#inegöl

Cumali Ali YÜREKLİ


TARİH NEDEN YAZILIR VE OKUNUR?

TARİH NEDEN YAZILIR VE OKUNUR?


Geçmişte yaşanmış olayları, yer, zaman ve kişi ada göstererek anlatan kıssalara tarih diyoruz. Tanıma göre bir olayın tarih konusu olması için, o alayın geçmişte yaşanmış olması gerekiyor. İçinde yaşadığımız zamanda cereyan eden olaylar ise, bizden sonraki dönemlerin tarih kitaplarının konusu olacaklardır.

Tarihi, kahramanlar ve muktedirler yapar diye bir söz vardır. Yanlış da değildir.

Genelde iki tip toplumlar söz etmek mümkündür. Hükmeden ve iradesini gerçekleştiren toplumlar, başka bir topluma tabi olan ve kendi iradesini gerçekleştiremeyen toplumlar.

Tarih, geçmişi öğrenmek, öğrendiklerimizden dersler çıkarmak ve ibret almaktır.

İbret bir şeyi, bir meseleyi anlama ve kavrama yöntemidir. Geçmişte yaşanan olayları doğru anlamak, iyi tahlil etmek ve bu olaylardan birtakım dersler çıkarmak iyi ve gereklidir; fakat çıkardığımız bu derslerden ibret almaz, yani okuduğumuz tarihsel olayları doğru anlamaz ve kavramaz isek, daha da önemlisi çıkardığımız bu derslerden yararlanmak suretiyle tarihte yaşanmış yanlışları yapmaz isek, tarih bir işe yaramış olur. Bu nedenle tarih, geçmişi değil geleceği okumaktır.

İçinde bulunduğumuz günlerde bizim de yaşamakta olduğumuz Coronavirüs pandemesi dünyada ilk kez ortaya çıkan salgınlar değildir. Bunu bilerek bugünleri değerlendirmeli ve yaşamalıyız.

Tarihin kaydettiği en büyük salgınlardan 10 tanesi şunlar:

“Beşinci Kolera Pandemisi (1879 - 1881): Kolera hastalığı insanlık tarihinde çok defa ortaya çıkmış, milyonları etkilemiş bir hastalık. Beşinci Kolera Pandemisi denilen salgında 981.899 kişi hayatını kaybetti. Hindistan ve Almanya'yı etkisi altına almıştır.

 Hong Kong gribi (1968-1969): Grip deyip geçmeyin, normal hali bile her gün binlerce insanın hayatına mal olabiliyor. Hong Kong gribi ise 1 milyon insanın hayatını ellerinden aldı.

 Rus Gribi (1889-1890): Yine griple karşı karşıyayız. Bu sefer Rus gribi olarak ortaya çıkan hatalık Hong Kong’daki gibi 1 milyon insanı öldürdü. Bu sayıya sadece 1 yılda ulaştı.

 Altıncı Kolera Pandemisi (1899-1923): Kolera hastalığı dediğimiz gibi çok fazla insan hayatını kaybetti. Hindistan’da ortaya çıkmış, daha sonra Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Rusya’ya yayılmıştır. 1 buçuk milyon kişinin hayatına mal olmuştu.

 Asya gribi (1957-1958): Asya gribi 2 milyon insanı öldürürken tarihin en büyük salgınlarından birine imza atıyordu.

 Modern Veba (1894-1903): Veba günümüzde azalsa da bir zamanlar insanoğlunun korkulu rüyasıydı. Üçüncü defa ortaya ilk olarak Çin’in Yunnan bölgesinde 1850’lerde ortaya çıkmış, 1894’te Hong Kong’a sıçramasının ardından tüm dünyaya yayılmıştır. 10 milyon insan ölmüştür.

 İspanyol Gribi (1918-1920): Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan ancak İspanya’dan yayılmayıp ismi İspanyol Gribi kalan hastalık 20 milyon insanı hayattan aldı. O dönemki insan nüfusunun %5’ine tekabül ediyordu.

HIV/AİDS( 1960 - ...) :Halen varlığını sürdüren ve tedavisi tam olarak bulunmayan HIV/AIDS günümüzde de can almaya devam ediyor. 2019 rakamlarına göre 32 milyon kişi ise AIDS ile ilişkili hastalıklar nedeni ile hayatını kaybetti.

 Kara Veba (1346 - 1350): Tam olarak ölü sayısının belirlenemedi veba 14. yüzyılda Avrupa’yı yerle bir etti. 25 ila 50 milyon arası insanın öldüğü var sayılıyor.

Jüstinyen veba salgını (541-542): Bizans İmparatorluğu'nda ortaya çıkmış,  özellikle başkenti Konstantinopolis'i, Sasani İmparatorluğu, Akdeniz etrafında bulunan liman şehirlerini etkilemiştir. Tarihteki en büyük veba salgınlarından biridir. Salgında nüfusun %40'ı hayatını kaybetmiştir. (Selçuk Bulut. https://www.milliyet.com.tr/tarihin-en-buyuk-salginlari-molatik-14529/ 13.03.2020)

ÖZSÖZ: “Kesinlikle elçilerin ve geçmiş toplumların kıssalarında, aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir çok ibret ve alınacak çok dersler vardır. Bu Kuran, uydurulacak bir hadis değildir; aksine Kuran, kendisinden önce gelenleri onaylayan ve her şeyi ayrıntılı açıklayan bir kitaptır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz, yol gösterici ve bir rahmettir, iyiliktir.” (Yusuf/111)

 İnegöl-Domaniç karayolunda kaza

Fabrikada buhar hortumu patladı, işçi ölümden döndü

Mezarlıkta ölüsü bulundu

Cinayetin sebebi belli oldu

Öldü mü , öldürüldü mü?

Hırsızlar kameraya yakalandı

Tır devrildi