PERDE ARKASI
Tarih: 29.11.2019 11:36:39
EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL

            1 haftadır hepimizi saraya giden CHP´li, sözüm ona güvenilir kaynak, Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu ve asparagas haber yapan haberciler ile güzel uyuttular. Aklıselim olan bir CHP´linin Sn. Erdoğan´dan CHP genel başkanlığı için destek istemesi açıkça enayiliktir. Bu tarz aslı astarı olmayan bir konunun Türkiye´nin böyle kritik bir döneminde en önemli gündemi olmasının arkasında mutlaka bir şeyler olması gerekir.

            Sözde CHP´li kendine rakip olan bir parti liderinden kendisi için ne talep edebilir ne isteyebilir? Ya da Sn. Erdoğan başka bir partinin iç işleri ile ilgili ona nasıl destek verebilir? Dolayısıyla güzel kurgulanmış ve sahne aldırılmış bir tiyatro oynandı aslında Türkiye´de basının gerçeklerden uzak sadece algı ve çoğu zamanda yalan haberler ile idare edilmeye çalışıldığı ortaya çıktı.

            Sn. İnce ve Sn. Kılıçdaroğlu ismi parti içerisinde yıpratıldı ve halkın önüne atıldı ve bence bu konu en çok Sn. İmamoğlu´na yaradı, çünkü artık başta CHP´li seçmen olmak üzere toplum CHP´deki koltuk sevdalılarından bıktı. Bu aşama da tek doğal lider Sn. İmamoğlu´dur ve hak ettiği CHP genel başkanlığıdır.

            Tabi bize bu kurgu izletirken perde arkasında olanlar oldu, neler mi oldu?

 • KONAKLAMA VERGİSİ
 • DEĞERLİ KONUT VERGİSİ
 • DİJİTAL HİZMET VERGİSİ adı altında 3 tane nur topu gibi vergimiz oldu.
 • İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bine yükseldi. İşsizlik oranı ise son 15 yılın zirvesine çıktı.
 • Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,6 puanlık artış ile %27,4 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,9 puanlık artış ile %14,3 olarak gerçekleşti. Yükseköğretim mezunu işsizlerin sayısı yüzde 14´ten yüzde 15,2´ye çıktı.
 • Hele Barış Pınarı Harekâtıve onca şehidimizin kanı ne oldu hiç haber yok.

            Yani kısacası biz uyurken ya da kasıtlı olarak uyutulurken çok şeyler oldu. Aynı milli maç galibiyetlerinden sonra yapılan akaryakıt zamları gibi Chp içinde kopartılan fırtına esnasında her şey sessiz sedası halledildi.

            Bu vergiler ve işsizlik oranları gösteriyor ki ülkemiz zor günlerde.Bu zor günler de ortaya çıkmaya çalışan iki yeni lider var Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu.

            Daha öncelerden de görüşlerimi paylaşmıştı ama Ali Babacan´ın katıldığı tv programı bana gösterdi ki kendisi ciddi bir hazırlık içerisinde. İşini şansa bırakmıyor ve Türkiye´nin ihtiyaçlarının ne olduğu noktasında iyi tespitler yapan bir ekibi var. Söylemleri Ak Parti´nin kuruluşunda ki söylemler gibi. İlkesel bir yapılanma aşamasında.

            Son 15 yılda İyi Parti dışında yeni kurulan partilerin akıbeti çok başarılı olmadı maalesef. Bu kurulması beklenen iki parti de eğer hitap kitlesini sadece Ak Parti seçmeni üzerine oturtursa maalesef başarılı olamazlar.

            Bu yüzden tavsiyem şudur ki;

 • Atatürk ve Cumhuriyet´in kuruluş felsefeleri ile uğraşmamalılar,
 • Uluslararası arenada barışçıl olmalılar,
 • Eğitim sisteminde süreklilik sağlamalılar,
 • Şeffaf ve liyakate dayanmalılar,
 • Din, ırk, mezhep ayırmamalılar
 • En önemlisi ise adalet yeniden mülkün temeli kılmalılar. Bu listeyi uzatmak mümkün ama partilerinin temelleri ve üyeleri bunu kendilerine ilke edinmeleri gerekmektedir.

            Siyaset arenası da aynı havalar gibi sıcak ilerlerken başta İstanbul olmak üzere su sıkıntısı olabileceği açıklamaları yetkili ağızlardan geldi. İstanbul´da durum böyle iken Bursa´da durum nedir diye bir baktım BUSKİ´nin resmi web adresinden.

 • Nilüfer Barajında doluluk oranı %4,06
 • Doğancı Barajında ki ise %59,4. Geçen seneye göre düşüş olsa da hatta Nilüfer barajı kurumaya yüz tutsa da yakın gelecek te Bursa´nın su sorunu olmayacağı anlaşılıyor,

            Tabi Uludağ´ı sömürürcesine damacana doldurmaya çalışan 10 adet firmanın sayısı artmaz ise. Göz göre göre bir kısmı yabancı ortaklı firmaların Uludağ´ın güzelim suyunu vampir gibi emmesine ise daha ne kadar sessiz kalınacak asıl merak uyandıran noktalardan birisi de bu.

            Artık ülke olarak bir damla kaynağımızı israf etme lüksümüz yok, 1 kuruşumuzu israf etme lüksümüz yok bu yüzden kigüçlü bir ülke olmak önce güçlü ekonomiden geçer, güçlü ekonomi ise milli kaynakların doğru kullanımı ile olur.

            Ne yazık ki, insan kaynağının doğru kanalize edilmediği bir Türkiye´de liyakatın terk edildiği nepotizmin egemen olduğu Türkiye´de ile karşı karşıyayız.

            Bu yüzden bizler her zamankinden daha zeki ve çevik olmalıyız çünkü eskiden olduğu gibi derinleşen ekonomik şartlarda ne yazar kasa atabilecek kadar özgür bir ortam, ne satabilecek bir fabrika ne de gerçekleri apaçık yazacak bir basın kalmadı.

           

SAYGI ve SEVGİ İLE.

ayberk9114@gmail.com

Twitter: @EAyberkG

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: PERDE, ARKASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HERKESİN GÜNDEMİ FARKLI (16 Kasım 2019 - Cumartesi)
Önce insan olalım (07 Kasım 2019 - Perşembe)
Çok yaşa Cumhuriyet (02 Kasım 2019 - Cumartesi)
TÜRK´ÜN TÜRK´TEN BAŞKA DOSTU YOK! (17 Ekim 2019 - Perşembe)
KIŞ ÇETİN GEÇECEK (11 Ekim 2019 - Cuma)
GENÇLİK İÇİN YENİ TEHDİT: DEİZM (24 Eylül 2019 - Salı)
GELECEK İÇİN GENÇLİK (18 Eylül 2019 - Çarşamba)
ANALAR AĞLAMASIN (12 Eylül 2019 - Perşembe)
KADIN´A VAHŞET (30 Ağustos 2019 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ