#inegöl

EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL


SALGIN SONRASI

            Salgın sonrasında en önemli konuların başında şüphesiz ki ekonomi gelecek. Ekonomi içinden de bazı başlıklar öne çıkacaktır


Salgın sonrasında en önemli konuların başında şüphesiz ki ekonomi gelecek. Ekonomi içinden de bazı başlıklar öne çıkacaktır.

            Bunlar: Doların fiyatı, enflasyon ve işsizlik.

            Dolar fiyatı gerçekten ülkemiz adına şaşılacak biçimde 7 liranın da üzerine çıkma isteğini sürdürüyor. Amerikan Merkez Bankası FED’in trilyonlarca dolar piyasaya sürdüğü bu dönemde halen daha ülkemizin dolar bulmakta yaşadığı zorluk doların fiyatını da arttırıyor.

            Reel sektörün dış borcu yaklaşık 170 milyar dolar ve bizim bu doları bulmamız lazım döviz girişinin en önemli olduğu iki kaynak olan ihracat ve turizm bu salgın sürecinden ciddi yara almış durumda tekrardan da bir düzene girmesi kısa vadede olmayacak gibi duruyor. Geriye tek seçenek borç almak kalıyor. Siyasi duruştan ötürü IMF’den alınmayacağı kesin ülke risk primimizden dolayı diğer ülkelerin yüksek faizle para vermesi bu aşamada ise geriye tek seçenek ABD kalıyor.

            Bu aşamada ABD’den borç almak için bazı şartlar çıkacak karşımıza: S-400’lerin kurulmaması gibi, Suriye politikasında gevşeme gibi. Umarım kısa sürede bunları yaşamadan, krizine girmeden bu zorlu şartı atlatabiliriz. Aksi halde 2020 birde kriz yılı olarak anılabilir.

            Enflasyon: Dolanımda bulunan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselişi, para değerinin düşmesi biçiminde kendini gösteren ekonomik ve parasal süreç.

            Salgın devam ettiği sürece toplumun tekrar eski tüketim alışkanlıklarına dönmesi zor olacaktır. Bu salgın geçse dahi iki gerçekle yaşamaya devam edeceğiz.

  1. Eskisi gibi harcama yapmayacağız.
  2. Eskisi kadar yakın olmayacağız.

            Hükümetin aldığı tedbirler; kısa zamanlı çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğine bakıldığı zaman insanların alışa gelmiş aylık gelirlerinin altında bir gelirinin olacağını net göstergesidir, öyle ki bu iki ödenek asgari ücretle çalışan için her türlü gelir kaybı olacaktır.

            Ülkemizin geçmişine bakıldığı zaman enflasyon ile yaşamaya alışmış bir ülke olduğumuz gerçek. Bu yüzden benim salgın süresince halkın biraz olsun parasal anlamında rahatlaması için enflasyonunu %20-30 olması göze alınıp en azından can suyu olarak halka nakdi yardımların yapılabilmesi lazım. Nasılsa daha önceleri olduğu gibi yine tek hanelere düşürülebilir.

            Burada ki tek yön Merkez Bankası ne kadar daha para basmaya devam edecek ve bu paranın ne kadarını hangi şartta piyasaya sürecek bu süreç ne kadar kontrolsüz olursa o kadar enflasyonun artması beklenir.

            İşsizlik: Ülkemiz için işsizlik ikiye ayrılıyor. Kayıtlı ve kayıt dışı olarak asıl işsizlik önündeki büyük sorun kayıt dışı istihdamdır. Başta gündelik işler ile küçük ve orta ölçekli işletmeler de çalışan kayıt dışı çalışanların hakları hiçbir şekilde şimdiye kadar gözetilmedi.

            Salgın öncesinde işsizlik oranın %2 seviyelerine indiren ABD ayrıca Avrupa’daki en büyük üretim üssü Almanya’da bile işsizlik rakamları beklentilerin üzerinde arttı. Bu işsizlik salgının ülkemizi de vurması kaçınılmaz.

            Bunun için alınacak işten çıkartmaların yasaklanması gibi tedbirler işsizlik oranın kısa vadede düşük olarak kalmasını sağlayacaktır.

            Hayat normalleşmeye başladıkça üretim ve tüketim kapasitelerinin eski haline gelme süresi uzadıkça belki de 2020 yılı için ülkemiz adına en büyük sorun işsizlik olacaktır.

                                                                                                                                                                        SAYGI ve SEVGİ İLE.

                                                                                                                                                                        ayberk9114@gmail.com

                                                                                                                                                                         Twitter: @EAyberkGİnegöl-Domaniç karayolunda kaza

Fabrikada buhar hortumu patladı, işçi ölümden döndü

Mezarlıkta ölüsü bulundu

Cinayetin sebebi belli oldu

Öldü mü , öldürüldü mü?

Hırsızlar kameraya yakalandı

Tır devrildi