Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
SESSİZ KULLAR
Tarih: 26.3.2015 11:14:27
NİLAY PARLAR

Eskiden hayvan hakları yasal olarak var olsa da uygulamada hiçe sayılırdı. Vatandaşlar da duyarsız olduğu için, belediyelerin katliamlarını duymazdık, bilmezdik, ispatsız birer söylenti olarak dolaşırdı halk arasında.

Zamanla, duyarlı vatandaş sayısı arttı, denetimler arttı, basın da hayvan hakları ihlallerine karşı duyarlı halde geldi. Ama sonuç? Sonuç maalesef değişmedi.

Betonarme yığınlar içine kendimizi hapsetmeden önce, herkesin bahçeli evi vardı. Farelerden korunmak için kediler beslenirdi. Hırsıza, arsıza karşı bahçelerde köpekler bekçilik yapardı. Hayvanlar sokaklarda gönül rahatlığı ile dolaşırdı. Sonra ne mi oldu? Yeşil alanları bir bir katlederek, kendimizi betonarme bina yığınlarına hapsettik. Kediye ihtiyacımız kalmadı, kovaladık. Köpeğe ihtiyacımız kalmadı, tekmeledik.

Oysa bir türlü idrak edemediğimiz bir şey vardı. Onları biz evcilleştirdik, bizimle yaşamaya bağladık, insana muhtaç hale getirdik. Sonra ne yaptık? İhtiyacımız kalmadı dedik ve iteledik.

Sokak hayvanları, bir yudum suya, bir kuru ekmeğe, bir baş okşayışına hasret hale geldi. Kaçacak, yaşayacak, güvende olacakları alanları yok ettik. Yola çıkanı arabayla ezdik, yiyecek arayanı kovaladık, sevgi isteyenden korktuk tekmeledik. Biz böyle yaptıkça, bizden örnek alan çocuklar giderek merhametsizleşti. Ufacık köpeklerin boğazına naylon ipler bağladılar, köpek büyüdü, ip boğazını kesti. Kedilerin kuyruklarını kestiler, canlarını yaktılar.

Kısaca, Allah’ın yarattığı dili olmayan canlılara hayatı zindan ettik. Bu da yetmezmiş gibi, onları birileri rahatsız oluyor diye topladık, ölüm kamplarına tıktık. Kısırlaştıracağız diyerek aldık köpekleri, aldığımız yere geri bırakmadık, gittik, dağ, bayır, orman yoluna terk ettik. Çocuğumuza hediye aldık parayla, yavruydu, sevimliydi, biraz büyüdü, baktık olmuyor, atıverdik sokağa… O sokaklara yabancıydı, ya bir araç altında kaldı, ya açlıktan hastalandı ve öldü, ya da terk edilmeyi hazmedemedi, üzüntüden kahroldu.

Bir köpek düşünün, sokaklarda kalıyor, çevredeki mahalle çocukları tarafından sürekli dışlanıyor, dövülüyor. Kendi halinde otururken, yanına güzel giyimli bir çocuk geliyor onu sevmek için, ama anne devreye giriyor, “ay, pis elleme” diyor. Yiyecek bulmak için çöplerde didiniyor. Sonra gidip bir kuytu köşede saklanıyor. İşte, sokak köpeğinin yaşamı bu halde…

Çare nedir? Çare sevgide, merhamette… Yapılması gereken nedir? Sokak hayvanları, veteriner hekim gözetiminde sırayla kısırlaştırıp aşılanmak için toplanır, belediye barınaklarında geçici süre ile toparlayana kadar kalır, ardından, alındığı bölgeye bırakılır. Köpekler, bulundukları bölgeyi sahiplenirler, bölgeye yabancı bir köpeğin yerleşmesine izin vermezler. Siz o bölgedeki köpeği kısırlaştırıp aynı yere geri bıraktığınızda, kendi alanını korumaya devam eder. Böylece, başka köpeklerin yerleşmesini önler. Bu şekilde, zamanla nüfusu da kontrol altına almış olursunuz. “Ben bu köpeği burada istemiyorum” diyerek, belediyeleri de zor durumda bırakmayınız. Belediyenin görevi, kısırlaştırıp aşılayıp yaşatmaktır. Yok etmek değil.

Yerdekilere biraz olsun merhamet edin. Onlar bizimle yaşamaya muhtaçlar. Bir kap su, bir kap yemeği onlara çok görmeyin. Onları hor görmeyin. Emin olun, sokak hayvanlarının hepsi, sevgiye muhtaç. Çok aç olsa dahi, önüne yemek koyduğunuzda, sizden önce başının okşanmasını bekler.

Muhtaç olana zulüm etmeyin. Birlikte yaşamayı öğrenin, eskiden yaptığınız gibi…

Onlar sessiz kullar, hesap günü geldiğinde, onların canını yakmanın hesabını hiçbiriniz veremeyeceksiniz. Madem dindarsınız, madem Allah’a ibadet ediyorsunuz, Allah’ın yarattıklarına da, saygı gösterin, merhamet edin.

Bilin, siz yerdekilere merhamet edin ki, göklerdeki de size merhamet etsin, Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevin. Satın almayın, sahiplenin.

Anahtar Kelimeler: SESSİZ, KULLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YENİDEN MERHABA (14 Temmuz 2016 - Perşembe)
KIZIMA… (14 Ekim 2015 - Çarşamba)
KIYIYA VURAN ACI (03 Eylül 2015 - Perşembe)
TERÖRÜ BİTİRECEKLERMİŞ! (04 Ağustos 2015 - Salı)
İŞİMİZ ŞANSA KALMIŞ (14 Temmuz 2015 - Salı)
DÜŞÜNÜYORUM, ÖYLEYSE VARIM (08 Temmuz 2015 - Çarşamba)
SİZİN CANINIZ YANMIYOR MU? (30 Haziran 2015 - Salı)
HAK ETMİŞTİR ELBET (14 Mayıs 2015 - Perşembe)
TRAFODAKİ KEDİ (15 Nisan 2015 - Çarşamba)
GÖZLERİME İNANAMIYORUM ANNE (03 Nisan 2015 - Cuma)
ÇİVİSİ ÇIKTI BU DÜNYA`NIN (23 Şubat 2015 - Pazartesi)
BİR MELEK DAHA GÖKYÜZÜNE UÇTU (17 Şubat 2015 - Salı)
NEREYE GİDİYORUZ? (13 Haziran 2014 - Cuma)
SÖYLESEM TESİRİ YOK (21 Mart 2014 - Cuma)
SEÇİM HEYECANI (26 Şubat 2014 - Çarşamba)
KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TOKİ CAN YAKIYOR (12 Şubat 2014 - Çarşamba)
KİMİ SEÇMELİ (04 Şubat 2014 - Salı)
2013 BİTERKEN… (31 Aralık 2013 - Salı)
BANA DOKUNMAYAN YILAN (21 Aralık 2013 - Cumartesi)
ÖLÜM ALLAH’IN EMRİ, AYRILIK OLMASAYDI (07 Aralık 2013 - Cumartesi)
BİZ BİLİRİZ, İYİ BİLİRİZ (12 Kasım 2013 - Salı)
CIVIL CIVIL (17 Eylül 2013 - Salı)
KENTSEL DÖNÜŞELİM Mİ? (23 Ağustos 2013 - Cuma)
NEDEN KORKUYORSUNUZ? (06 Ağustos 2013 - Salı)
EĞİTİM ŞART AMA NASIL? (02 Temmuz 2013 - Salı)
FAİZ LOBİSİ Mİ DEDİNİZ? (26 Haziran 2013 - Çarşamba)
UYANIŞ-2 (11 Haziran 2013 - Salı)
UYANIŞ (04 Haziran 2013 - Salı)
Sayfa: