntılar yaşar. İşte tamda burada,içine kapanık çocuğun tepkileri ile uyumlu çocuğun tepkilerini birbirine karıştırmamak için anne-babalar ve öğretmenlerçok iyi birer gözlemci olmalıdırlar.

Okula uyum sadece çocuğu değil aileyi de içeren bir olgudur. Ailenin de çocukla senkronize olmuş bir biçimde okula uyumlanmaları, alışkanlıklarını ve yaşamlarını yeniden şekillendirmeleri gerekmektedir. .

Bu uyum sürecinin diğer bir ayağı da okul ve öğretmenlerdir. Bu süreçte okulların ve eğitimcilerin de uyum süreçlerinden haberdar olmaları ve gerekli durumlarda aileleri uzmanlara yönlendirmeleri gerekmektedir.

ÇOCUĞUMUN OKULA UYUMU VE BAŞARISI NELERE BAĞLIDIR?

Çocuğun okula uyumu ve başarısı; çocuğun sahip olduğu kişilik özelliklerine, ailenin çocuğu yetiştirme tutumuna, çocuğun sağlık durumuna, içinde yaşanılan sosyal çevrenin zenginliğine, varsa daha önceki okul yaşantılarına, çocuğun akademik olarak hazır oluşuna, çocuğun öğrenmeye olan ilgisine ve çocuğun kapasitesine bağlıdır.

ÇOCUĞUMUN OKULA GİTMEYE HAZIR OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal anlamda okula hazır olmasına okul olgunluğu denir. Çocuğun yaşının gelmiş olması, sayıları sayabiliyor olması ya da kalem tutabililiyor, harfleri yazabiliyor olması okula gitmeye hazır olduğu anlamına gelmiyor. Ruh sağlığı çalışanları olarak, çocuğunuzun okula başlamaya hazır olup olmadığını anlamak için, bir uzmana başvurup Metropolitan Okul Olgunluğu testini yaptırmanızı öneriyoruz.

PEKİ ÇOCUĞUMUN OKULA UYUMUNU ARTIRMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?

Çocuğun yaşadığı durumu anlayabilmek en önemli noktalardan bir tanesi.Okula ilk başladığımızda hepimizinkendi korkuları ve kaygıları söz konusuydu. Öncelikle bunları çocuklarınıza anlatabilirsiniz, kendi okul maceralarınızdanbahsedebilirsiniz. Bu hem çocuğun yaşadığı duyguyu normalleştirmesini hem de anne-babayla ve çocuk arasında daha yakın bir bağkurulmasını sağlar.

İhtiyaç duyduğunda sizin ulaşılabilir olduğunuzu bilmek onu rahatlatacaktır.

Evde küçük bir kardeşin varlığı söz konusuysa eğer çocuk için bu süreç biraz daha zor olabilmektedir.Kendisi yokken anne-baba ilgisinin ve oyuncakların tamamının kardeşe kalacağı düşüncesi, çocukta kıskançlığa sebep olabilmekteve çocuk bu yüzden de  okula gitmek istememektedir. Bu durumda oturup çocuğunuzla konuşun ve okula gitmesinin neden gerekli olduğunu, ona ne kadar değer verdiğinizi, o yokken onu ne kadar özlediğinizi anlatın. Vakti geldiğinde küçük kardeşin de okula gideceğini ama  kendisinin büyük bir abi/abla olduğu için onun okula daha önce başladığını söyleyin. Ve eğer durum üstesinden gelemeyeceğiniz bir haldeyse mutlaka bir uzmana başvurun.

Ayrıca çocuğa verdiğiniz sözleri tutun ve hangi saatte almaya gideceğinizi söylediyseniz mutlaka o saatte gidin.

Bütün bir günü uyumlu şekilde tamamladığında ufak hediyelerle onun bu davranışını ödüllendirin.

Çocuğunuzun okul yaşantılarını dinlemede istekli olduğunu ve gün sonunda neler yaptığı ile alakalı sohbetler edin.

Sorumluluklarını ve ödevlerini vaktinde tamamlamalarına yardımcı olun.

 

Anahtar Kelimeler: OKULA, UYUM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOCUĞUMA NASIL YAKLAŞMALIYIM? (08 Ekim 2018 - Pazartesi)
KARDEŞ KISKANÇLIĞI (27 Eylül 2018 - Perşembe)
GÜVENLİ BAĞLANMANIN ÖNEMİ (13 Eylül 2018 - Perşembe)
Sayfa: