#inegöl

EMİR AYBERK GÜMÜLÜGİL


TÜRK´ÜN TÜRK´TEN BAŞKA DOSTU YOK!


          5 gün önce Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye´nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı başlattı, bugün bütün farklılıklar ve iç siyasette yaşanan tüm tartışmaların rafa kaldırılması gerekir, Türk ordusu cephede yerini aldığı anda tek siyasi parti al bayrağın partisi olması gerekir ana paydamız ise Silahlı kuvvetlerimizin başarısı olmalıdır.

            Türk milleti ve ordusu, nice kahramanlık destanları yazmıştır, yazmaya da devam edecektir, bundan da zerre şüphemiz yoktur.  Allah Mehmetçik´imizin ayağını taşa değdirmesin, en kısa zamanda muvaffakiyet nasip etsin inşallah, dualarımız kahraman askerlerimiz ile.

            Yazıma başlarken bazı kavramları açıklamakta fayda olacağını düşünüyorum.

  • İlk olarak bu bir savaş değildir, bu terörist unsurlara karşı yapılan bir harekât. Bu it sürülerine karşı ordumuzun savaşa girdiğini söylemek en başta yiğitlerimize ve devlerimize saygısızlık olur.
  • Türkiye işgal amacında değil, Uluslararası hukuka göre Türkiye´nin bu harekâtı meşru.

            Ülke olarak başta iktidar sahiplerinin de bu kritik dönemde üzerlerine düşen ciddi sorumluluklar mevcut. Askeri operasyonlar eğer masa başında, diplomasi alanında kazanca dönüşmez ise elde edilen kazanımları ileriye taşımak çok mümkün de olmuyor.

            Daha harekâtın ilk gününden itibaren başta AB ve ABD olmak üzere kukla yöneticilere sahip Arap ülkeleri de peş peşe Türkiye aleyhine açıklamalar yapıp açıklamaların ardından yaptırım kararlarını da peşi sıra açıkladılar. Bu açıklamalar içerisinde neredeyse gözümüz kulağımız ABD Başkanı Trump´ın atacağı twitlere çevrildi. Almanya ve birkaç AB ülkesinin Türkiye´ye silah satışını askıya almasının ardından Trump´ta yapılması ön görülen yaptırımların ilk adımı olarak çelik ithalatında alınacak vergiyi %50 arttıracağını ve Türkiye ile gerçekleşmesi ön görülen 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasının askıya alındığını açıkladı. Unutmamak gerekir ki Trump özellikle bunun ilk adım olduğunun altını önemle çizdi.

            Şimdi bazıları diyebilir ki Tumrp´tan bize ne? Maalesef günümüz Dünya´sında artık işler öyle yürümüyor ve savaşlar top ve tüfekle yapılmıyor. Başından beri Çin-ABD arasındaki anlaşmazlığa Ticaret Savaşları tanımlaması yapılıyor. İşte tamda bu yüzden Trump´ın attığı twityüzünden %60´ı yabancı sermaye olan BIST100 yaklaşık %5´lik bir düşüşle kara pazartesiyi yatırımcılara yaşattı. Ekonomimizin kırılganlık yaşadığı son zamanlarda bu durumların daha da kötüleşeceği göründüğü gibi bundan daen fazla bankacılık sektörünün etkileneceğinin sinyali verilmiş oldu.

            Bu aşamada biz vatandaşların üzerine düşende; kredili borçlanma konusunda dikkatli olup, harcamalarını da iyi planlaması gerekmektedir.

            Ülkemizin bu şekildeki tehditlere taviz vermemesi gerekir ve elinde kullanacağı argümanları da kullanmalıdır. Elimizde ki argümanlara baktığımız da belki de en zayıf olduğumuz nokta ne yazık ki burası. Bizim Kuzey Suriye harekâtı için iki argümanımız var:

  1. Sınırımız da terör unsurları ülkemize tehlike oluşturuyor.
  2. Oluşturacağımız güvenli bölge ile Türkiye´de yaşayan sığınmacıların oraya yerleştirilmesi.

Fakat burada bir zıtlık mevcut biz AB´ye karşı sınır kapılarını açıp yaklaşık 3 milyon Suriyelinin gönderilmesi kartını sunuyoruz, peki biz bunları kapıları açıp gönderirsek güvenli bölgelere kimleri yerleştireceğiz? Maalesef bu söylemin biraz daha geliştirilip altının doldurulması lazım çünkü elimizde kullanabileceğimiz başka bir kozumuzun olmadığı Cumhurbaşkanının açıklamalarından anlaşılıyor.

            Cumhurbaşkanı´nın BM´de açıkladığı plan incelendiğinde ise askeri operasyon düşünülen güvenli bölgenin ilk adımı olacak bazı kaynaklara göre 112 bazılarına göre 400 km genişliğinde 30 km derinliğinde bir bant oluşturulup, terör örgütleri sınırımızdan uzaklaşacak fakat burada da temel de göz ardı edilmemesi gereken bir sorun var.

            Biz 30 km derinlikte bir güvenli bölge oluşturduğumuz da yine pkk/pyd ve ypg unsurları hemen bu 30 km´nin bitişiğin de olacak eğer bu güvenli bölgede Türkiye güvenliği sağlamayacak ise kim sağlayacak? Türkiye sağlayacak ise ne kadar süre ile bu sağlanacak?

            Türkiye´nin başlattığı operasyona en başından beri işgal olarak adlandırıp algı yaratmaya çalışanların amacı ise çok farklı. Sanmayalım ki Esad güçlerinin kuzeye hareket ettiği bilgisi boşuna verildi. Başta AB ve ABD´nin temel amacı Suriye rejiminin terörist olarak gördüğü Özgür Suriye Ordusu´na Türkiye´nin destek verdiğini gündeme getirip, Türkiye´yi Uluslararası hukukta haksız duruma düşürmeye çalışmaktır. Esad´ın tek amacı rol çalmaktır kendi topraklarını ypg/pyd/pkk ya teslim eden Esad Türkiye´ye kafa tutabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü?

            Tabi ki de asla! Sadece maşalık görevini layıkıyla yerine getiriyor. Ama tahrik içinde elinden geleni yapıyor, yapmaya da devam edecektir.

            Operasyonumuzu başarı ile tamamladıktan sonra yapmayı ön gördüğümüz yaşam alanları ile ilgili de önemli noktalar var.

            Plana göre Suriye´de yabancı fonlarla yeni yerleşim alanları oluşturulacak. Maliyeti 23,5 milyar Euro´yu bulacak bu alanlarda 200 bin konut yapılması ve 1 milyon kişinin yaşaması planlanıyor. Güvenli bölgede 5 bin nüfuslu 140 köy olacak. Bu köylerin her birinde 350 metrekare alan içinde 100 metrekarelik evler olacak. Her haneye tarım yapabileceği arazi verilecek.Her köyde bin konutla birlikte 2 camii, 2 okul, gençlik merkezi ve spor salonu olacak.Planda 30 bin kişinin yaşayabileceği 10 ilçe merkezi inşa edilmesi de var. Her bir ilçede 100 metrekarelik 6 bin konut yapılacak. Toplamda 11 cami, 9 okul, 2 kapalı spor salonu, 5 gençlik merkezi kurulacak.8 ilçede 10 yataklı, 2 ilçede 200 yataklı hastane olacak. Ayrıca ilçelerde sanayi sitesi kurulması da planlanıyor.

            Her şey çok güzel ama bir nokta çok önemli, yabancı fonlarla yeni yerleşim alanları oluşturulacak ve maliyeti 23,5 milyar Euro´yu bulacak. Acaba böyle bir ortamda hangi yabancı fonlar ile 23,5 milyar Euro bulunacak. Gerçekten çok zor bir konu kendimiz böyle bir finansmanı sağlayamayacağımıza göre maalesef buraya yatırım yapacak bir fon bulmakta çok zor. Bununla birlikte de o bölgede yaşayacak Suriye´li bulmakta aynı derece de zor Türkiye´de öyle ya da böyle bir düzen tutturmuş olmaları oraya dönüşleri ciddi anlamda zorlaştırır bu da bu bölgenin aynen İdlib´ teki gibi Cihatçı Selefi gurupların açık hedefi olabilir ve planlanan ile gerçekleşen birbirinden çok farklı olabilir.

            Bölgenin diğer paydaşlarından olan, Osmanlı´dan itibaren bizi en çok sırtımızdan vuran sözde ümmet birliği yaptığımız Müslüman Arap´ların tavırları tam bir facia her zamanki gibi emperyalist hamilerine uşaklık yapmaya devam ediyorlar ve bunu da layıkıyla yapıyorlar.Trump gibi 5 kuruşun hesabını yapan birinin karşılıksız olarak on binlerce tır silahı pyd/pkk ya karşılıksız vereceğini düşünebilir miyiz? Tabi ki hayır ABD, ypg/pydyi bölgede ki ülkelere korku salmak için milis gücü olarak tutmaya devam etmeye çalışıyor ve sürekli bölge ülkelerine silah satışından da para kazanmaya devam ediyor. Ama şunu unutmasınlar İstiklal Savaşı´ndan sonra Lozan görüşmeleri esnasından Yunan Venizelos İsmet Paşa´ya şunu söylüyor:

-       İngilizler bizi İzmir´e gönderdi ve vaat ettikleri ne para ne de askeri desteği hiçbir zaman sağlamadılar. Şuan ki Arap ülkelerinin de sonu hiç farklı olmayacak.

            Son sözüm ise bu kritik günler de maç yorumlar gibi harekâtı yorumlayanlar, apartman üniversitelerden içi boş unvan almış sözde akademisyenler, malum haber kanalının şovmen muhabirleri ve defile yerine cepheye gidip kendini bir şey sanan sözde haberciler bu iş öyle şov işi değil hele hele basite indirgenecek bir şey hiç değil, orada evladı, eşi ve kardeşi olan insanlar yüreklerinde kor ateşle yatarken bu millet sizin şovlarınızı izlemek yada dinlemek zorunda değil ama maşallah herkes askeri uzman. Buna son tepki de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar´dan geldi bu iş kahve masalarında sohbet edilecek konu değil. O yüzden herkes aklıselim olmalı ve Mustafa Kemal´in sözünü kendine destur edinmelidir. ?Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.´

            SAYGI ve SEVGİ İLE

ayberk9114@gmail.com

Twitter: @EAyberkG